Hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás bűntettének gyanújával rendelt el nyomozást tegnap a Budapesti Katonai Ügyészség, miután a Hír Televízió Célpont című műsorában egy leszerelt börtönőr nyilatkozott arról, hogyan kínozták és bántalmazták a Nagy Ignác utcai börtönben 2006 őszén az elfogott, előállított embereket. Balogh Zoltán, a katonai ügyészség szóvivője a Magyar Nemzetnek elmondta: egyelőre ismeretlen tettes ellen nyomoznak.
Eközben tegnap újabb börtönőrök erősítették meg a Hír Televíziónak írt levelükben volt kollégájuk súlyos állításait. Egyikük, aki akkoriban a Gyorskocsi utcában teljesített szolgálatot, arról számolt be, hogy a hozzájuk átvitt tüntetők testén verésre utaló sérüléseket találtak. Például az egyik fogvatartott hátán „egy hatalmas nagy lábnyomot találtak, és sérüléseket a combján és a fején”. Ő azt állította, „a Nagy Ignác utcai börtönben verték meg nagyon csúnyán, azért, mert fel mert nézni, és mert meg merte kérdezni, hogy miért alázzák meg őt”. Egy másik elfogott, akinek a fején voltak rúgásból és ütésből származó sérülések, azt mondta, a Nagy Ignác utcában „egy öltönyös ember adott utasításokat az őröknek, hogy üssétek őket, mivel ők is rendőrt vertek, és a rendszer ellenségei”. Bár az áldozatok azt mondták, hogy nem a rendőrök, hanem a Nagy Ignác utcában szolgálatot teljesítő börtönőrök bántalmazták őket, a hivatalos jelentésbe parancsnoki utasításra mégis az került, hogy a rendőrök verték meg őket az elfogáskor.
A büntetés-végrehajtási (bv) alkalmazott azt is megerősítette, hogy a kínzásokban részt vevő állománynak Pilisszentkereszten ünnepi vacsorát rendeztek, és a túlórapénzük megemelése mellett többen jutalmat is kaptak.
*
A levélíró kiemelte: Boglyasovszky Csaba, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka és helyettese, Tóth Gábor is tudott a bántalmazásokról. Bár Boglyasovszky Csaba a 2006-os eseményeket vizsgáló parlamenti albizottság előtt azt állította, hogy csak később értesült a történtekről, ezzel szemben a Célpontnak nyilatkozó volt börtönőr név szerint megemlítette őt, mint aki többször is a saját szemével végignézte a veréseket. Az ellentmondás feloldására Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik), az albizottság alelnöke azt javasolta, hogy idézzék be újra Boglyasovszkyt.
Mányai Zoltán, a Belügyminisztérium sajtófőnöke azt mondta: a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága minden segítséget megad a katonai ügyészségnek, amit a nyomozáshoz kérnek.
Amint azt a Célpont adásában a volt börtönőr elmondta: amikor a rendőrök behozták az embereket, már látszott rajtuk, hogy „keményen szét vannak verve”. Utána nekik az udvaron hátrabilincselt kézzel órákon át kellett térdepeltetni a foglyokat, akik között fiatal lányok és idősebb nők is voltak. Ha megmozdultak, ki kellett rúgni a lábukat. Sokan összevizelték magukat – mesélte a börtönőr, aki szerint a befogadó helyiségben, a motozáskor is megverték, megalázták, leköpködték, gúnyolták a foglyokat. Állította: csak látszat orvosi vizsgálatok voltak. Közölte, az elöljáróik megengedték, hogy azt csináljanak, amit akarnak, mert „ezek férgek”. A volt börtönőr több kegyetlenkedő kollégáját is megnevezte, de csak monogrammal, viszont név szerint említette Boglyasovszky Csabát, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnokát, aki több ilyen verést végignézett. Felelősségre senkit sem vontak, viszont díszvacsorát és busás túlórapénzt kaptak. A volt börtönőr úgy fogalmazott: „Hát, ha most tényleg kiderül az igazság, és utolérnek, és újraindítják a vizsgálatot, itt nagyon sok ember megüti a bokáját, (…) az akkori országos parancsnok, parancsnokok, osztályvezetők (…), de magas rangú tisztek is buknak.”
Sírás a víz alatt