Kabaitól a Gyurcsány családig

Több mint egymilliárd forintot fizetett ki az előző négy évben a honvédelmi tárca azon cégnek, amely 2006-ban lőszer-megsemmisítéssel bízta meg Veres János pénzügyminiszter adócsalásért elítélt egykori üzlettársának családi vállalkozását. A Kabai Károly által alapított Nyír-Uncia Kft. üzleti partnere kapcsolatban állt egy Gyurcsány Ferenc kormányfő rokonságához köthető vállalkozóval is. Az alig több mint négymillió forint jegyzett tőkéjű Solar Kft. a honvédségnél feleslegessé vált rakéta-hajtóanyagok megsemmisítésére bruttó 748 millió forintot kapott a HM-től.

Magyar Nemzet
2008. 03. 19. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint egymilliárd forintot fizetett ki lőszer-megsemmisítésre a Honvédelmi Minisztérium (HM) 2004 óta annak a cégnek, amely 2006-ban alvállalkozóként szerződést kötött Veres János pénzügyminiszter adócsalásért börtönbe zárt egykori üzlettársának családi vállalkozásával, a Nyír-Uncia Kft.-vel – tudta meg lapunk. A Trend-Fix Kft. 2004-ben mintegy 300 millió forint értékben kötött vállalkozói szerződést a honvédelmi tárcával, 2005-ben és 2006-ban pedig újabb szerződések alapján összesen 900 millió forintért teljesített megrendeléseket.

Információink szerint tavaly szintén 300 milliós keretszerződést írhatott alá a társaság lőszer-megsemmisítésre, de a megállapodás feltételei alapján ez csak akkor teljesülhet, ha a HM biztosítja a munkákhoz szükséges forrásokat. Az egyébként targoncák forgalmazásával és javításával foglalkozó Trend-Fix Kft.-nek Pusztavacson tüzérségi és tanklőszerek, Izsákon aknák, Mezőfalván pedig légvédelmi rakéták hatástalanítására szakosodott gyárcsarnoka működik. Ezért is különös, hogy miért bízták meg két évvel ezelőtt a Nyír-Uncia Kft. jóval kezdetlegesebb körülmények között működő hajdúsámsoni szerelőüzemét 200 milliós munkákkal.

Végh István, a Trend-Fix Kft. vezetője lapunknak erről úgy nyilatkozott: cége azért volt kénytelen 2006-ban 200 millió forint értékű munkát átadni a Nyír-Uncia Kft.-nek, mert bizonyos honvédségi pirotechnikai eszközök megsemmisítéséhez csak a hajdúsámsoni üzem rendelkezett engedéllyel. Az izsáki telephelyük például nem kapta meg a munkához szükséges környezetvédelmi engedélyt, mert a Kiskunsági Nemzeti Park szélén helyezkedik el. A Nyír-Unciának ugyanakkor azért is át kellett adniuk a megsemmisítésre szánt anyagok egy részét, mert kicsúsztak volna a HM által megszabott határidőből. A szaktárca ugyanis azért végezteti el ezt a munkát, mert minél előbb ki akarja üríteni lőszerraktárait.

A Trend-Fix Kft. értesüléseink szerint nemcsak a Kabai Károly által alapított Nyír-Uncia Kft.-vel állt kapcsolatban a lőszer-megsemmisítési üzlet révén, hanem a kormányfő rokonságához köthető Dési János cégével is. Mezőfalván szerelték szét ugyanis azokat a rakétákat, amelyek hajtóanyagait a SOLAR Kereskedelmi és Szaktanácsadási Kft. közvetítésével vitték ki Oroszországba a megsemmisítéshez.

A SOLAR Kft. a honvédség katonai szervezeteinél feleslegessé vált rakéta-hajtóanyagok megsemmisítésére bruttó 748 millió forintot kapott a HM-től. Dési János, a társaság vezetője 1995 és 1998 között igazgatósági tagja volt a Regainvest Rt.-nek, ahol ezekben az időkben Apró Antal, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök anyósának testvére kapott helyet a felügyelőbizottságban. Dési cáfolta, hogy a tender megnyeréséhez köze lenne a korábbi kapcsolatoknak. – Apróval régóta nem találkozott, és az ismeretségnek nincs köze a megbízásához – állította az igazgató. Az mindenesetre meglepte a katonai szakértőket, hogy a SOLAR Kft. a legnagyobb ukrán hadianyaggyárral kapcsolatban lévő állami vállalat, az Ukroboronservice előtt nyerte meg a HM Beszerzési Hivatala által kiírt pályázatot. A rakéta-hajtóanyagok megsemmisítéséről szóló szerződés teljesítésében ráadásul a SOLAR Kft. csak szervezőként vett részt, a fizikai megsemmisítést a cég alvállalkozójaként egy orosz társaság végezte.

Dési János, a SOLAR Kft. ügyvezetője arról nem nyilatkozott, hogy cége milyen arányban részesült a beszerzés értékéből, de állította, hogy a megsemmisítésért kapott összeg nagy részét az orosz alvállalkozónak fizették ki, amellyel régóta kapcsolatban állnak. Mint elmondta, az oroszok azért nem kötöttek közvetlenül a HM-mel szerződést, mert „nincsenek magyarországi tapasztalataik”. A HM Beszerzési Hivatalának közlése szerint a magyar cég azért is nyerhetett, mert csaknem negyvenmillió forinttal kevesebbért vállalta a megbízást. A SOLAR közreműködésével több mint 1200 tonna robbanóanyagot szállítottak ki az országból.

Haraszti Gyula

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.