Kabai Károlyt sérti Veres János közönye

Veres János adócsalásért három és fél évre ítélt volt üzlettársának, Kabai Károlynak a neve újra címlapra került. Az ok egy újabb botrány: mint lapunk először megírta, a Kabai családhoz kötődő telephelyeken – Hajdúhadházon és két Nyírbátor közeli ingatlanon – éleslőszereket foglalt le a rendőrség, és haditechnikai anyagokkal visszaélés miatt nyomozást rendeltek el. A hatóság alig néhány hónappal azt követően kezdett vizsgálódni Kabai Károly háza táján, hogy az adócsalásért rárótt börtönbüntetését letöltötte.

2010. 07. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fémbizniszben és lőszer-megsemmisítésben utazó vállalkozót a Nyír-Uncia Kft. nyírbogáti telephelyén találjuk. Az udvaron fémhulladékok, körülöttük néhány ember szorgoskodik. Egy középkorú férfi elém jön. Láthatóan az a feladata, hogy eltanácsolja a kéretlen látogatót. Fényképezőgépemet meglátva megpróbál meggyőzni, hogy nincs bent a tulajdonos, ám nincs szerencséje, Kabai úr váratlanul feltűnik az irodaépület ajtajában. Bár adócsalási ügyének tárgyalásakor már találkoztunk, bemutatkozom.
– Nem értem, miért zaklatnak még mindig – mondja felháborodva. A telephelyeken történt razziákat nem tagadja, nem is tagadhatja, ám az ott talált haditechnikai anyagokról nem hajlandó nyilatkozni. Állítja, ebben is és az adócsalásban is ártatlan.
– Olyan ügyért ítéltek el az országban egyedül engem, amilyenért kivétel nélkül minden fémhulladékkal foglalkozó kereskedőt le lehetne csukni, mert mindenki pont ugyanúgy intézte, ahogyan én. Ha olyan nagy rabló lettem volna, most nem nyögnék háromszázmilliós hitelt, nem lenne gond, hogyan fizessem ki annak az ötven embernek a bérét, aki nekem dolgozik. Nincs más e mögött a vegzálás mögött, mint a konkurencia támadása, amihez semmilyen eszköz nem drága – mondja. Ám arról, hogy milyen konkurenciára is gondol, nem hajlandó közelebbit elárulni.
Emlékeztetem, hogy a személye iránti figyelmet nehéz nem érteni, hiszen egy időben maga is közszereplő, Nyírbogát alpolgármestere volt, ráadásul abban a cégben kapták adócsaláson, amiben korábban Veres János, a Gyurcsány-kormány pénzügyminisztere – az MSZP Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezetének néhány napja újraválasztott elnöke – is tulajdonnal rendelkezett. (Veres még az ominózus adóügy kipattanása előtt kiszállt a cégből.)
Kabai Károly Veres Jánosra vonatkozó megjegyzésemre indulatosan közbevág.
– A Veres Jánossal való együtt emlegetésem több mint felháborító. Nemhogy nem volt semmi kapcsolatom vele megvádolásom óta, de még arra sem méltatott, hogy betegségem, majd börtönbüntetésem alatt érdeklődjön felőlem, s azóta sem szólt hozzám egy szót sem – állítja, s azt is cáfolni igyekszik, hogy bármi köze lett volna Veres pártjához, az MSZP-hez.
A tények azonban cáfolni látszanak Kabai állításait. Veres János volt üzlettársának családi cége, a Nyír-Uncia Kft. 2005-ben több száz millió forintos megbízást nyert lőszerek hatástalanítására a Honvédelmi Minisztériumtól. Ennek nyilvánosságra kerülésével párhuzamosan az is kiderült, hogy a vállalkozó ellen adócsalás miatt évek óta eljárás folyik. Az ügy már bírósági szakban volt, ám Kabai Károlyt a jelek szerint ez kevéssé zavarta, mert üzleti ügyeinek zavartalan intézése mellett aktívan kivette a részét az MSZP színeiben politizáló Veres János 2006-os választási kampányából is. Kabai ekkor még annyira bízott kapcsolataiban, hogy 2006 áprilisában elindult Nyírbogát polgármesteri székéért az MSZP támogatásával. Bár a versenyben alulmaradt a fideszes Simon Miklóssal szemben, tagja lett a képviselő-testületnek.
Kabai Károlyt és a szintén szocialista támogatással helyi képviselőnek választott Birta Sándort a nyírbogáti testület rövidesen kivetette soraiból, ám Veres Jánostól, Kabai egykori üzlettársától semmiképpen nem volt hajlandó megválni Gyurcsány Ferenc, bár erre őt azzal a indokkal, hogy csak így vehető komolyan a közélet megtisztítására vonatkozó ígérete, a Fidesz többször is felszólította. Az akkori ellenzék követelésével szemben Veres János azzal védekezett, hogy az állam már visszakapta azt az 55 millió forint áfát, amit hamis számlák alapján igényelt viszsza Kabai Károllyal közös cége még a 90-es évek elején. Azt viszont nem volt hajlandó árulni, mikor és milyen formában történt a visszafizetés. Érdekes egybeesés, hogy a Kabai Károly felesége nevén futó Nyír-Uncia Kft. ebben az időben nyert 164 millió forintos vissza nem térítendő támogatást uniós forrásból.
Kabai Károlyt a Nyíregyházi Városi Bíróság első fokon még 2006 áprilisában elítélte, fellebbezései miatt azonban csak 2007 márciusában kellett volna börtönbe vonulnia. Ám nem ezt tette, helyette pszichiátriai kórházi kezelésre jelentkezett, és a büntetés végrehajtásának elhalasztását kérte, mivel a börtön az életét veszélyeztette volna. Ennek érdekében orvosi szakvéleményt nyújtott be a Nyíregyházi Városi Bíróságnak, amit az el is fogadott. A több hónapos halasztás leteltét követően még mindig nem volt hajlandó börtönbe vonulni, bujkált a hatóság elől. Végül 2007. szeptember 22-én a rendőrség elfogta azt követően, hogy a Hír TV munkatársai kalandos körülmények között az akkor még létező Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben megtalálták.
Szintén a Hír TV oknyomozó stábjának köszönhetően derült ki az is, hogy Kabai Károly, aki néhány hónappal azelőtt még életét veszélyeztető pszichiátriai betegségben szenvedett, a börtönből is irányította cégbirodalmát. A Célpont című műsornak ugyanis több olyan levél is a birtokába került, amelyekben a Nyír-Uncia Kft. munkatársaitól tájékoztatást kért a családi vállalkozások helyzetéről Veres János volt üzlettársa. A levelezés tényét Szekeres Imre honvédelmi miniszter felkérésére Stefán Géza, a Katonai Biztonsági Hivatal vezetője, Havril András, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke és Tömböl László összhaderőnemi parancsnok által készített feljegyzések is megerősítették.
Kabai a rácsok mögött nem ügyködött hiába: családi érdekeltségei ebben az időszakban több mint félmilliárd forinttal gazdagodhattak a magyar állam és az Európai Unió pénzéből. Kétszázmillió forintos megbízáshoz jutottak alvállalkozóként a Honvédelmi Minisztériumtól, a lánya és veje által vezetett UD-Stahl Recycling Kft. a BKV forgalomból kivont régi villamosait vásárolhatta meg, hogy eladja belőlük a fémet.
Simon Miklós, Nyírbogát polgármestere lapunk kérdésére korábban elmondta, hogy Kabai Károly január óta van szabadlábon. Ekkor kereste fel őt hivatalában, és közölte vele, a büntetését letöltötte, és továbbra is a faluban kíván élni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.