
origo.hu
Sulyok Tamás meghívta Magyarországra XIV. Leó pápát
Az lb előtt az oszlatás ügye. Jövő kedden tárgyalja a Legfelsőbb Bíróság (LB) azt a közigazgatási pert, amelyet a Kossuth téri tüntetők indítottak a Budapesti Rendőr-főkapitányság ellen a 2006. október 23-i tömegoszlatások miatt. A több mint 170 felperes azért fordult az LB-hez, mert az első- és a másodfokú bíróság jogosnak találta, hogy a rendőrség feloszlatta az Alkotmány utcai demonstrációt. Emellett szerintük az igazságszolgáltatás nem vizsgálta, hogy a rendőri fellépés módja elfogadható volt-e. Az ítélet rögzíti: az őszödi beszéd kiszivárgása után jogszerű tüntetés kezdődött a Kossuth téren. A hatóság tudomásul vette, hogy a rendezvény október 25-ig tart. Közben a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) a forradalom 50. évfordulóján több mint 50 külföldi vendég részvételével megemlékezést kívánt tartani a Parlament előtt. A rendőrség, a rendezvény szervezői és a MeH képviselője megállapodtak: a rendészet október 23-án hajnalban tűzszerészeti és biztonsági ellenőrzést végez, majd a területet visszaadja a demonstrálóknak. A hatóság azonban veszélyes eszközöket talált, s kiürítette a teret. A tüntetőket a Bajcsy-Zsilinszky út felé szorította, a Parlamentet pedig kordonnal vette körül. A nemzeti ünnep reggelén a tér lezárása miatt többen összegyűltek a környező utcákban. A rendőrség a tiltakozást gyülekezésnek tekintette, és feloszlatta. A hatóság szerint az eseményt nem jelentették be és elveszítette békés jellegét. A Fővárosi Bíróság és a Fővárosi Ítélőtábla nem kifogásolta a spontaneitást, de úgy vélekedett, hogy a békés jelleg hiányzott. Emiatt az ítélkező fórumok jogszerűnek találták a tömegoszlatást. A Legfelsőbb Bíróság kedden a jogerős döntés felülvizsgálatát végzi el. (K. A.)
A volt főrendőr emlékeztetett: Gergényi Péter az utcai események után a nyugdíjazását kérte, amivel ő és rendészeti miniszterként Petrétei József is egyetértett, de Gyurcsány Ferenc magához hívatta a „vasprefektust”, és rábeszélte, hogy maradjon. Ezt Bene László sértőnek érezte, mert a kormányfő az ő tudta nélkül tette ezt, és így korlátozta a jogkörét. Amikor ezt szóvá tette, a kormányfő – Bene emlékei szerint – úgy reagált: „Vegye tudomásul!” Mindezek után az országos főkapitány a lemondását is felajánlotta, de „elkövette azt a hibát”, hogy Gyurcsány kérésére mégis maradt. Az ennek okát firtató felvetésre úgy felelt: „hát, én is csak ember vagyok”. A nyugalmazott főrendőr közölte: azzal, hogy a miniszterelnök támogatta Gergényit, az ő (mármint Bene László) lehetőségei is beszűkültek a budapesti főkapitány felelősségre vonását illetően.
*
Bene László arról is beszámolt: a tévészékház ostromakor éppen Brazíliában volt, de nem nyaralt, hanem az Interpol éves közgyűlésén vett részt. – Totálisan megdöbbentem, mert elképzelhetetlennek tartottam, hogy Magyarországon ilyesmi előfordulhat – fogalmazott az egykori főrendőr.
Arra a kérdésre, hogy a székházostrom utáni Ignácz-jelentés alapján miért nem indítottak fegyelmi eljárásokat a hibázó rendőri vezetők ellen, azt felelte: nem a személyes felelősség megállapítása, hanem a tapasztalatok összegyűjtése és a hibák kijavítása volt számára a fontos. Ugyanezt válaszolta akkor is, amikor az október 23-i események kapcsán az azonosító jelvények hiányát kérték rajta számon. Azt állította: kifejezett utasítást adott az azonosítók viselésére, és nem az ő hibája, hogy azt nem teljesítették. Fegyelmi pedig azért nem indult, mert akkor több száz ilyen eljárást kellett volna lefolytatni – tette hozzá.
