A pénzügyminiszter továbbra se lát lehetőséget az élelmiszerek forgalmi adójának csökkentésére. Veres János ezúttal is az államháztartás egyensúlyának fenntartására hivatkozott. A szaktárca számítása szerint 1 százalékpontos áfacsökkentés 15 milliárd forint bevételkieséssel jár. A Fidesz által javasolt 15 százalékpontos adócsökkentés költségvetési vonzata tehát 225 milliárd forint lenne. A miniszterelnök pénteken még 320 milliárd forint bevételkieésről beszélt. Nincs uniós akadálya az élelmiszerek áfacsökkentésének az adóügyi biztos szerint.
Kovács László emlékeztetett arra a közrádióban, hogy a tagállamok két kedvezményes áfakulcsot alkalmazhatnak, Magyarországon viszont csak egy kedvezményes kulcs van érvényben. Az EU adóügyi biztosa megjegyezte: a tagállamok kormányai költségvetési vagy szociális szempontok alapján döntik el, hogy mely termékek vagy szolgáltatások forgalmát terhelik az általánosnál alacsonyabb adókulccsal. Az Európai Bizottság egyébként a kedvezményes Áfa-kulcsok felülvizsgálatát javasolja a munkaerő-igényes szolgáltatásoknál az árak mérséklése érdekében.
Az Unió tagállamai közül ezt már 11 országban fontolgatják. Az uniós módosítás például az éttermek, műhelyek esetében tenné lehetővé az áfacsökkentést, de a Bizottság azt is vizsgálja, hogy mely további területekre lehetne kiterjeszteni a kedvezményeket. Kovács hangsúlyozta ugyanakkor: sértheti a versenyt, ha ugyanaz a szolgáltatás egyes országokban jelentős kedvezményben részesül, ezért egységes európai szabályozásról kell megállapodni.
Fidesz: elképesztő és elfogadhatatlan
Elképesztő és elfogadhatatlan az a Veres János által képviselt gyakorlat, hogy az ellenzéki kezdeményezések érdemi megfontolása helyett csupán pártpolitikai jellegű, szakmailag megalapozatlan vádaskodásokkal él, felhasználva ehhez a Pénzügyminisztérium nevét – reagált a Fidesz Veres János szavaira. Mádi László szerint ez történt a Fidesz közelmúltbeli ÁFA-csökkentési javaslatával kapcsolatosan is; a szocialista politikus mindenfajta komoly vizsgálat nélkül, a multiplikatív folyamatokra és a társadalmi hatásokra is teljesen érzéketlenül citált költségvetési hatásszámokat.
Az alapvető élelmiszerek forgalmi adókulcs-csökkenéséből számos társadalmilag és gazdaságilag pozitív hatás származhatna: az árak csökkenése, mely a legszegényebb rétegek szempontjából a legkedvezőbb, valamint a gazdák javuló helyzete, akik az alacsonyabb árakat kihasználva fokozni tudnák eladásaikat, és így bevételeiket is – véli. Mádi úgy gondolja, a szocialista politikusok újfent bebizonyították, hogy érzéketlenek a társadalom nehéz helyzetben lévő tömegei problémáival szemben, és nem a megoldások keresésével, hanem az adatok manipulációjával, az érintettek félrevezetésével foglalkoznak „kormányzás” címszó alatt.
(hírTV/OS)
Így nő a minimálbér összege januártól - videó