Keresik az új helyszínt a NATO-radarnak

2010. 07. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keresik már azt a helyszínt, amely legalább minimálisan megfelel az eredetileg a Zengőre tervezett NATO-lokátor új helyének – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter tegnap egy televíziós interjúban. A tárcavezető tájékoztatása szerint heteken belül megtalálják az építkezés új helyszínét. Hozzátette azt is, hogy a lokátor munkahelyeket teremt, az országnak, valamint a radar környékén élőknek pedig egyaránt biztonságot jelent. Megjegyezte: a szakértők szerint a Zengő az egyetlen olyan helyszín Magyarországon, amely száz százalékban kielégítené a katonai biztonsági követelményeket, ahol nem lenne szükség további kiegészítő, réskitöltő radarszázadok fenntartására, de ez a terület a vizsgálatban már nem jön szóba. Lapunk úgy tudja, a honvédelmi tárca szakemberei felvetették ugyanakkor, hogy a Zengő szomszédságában lévő Hármashegy teteje legyen az új telepítési helyszín, ahol már jelenleg is üzemel egy meteorológiai állomás. Ez a hegycsúcs azonban alacsonyabb a Zengőnél, ezért csaknem tíz méterrel magasabb létesítményt kellene erre a területre építeni.
Amint arról korábban már beszámoltunk, az évek óta húzódó lokátorépítés ügyében a környezetvédők nyertek pert a szaktárcával szemben. A zöldek tiltakozása már két helyszínről, a Mecsekben lévő Zengőről és Tubesről is elűzte a radarépítőket. A NATO milliárdokkal támogatja a légvédelmi beruházást, amely a három együttműködő lokátorral lenne teljes. A tervezett légvédelmi rendszerből két radar már megépült Békéscsabán és Bánkúton, ahol a környezetvédők nem tiltakoztak.
Magyarország NATO iránti kötelezettségeivel kapcsolatban egyébként Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta azt is, hogy az ország hosszú ideje nem költ annyit a honvédelemre, amennyit a NATO megkövetel. 2002-ben, a prágai NATO-csúcson a kormány azt vállalta, hogy a GDP arányában 1,81 százalékot költ majd honvédelmi kiadásokra. Az első Orbán-kormány 1,6 százalékkal adta át a tárcát, jelenleg pedig ez az arány 1,1 százalék körüli, amiben benne van az Állami Egészségügyi Központ teljes költsége is.
Talán ennek is köszönhető, hogy a honvédelmi tárca az egyetlen, amelytől nem vették el a tavaly zárolt – hárommilliárd forint körüli – összeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.