Több évtizedes ötlet vált népszerűvé a közeli hetekben: Hábel György – ma már nyugalmazott – vasútépítő mérnök, aki a MÁV Tervező Intézetében az 1970-es években a központi pályaudvarral is foglalkozó fejlesztőosztály tagja volt, az elmúlt napokban – cikkünk nyomán – több alkalommal is ismertette az elektronikus sajtóban a mai helyzetre aktualizált terveit. Az idős szakember lapunk kérdésére elmondta, hogy a napokban meghívást kapott a nemzeti vasúttársaság menedzsmentjétől, hogy a MÁV mérnökei, valamint meghívott külső szakértők körében ismertesse elképzeléseit. A találkozón előadást tartott, majd órákon keresztül válaszolt a hallgatóság kérdéseire. A meghallgatás azzal zárult, hogy a vasúttársaság szakértői csoportot kért fel Hábel György koncepciójának az értékelésére.
Hábel György a 70-es években a fővárosi metró építése kapcsán foglalkozott a vasúti és városi kötött pályás közlekedés összekapcsolásával. A cél az volt, hogy a 3 nagy pályaudvarhoz (Keleti, Nyugati, Déli) igazodjon a metrófejlesztés. De már akkor létezett olyan elképzelés is, amely szerint a három nagy pályaudvart egy átmenő központi pályaudvarban egyesítenék. A Hábel György által kidolgozott koncepció szerint ez a Budapesti központi pályaudvar, amely helyileg a mai Kőbánya-alsó, Kőbánya-felső és Kőbánya-teher háromszögben lenne. Azért ez a legmegfelelőbb hely, mert szinte az összes Budapestet érintő vasútvonal itt fut keresztül. A tervezett állomás kétszintű, és az utasok közlekedését a szintek között mozgólépcsőkkel oldanák meg.
A kőbányai – az expó területét érintő – főpályaudvart azonban metrócsatlakozással kell ellátni. Ez nem olyan nehéz feladat, mint első pillantásra látszik – állította Hábel György. Kevesen tudják ugyanis, hogy a 2-es metró Stadionok állomásán azért létesítettek eredetileg négy vágányt, hogy később oda fusson be a gödöllői HÉV. Ez a terv akkor meghiúsult, de ez az adottság lehetővé tenné, hogy innen ágazzon el az új metrószakasz Kőbánya felé.
Ha a Hauptbahnhof (főpályaudvar) koncepció győzedelmeskedne, a Keleti, a Nyugati, a Déli pályaudvarok megszűnnének vagy funkciót váltanának. Ezzel az elgondolással szemben a meglévő vasútállomások és -vonalak összekötésével alkotna elővárosi és városi vasúti hálózatot az úgynevezett S-Bahn-koncepció. Az elképzelés lényege, hogy motorvonatok szállítanák az utasokat többnyire a jelenlegi körvasút vonalán. A járatok érintenék Óbudát, a Nyugatit, Zuglót, Ferencvárost, a Lágymányosi híd budai hídfőjét, az Etele teret, a Déli pályaudvart, a Széll Kálmán teret pedig alagút kötné össze a Nyugati pályaudvarral. Az S-Bahn-koncepciót fél évtizede dolgozta ki a Főmterv, és a fővárost érintő vasúti beruházások előkészítése azóta is ezen a nyomon haladt – mondta el lapunk kérdésére Loppert Dániel, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő szóvivője. Ha most félretennénk az S-Bahn-koncepciót, és hozzákezdenénk előkészíteni egy gyökeresen mást, akkor elvesztenénk öt évet és sok milliárd forintnyi uniós forrást – vélekedett a szóvivő.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását