Válságban a koalíció? – finomítják az egészségügyi törvényt

Fordulhat a kocka: magánbefektetők helyett állami tulajdonban maradhatnak a létrejövő egészségügyi pénztárak - legalábbis ezt szeretnék egyes szocialisták. Napközben, elsőként Lendvai Ildikó frakcióvezető, majd Kökény Mihály és Tukacs István MSZP-s képviselő is úgy nyilatkozott, hogy elképzelhető a pénztárak állami kézben tartása. A magánbefektetők bevonásához egyelőre ragaszkodik az SZDSZ. A liberálisok elnöke úgy nyilatkozott: ha nincs reform, nincs értelme tovább a koalíciónak. A szocialisták azt mondják, így elkerülhető lenne egy újabb népszavazási vereség. A már elfogadott egészségbiztosítási törvényhez pedig ragaszkodik az MSZP. Egyébként keddi ülésén négy, a leendő egészségbiztosítási pénztárakat érintő népszavazási kérdést hitelesített az Országos Választási Bizottság. • Hátrál az MSZP: teljes állami tulajdonban lesznek az új pénztárak?

MNO
2008. 03. 18. 21:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A délelőtti egyeztetés után sem Hiller István oktatási, sem Horváth Ágnes egészségügy miniszter nem erősítette meg, hogy a koalíció már az egészségbiztosítási törvény átalakításán, a magántőke kizárásán gondolkodik.

Vélemények viszont vannak. Délután elsőként az egyik internetes portálnak Lendvai Ildikó frakcóvezető mondta ki, hogy a pénztárakat állami tulajdonban kell tartani, majd később Kökény Mihály és Tukacs István képviselő is utal erre. Tukacs István úgy fogalmazott, az egészségpénztárak rendszere az 100 százalékos állami tulajdonban is működik.

A köztelevízió híradójának értesülései szerint az MSZP megtartaná a területi felosztást, de a 22 pénztárba már egyre kevesebb képviselő szerint kellene bevonni a magántőkét. A koalíciós pártok a számukra kedvezőtlenül végződött népszavazás után kezdtek el gondolkodni a pénztártörvény átalakításán, illetve azután, hogy a Fidesz bejelentette, ha kell, ezügyben is referendumot kezdeményez. Az Albert házaspár hasonló kezdeményezését már több mint 700 ezren írták alá. A Fidesz óvatossággal kezeli a híreket, de az állami tulajdonú pénztárak létrehozást már tárgyalási alapnak tekinti. Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke megjegyezte, „látszólag a javaslat szimpatikus, így most talán az elvet tekintve támogatható is lenne”.

Még nem tudni, hogy belemegy-e a változtatásba az SZDSZ. A liberálisok ugyanis ragaszkodnak a magántőke bevonásához. Kóka János az Indexnek azt mondta, nem kell megijedni egy újabb népszavazási kezdeményezéstől, ragaszkodni kell a reformokhoz, és meg kell nyerni a referendumot.

Az SZDSZ csak addig tud bent maradni a koalícióban, csak addig áll Gyurcsány Ferenc mögött, amíg a reformok előre mutatnak – hangsúlyozta Horn Gábor ügyvivő kedd este az egyik kereskedelmi rádiónak adott interjújában. A liberális politikus szerint Magyarország elindult egy olyan úton, amely a szocializmus visszaállításába mutat, ezért egy ilyen nehéz helyzetben a koalíciós pártoknak le kell ülni és megbeszélni a további teendőket.

Varju László, az MSZP frakcióvezető-helyettese úgy nyilatkozott: az MSZP-frakció szerint szükség van az egészségbiztosítási törvény finomítására. Egy dologban állapodtunk meg a végére, egészen biztos, hogy az egészségbiztosítási törvény finomítására van szükség, de nem vonjuk vissza – jelentette ki a kormánypárti politikus a négy és félórás ülés után. Varju László az MTI azon kérdésre, milyen irányú módosításokat képzelnek el, nem kívánt részleteket közölni, mivel – mint mondta – nagyon sokféle elképzelés van. Egy másik kérdésre, miszerint mi lesz a magánbefektetőkkel, a frakcióvezető-helyettes közölte: „a finomítás kategóriájába ez is beletartozik”. Személyes véleményét tolmácsolva elmondta: korábban azon az állásponton volt, hogy legyenek magánbefektetők, de az új helyzetet értékelni kell. Arra a kérdésre, miért kell a törvényt újranyitni, Varju László azt mondta: még nem nyitották újra, de a március 9-i népszavazás olyan helyzetet teremtett, hogy érdemes lenne újból megfontolni a törvényt. A politikus közölte: a döntést a március 29-i országos pártértekezleten hozzák meg. Mint mondta, a frakcióülésen nyugodt értékelés keretében tekintették át a legfontosabb ügyeket.

(Híradó, MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.