Évente 150 ezer ember hal meg hazánkban, közülük 33 ezernél diagnosztizálnak rákot a KSH adatai szerint. E betegség utolsó szakasza pedig sok szenvedéssel teli, így sok empátiát, odafigyelést igényel orvostól és családtól egyaránt. A szinte minden családot érintő probléma kezeléséhez a Debreceni Egyetem szellemi-kulturális kisugárzásával és az orvostudományi kar professzionális tudásával egyaránt hozzá kíván járulni – közölte az új képzés kapcsán Fábián István, a Debreceni Egyetem rektora. Porkoláb Gyöngyi, a debreceni Kőr Dáma Egyesület elnöke bejelentette, a leendő hospice-ház javára vasárnap jótékonysági estet rendeznek az Aranybika szállóban.
A végstádiumban lévő daganatos betegek speciális kezelésére már most is van lehetőség: a Kenézy-kórházzal közösen egy otthoni ellátási csoportot működtet a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC). Mailáth Mónika pszichológus és Gonda Andrea onkológus vezetésével tíz beteg szenvedéseit enyhítik. Ez azonban csak csepp a tengerben, hiszen a DEOEC klinikáin elhalálozó betegek több mint ötven százalékánál diagnosztizálnak boncoláskor daganatos elváltozást – mutatott rá Paragh György.
Szántó János, a DEOEC onkológiai tanszékének vezetője elmondta, az élet születés előtti szakaszának védelmére van egészségügyi ellátás Magyarországon, a halál előtti szakasz ellátására viszont még nem alakult ki az intézményrendszer. Csak a betegek 16 százaléka tölti élete utolsó részét hospice-otthonokban. Törvény írja elő, hogy a betegek végstádiumban nyújtott ellátásának ingyenesnek kell lennie, ám a finanszírozásról csak részben gondoskodik a törvényalkotó. A tb ugyanis csak a felmerülő költségek ötven százalékát téríti.
Mutatjuk, hol kell előkészíteni a hólapátot, több centi hó is eshet