A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) tegnap előállította és több ember halálát okozó közveszélyokozással, valamint környezetkárosítással gyanúsította meg Bakonyi Zoltánt, a Mal Zrt. cégvezetőjét az egy hete a Veszprém megyei Kolontáron és Devecseren történt ipari katasztrófával összefüggésben. Bakonyi vallomást tett, tagadta a bűncselekmény elkövetését, és panasszal élt a gyanúsítás, illetve az őrizetbe vétel ellen.
Az ORFK közleménye szerint a nyomozó hatóság a 72 órás fogva tartás mellett kezdeményezi a gyanúsított előzetes letartóztatását. Bakonyi a következő két éjszakát az NNI fővárosi Aradi utcai épületének fogdájában tölti, és ha az eljárást felügyelő Veszprém Megyei Főügyészség helyt ad a rendőrségi előterjesztésnek, legkésőbb csütörtök reggelig a gyanúsított harmincnapos előzetes letartóztatására tesz indítványt a Veszprémi Városi Bíróság nyomozási bírájának. Az NNI azért döntött a kényszerintézkedés előterjesztéséről, mert álláspontjuk szerint megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén a tanúk befolyásolásával, tárgyi bizonyítási eszközök, okiratok megsemmisítésével, meghamisításával vagy elrejtésével megnehezítené, meghiúsítaná vagy veszélyeztetné az eljárás sikerét. Rendőrségi forrásaink szerint a folytatólagosan kihallgatott Bakonyi vallomásának és a nyomozás részeredményeinek függvényében nem kizárt, hogy az elkövetkező napokban a Mal Zrt. más vezető tisztségviselőit és a gyanúsított üzlettársait is gyanúsítotti kihallgatásra idézi az NNI.
Az ajkai timföldgyárat is birtokló Mal Zrt.-ben 40 százalékos részesedése van Tolnay Lajosnak, akit a 21. leggazdagabb magyarként tartanak számon, a részvények 30-30 százalékát pedig Bakonyi Árpád (a tegnap őrizetbe vett Bakonyi Zoltán apja) és Petrusz Béla igazgatósági tagok birtokolják. Tolnay Lajos – amellett, hogy ő a vezető részvényes – egyben a társaság elnöke is. A vezérigazgató jelenleg Martin Rümmelein.
Fölvetődhet a műszaki igazgató, Deák József felelőssége is, aki a cég honlapjának tanúsága szerint a társaság energetikai, környezetvédelmi, beruházási, karbantartási, anyagvizsgálati és munkavédelmi feladatainak koordinálását végzi.
Ismert, Tolnay Lajos korábban másfél évig cégtársa volt Gyurcsány Ferencnek. 2001 júniusától 2002 októberéig Tolnay cége és a Gyurcsány-féle Altus egy időben volt résztulajdonosa a szállodákat birtokló M. A. B. Ingatlanhasznosító Kft.-nek. Ezenkívül az ugyancsak Gyurcsány érdekeltségébe tartozó Magyaróvári Timföld és Műkorund (Motim) Kft. a Mal Zrt.-vel (és három másik társasággal) együtt szerezhette meg 1996-ban zártkörű pályázaton a Bakonyi Bauxitbánya Kft. 72 százalékos üzletrészét. Tolnay és Gyurcsány cégének közös érdekeltsége volt a Bauxit Bányavagyon-kezelő Kft.-ben és az Első Magyar Timföldipari Kft.-ben is.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?