Továbbra is ellenállással kell szembesülnie az oktatási kormányzatnak

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) továbbra sem tartja támogathatónak a felsőoktatási törvény módosítását, különösen a vagyongazdálkodás jelenleg tervezett szabályozását - mondták el a két szervezet képviselői a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács keddi ülése után.

MNO
2008. 11. 11. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kis Papp László, az FDSZ elnöke kifogásolta, hogy semmilyen formában nem volt lehetőségük megvitatni a törvényjavaslatot, még a parlament oktatási bizottságának ülésére sem hívták meg őket, amikor az általános vitára alkalmasságról döntöttek a képviselők. Kijelentette: a törvényjavaslatot ebben a formában általános vitára alkalmatlannak tartják, mivel a közintézmények átszervezéséről szóló, szintén a parlament előtt lévő javaslattal együtt megteremti a felsőoktatás magánosításának lehetőségét és a profitérdekeket helyezi előtérbe. Ez pedig az oktatók közalkalmazotti státuszának megszüntetésével is járhat – jegyezte meg. Az oktatási kormányzattól azt várják, hogy a felsőoktatás egyéb aktuális kérdéseivel együtt teremtsen lehetőséget az érdemi vitára – mondta az érdekvédő.

Hozzátette: azt a választ kapták Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkártól, hogy az elhangzottakról tájékoztatja a tárca első emberét. A minisztérium még nem alakította ki álláspontját a törvényről – jegyezte meg. Hangsúlyozta: az FDSZ akár szerdán is hajlandó a tárgyalások folytatására.

Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke azt mondta, az a cél, hogy a közvagyont megóvják minden olyan beavatkozástól, ami nem az adófizetők és a felsőoktatás érdekét szolgálja és szolgálhatja.

Kis Papp László elmondta továbbá, tájékoztatást kaptak arról is, hogy a jövő évi költségvetésben humán kiadásokra a felsőoktatásban mintegy 13 milliárd forinttal jutna kevesebb, ami a 13. havi illetmények és a négyszázalékos béremelés elmaradásából fakad. Ebben a kérdésben az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság ülésén szeretnének előrelépést elérni – mondta a szakszervezeti elnök.

Csökkentik a közoktatási normatívát

A pénzügyi válság miatt módosított költségvetési javaslat 39,4 milliárd forinttal csökkenti a közoktatási normatív hozzájárulások összegét, – a 13. havi közalkalmazotti bér elvonása miatt –, az Új Tudás Program azonban 120 milliárd forintos többletet biztosít a közoktatásnak 2009-ben – közölte az oktatási tárca sajtóosztálya kedden.

„A 13. havi bér vagy juttatás elmaradása valóban fájdalmasan érinti a pedagógusokat is, csakúgy, mint a közszféra többi dolgozóját, ezért az oktatási tárca az elkerülhetetlen csökkentést 2009-ben más források bevonásával próbálja ellensúlyozni, mivel továbbra is célja, hogy a pénzügyi válság ellenére fokozottabban elismerjék a pedagógusok munkáját” – írta közleményében a minisztérium. A csökkentés a közszolgáltatásokat nem veszélyezteti, a többletből pedig 27 milliárd forint költségvetési forrás, míg 93 milliárd forint európai uniós pályázati forrás. A tárca kommünikéje szerint az Új Tudás Program keretében másfélszeresére emelik az osztályfőnöki pótlékot, és külön pótlékot hoznak létre a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket oktató pedagógusoknak. Ma Magyarországon 65 ezer osztályfőnök dolgozik, ők a jelenlegi havi 6 ezer forintos pótlék helyett jövő februártól mintegy 9 ezer forintot kapnak majd minden hónapban.

Hasonlóan fontosnak tartja a tárca a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek oktatását-nevelését vállaló pedagógusok munkáját is, ezért 2009-től számukra is külön pótlékot hoz létre. Az Új Tudás Programban meghirdetett, a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket oktató-nevelő pedagógusok többletteljesítményét 3,7 milliárd forintos pluszforrás beépítésével támogatják. Ez az összeg a költségvetésben az Önkormányzati Minisztérium és az Oktatási és Kulturális Minisztérium fejezetében található meg. Az oktatási tárca emellett 2 milliárd forinttal növeli a Teljesítmény motivációs pályázati alap forrását. A minőségi munkát végző és esélyteremtő pedagógusok elismerésére létrehozott alapból az utóbbi két évben 26 ezer pedagógus kapott jutalmat. A 3 milliárd forintra megemelt összeg azt jelenti, hogy 2009-ben – az alap forrásához hasonlóan – az elismert pedagógusok száma is várhatóan a háromszorosára emelkedik – közölte az oktatási tárca.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.