Gulyás Gergely (Fidesz), az albizottság elnöke egy levélből idézve rámutatott: a Budapesti Katonai Ügyészség 2006. december 19-ig büntetőeljárást folytatott Gergényi Péter ellen elöljárói gondoskodás elmulasztása miatt. Bene László viszont úgy emlékszik: Gergényi nem jelentette neki, hogy gyanúsítottja lenne egy büntetőeljárásnak. A volt országos főkapitány közölte: nem a rendőrség, hanem az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium döntött arról, hogy a Kossuth téri tüntetést választási gyűlésnek minősítsék.
Bene, aki jelenleg a Magyar Nemzeti Bank biztonsági vezetője, úgy érzi: az elmúlt húsz évből a rendőri vezetők azt a következtetést szűrték le, hogy nem a törvényeknek, hanem a politikusoknak felelősek. Hozzátette: ez alól egyedül az első Orbán-kormány időszaka volt kivétel.
Az albizottság meghallgatta tegnap Perlaki Attila akkori VIII. kerületi rendőrkapitányt, aki beszámolt róla, a tévéostrom után arról értesítette őket a bűnügyi szolgálat, hogy a Magyar Rádiót is el akarják foglalni a tüntetők. Ezért Gergényi Péter utasítására kordonokkal vették körül a nyolc épületből álló tömböt, rendőri egységeket telepítettek oda, illetve az egyik helyiségben parancsnoki szobát rendeztek be. A nyugalmazott kapitány megjegyezte: egy sportklubtól kértek kölcsön védőfelszerelést harminc rendőrnek. Perlaki Attila azt állította: neki senki sem jelentette, hogy bárki megsérült volna a rádió udvarán. Erre Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) azzal szembesítette, hogy többeket brutálisan bántalmaztak, volt, akinek az állkapcsát, másnak a bordáját törték el, többen hiába kértek, nem kaphattak orvosi ellátást és vizet sem, nem mehettek ki WC-re, és órákig térdepeltették a foglyokat. Perlaki Attila úgy reagált: ki meri jelenteni, hogy VIII. kerületi rendőr ilyet nem követett el.
Such György, a Magyar Rádió volt elnöke a bizottság előtt azt állította: nem látta és kollégáitól sem hallott olyasmit, hogy a rádió udvarán bárkit megkínoztak volna. De – mint mondta – nem is volt feladata, hogy figyelje a rendőrök munkáját. A volt elnök tagadta, hogy az ő utasítására vágták volna ki a rádió tudósításaiból az intézmény udvarán történtekről szóló beszámolót. Such György megjegyezte: a rádió vezetését és a rendőrséget aggodalommal töltötte el, hogy a 2006. őszi utcai harcok fontos résztvevői, ideológiai irányítói közül többen dolgoztak a rádióban, s így pontos képük van arról, hogyan lehet az intézménybe bejutni.
Megalázott ország. Négy éve az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésével kiderült, hogy Gyurcsány Ferenc megalázta az országot, éveken át semmibe vette a választópolgárokat – jelentette ki tegnap Ágh Péter, a Fidelitas elnöke az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetséggel (IKSZ) közösen tartott rendezvényen. Kiemelte: a Gyurcsány-korszakot úgy lehet lezárni, ha az MSZP elhatárolódik a volt kormányfőtől, és bocsánatot kér a magyar emberektől az elmúlt évekért.
Sulyok Tamás meghívta Magyarországra XIV. Leó pápát
Lőw Zsolt búcsúzóul belerúgott a csapatába, egész Németország rajtuk nevet
Életéért küzd a Neoton Família zenészének fia: egy ország fogott össze a fiatalért
Betelt a pohár: Magyarország és Ausztria segítségét kéri Franciaország
Fájó vereségről beszélt a Fradi edzője, veszélyben a bajnoki arany?
M9: Lázár János nagy döntést hozott Magyarország leghosszabb autópályájáról – újra leporolta a terveket, így áll a nyomvonal
Megható pillanat: testvérével találkozott a beiktatás után XIV. Leó pápa + videó
A paksi kapus kiállítása sem volt elég a bennmaradásért küzdő Debrecennek
Sokkoló videó került elő a Magyar Kupa-döntőn hibázó bíró reakciójáról
Kiderült Polgár Tünde féltve őrzött titka, jönnek ki a fényre az Orbán-gyűlölők
Sándorfalván több most a jég, mint télen volt
Kifakadt a világhírű magyar edző: „Széchy predátor volt, aki fiatal fiúkra vadászott”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.