A főparancsnok kifejtette, a Felső-Tisza vidéke van legjobban kitéve az árvízveszélynek. Hoszszabb távon csak a Vásárhelyi-tervben foglaltak megvalósításával, annak továbbfejlesztésével lehet megnyugtató megoldást elérni. Közölte, cél a már kivitelezés előtt álló két Felső-Tisza-vidéki mellett a korábban tervezett szamosközi tározó megépítése is, valamint mobil védelmi osztagok felállítása. Elmondta, jelenleg kétezer kilométer hoszszú védvonalon van árvízi védekezés, a belvízzel elöntött terület nagysága eléri a 3170 négyzetkilométert, amelyből 1700 négyzetkilométer szántó. Ezek a területek lefagytak, így valószínűleg csökkenni fog a szivattyútelepekre érkező víz mennyisége, de az elöntött területek nagysága nem változik.
– Gávavencsellőn tegnap 806 centiméteren tetőzött a Tisza – közölte Bodnár Gáspár, a Felső-Tiszavidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója. A víz az Ukrajnában kiépített védművek miatt nagyon gyorsan érte el Magyarországot. Técsőtől Tivadarig 16 óra alatt vonult le minden idők harmadik legnagyobb árhulláma, ami 1-1,2 méterrel haladta meg a 2001-es legmagasabb vízszintet. Hozzáfűzte: a hegyekből azonban ennél is nagyobb vízmennyiség jöhet, ennek fogadására fel kell készülni.
A belvízhelyzet kapcsán Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Védelmi Bizottság vezetője közölte, 300 ház van veszélyben, közel 30 ezer hektárt borít belvíz, a talajvíz szintje 1-1,5 méterrel magasabb a szokásosnál. Több nyírségi településen – egyebek mellett Nyíregyházán és Újfehértón – is megjelent a belvíz, ahol eddig nem volt jellemző. A legtöbb csapadék, 1280 milliméternyi Nyírbátor térségében hullott.

Elindult a 150 milliárdos kórházi pluszforrás kifizetése – ez változik a betegellátásban