Veszélybe került a dohánytermesztés

Európában hetvenezer, Magyarországon tízezer munkahelyet veszélyeztet a dohány-ellenőrzési keretegyezmény napirenden lévő szigorítása a dohánytermesztők szerint. A nemzetközi és hazai szervezetek a kormányok segítségét kérik, a magyar kabinet támogatja tiltakozásukat – derült ki a dohánytermesztők érdekeit képviselő szervezetek tegnapi tájékoztatóján.

2010. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A termesztők tiltakozását az váltotta ki, hogy a kanadai szabályozás mintájára megtiltanák, illetve korlátoznák a dohánytermékek adalékanyagainak használatát, a dohányok keverését és az ízesítő-anyagok alkalmazását. A szabályozással az Egészségügyi Világszervezet a dohányzást szeretné visszaszorítani. A szabályozás világszintűvé tételét Norvégia és az Európai Unió is támogatja, Csehország, Szlovákia, Olaszország és hazánk – vagyis azok az országok, ahol jelentős mértékű aromásdohány-termelés folyik – a szigorítási törekvéseket fenntartással fogadja.
Antonis Abrunhosa, a Nemzetközi Dohánytermelők Szövetségének vezérigazgatója tegnap a szigorítási törekvéseket átgondolatlannak nevezte. Úgy vélte, a Burly és Oriental dohány használatának tiltása nem számol sem a dohánytermesztők, sem a munkavállalók érdekeivel. Abrunhosa a kanadai tapasztalatokra hivatkozva figyelmeztetett, a tiltás ellentétes az érintett országok költségvetési érdekeivel is, mert a csempészet emelkedésével jár. Úgy vélte, a keretszabályozás a maffia bevételét szaporítaná.
Magyarországon csaknem hatezer hektárnyi dohánytermő területből kétezer hektáron aromás dohányt – Burley fajtát – termesztenek. A tervezett tiltás tízezer – jórészt halmozottan hátrányos térségben, leginkább Szabolcsban lévő – munkahely megszűnésével járna. A dohányföldeken 90 százalékban szakképzetlen romák dolgoznak, a munkavállalók hetven százalékban nők, akik ebből a jövedelemből tartják el családjukat.
– A tiltás ellen úgy is lehetne védekezni, hogy átállunk a Virgina fajtára, ám ehhez darabonként 15 millió forintba kerülő szárító berendezéseket kellene a termesztőknek beszerezniük – hangsúlyozta Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Szövetségének elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.