Bőrirritáló, allergén és rákkeltő anyagok is találhatók a Magyarországon forgalmazott tusfürdők egy részében – derül ki a nemzetközi szervezetek és a magyar környezetvédők által megbízott független laborok vizsgálataiból. A legnagyobb gondot a szakemberek szerint a tusfürdők legtöbbjének alapvető mosóaktív összetevője, a sodium-lauryl-sulphate (SLS) okozhatja, amely egyes tanulmányok szerint bőrirritáló, mások szerint bizonyos anyagokkal keveredve rákkeltő is lehet. Más források megállapítják azt is, hogy ez az anyag ráadásul a bőrt átjárhatóbbá teszi, így a káros anyagok könnyebben juthatnak be a szervezetbe.
Az Öko Test, az Environmental Working Group, az Environmental Health Association of Nova Scotia, valamint az Európai Bizottság publikációi szerint az egyik veszélyes anyag a hazánkban forgalmazott tusfürdőkben egy jól ismert tartósítószer, a formaldehid lehet. Ez ugyanis erősen allergén, a nyálkahártyát irritálja, illetve tartós belélegzés esetén rákkeltő. A formaldehid ma már ritkán szerepel kozmetikai összetevők listáján, az Európai Unióban pedig kötelező a formaldehidtartalomra a címkén felhívni a figyelmet, a tusfürdők egyes öszszetevőiből azonban ettől függetlenül formaldehid szabadulhat fel.
A kozmetikumokban megtalálhatók szerves vegyületek, a diethanolamine, triethanolamine, (mono)ethanolamine is. Egyes anyagokkal reakcióba lépve ezek erősen rákkeltő nitrózaminokat képezhetnek. Az viszont nem tisztázott, hogy a kozmetikumokban használt koncentrációban ez mekkora veszélyt jelent.
Igen elterjedt tartósítószerek a tusfürdők egy részében alkalmazott parabének. A TVE közlése szerint ezek azok az anyagok, amelyeket egy sokat vitatott tudományos kutatás a mellrákdaganatokkal hozott összefüggésbe, míg mások a hormonháztartást megzavaró anyagként tartják számon. Veszélyességüket azonban eddig még nem sikerült egyértelműen bebizonyítani. Azt viszont minden szakértő megerősíti, hogy az illatanyagok után a tartósítószerek a kozmetikumok által okozott allergiás reakciók leggyakoribb kiváltói.
Hasonlóan allergén a tusfürdők védelmére használt UV-szűrő anyagok némelyike is, néhány esetében felmerült a gyanúja annak is, hogy megzavarják a hormonháztartásunkat, valamint kimutathatók az anyatejből.
A kozmetikumok által okozott allergiás reakciók leggyakoribb kiváltói viszont az illatanyagok, vagyis éppen azok, amelyek alapján kiválasztjuk a termékeket.
Az illetékes hatóságok közlése szerint azonban a tanulmányok egy része nem veszi figyelembe, hogy a káros anyag az egyes termékekben csak kis koncentrációban van jelen, és így nem okoz egészségügyi problémákat.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete ezért úgy közölte az adatait, hogy hozzátette: nem kíván ítélkezni, az elővigyázatosság elvének megfelelően azonban el kellene kerülni azokat az összetevőket, amelyeknél felmerült a gyanú, hogy egészségügyi problémákat okozhatnak.
Felkerestük az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatot (ÁNTSZ), hogy megtudjuk, mennyire veszélyesek az említett anyagok az emberi szervezetre. A hatóság válaszából megtudtuk, hogy a kozmetikai termékekre vonatkozó rendelet szerint a formaldehid és a parabének a kozmetikumok előállításához tartósítószerként határértékhez kötött mennyiségben felhasználhatók. A poliethylen glycol szabadon, 28-féle UV-szűrő pedig a megadott határérték alatt biztonságosan alkalmazható ezekben a termékekben. A hazai gyártók a kozmetikum forgalmazását kötelesek bejelenteni a hatóságnak. Az ÁNTSZ a bejelentés kapcsán megvizsgálja, hogy a gyártó eleget tett-e a rendelet előírásainak. A tagállamokból, illetőleg harmadik országból származó termékek esetén a hatóság a bejelentési dokumentáció alapján szűri ki a nem megfelelő terméket. Ezenfelül a piacfelügyeleti hatóságok vizsgálják, hogy a már forgalomba került kozmetikumok megfelelnek-e a jogszabályok előírásainak. A hatóság válaszaiból azonban az is kiderült, hogy amennyiben egy terméket kivonnak a forgalomból, arról csupán az ÁNTSZ honlapján tájékoztatják a lakosságot. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságtól (NFH) megtudtuk azt is: a kozmetikai termékek forgalomba hozatalával kapcsolatosan jelenleg nincs olyan szabály, amely kötelezővé tenné, hogy a piacra kerülést megelőzően valamely hatóság engedélyére lenne szükség. Tehát minden esetben a gyártó felelőssége, hogy az általa gyártott termék a vonatkozó biztonságossági követelményeknek megfeleljen, illetve az utólagos ellenőrzéseké.
Kigyulladt egy raktár Újpesten