Csaknem ötven százalékkal csökkenhet az önkormányzati képviselők száma, ha a parlament támogatja a kormány javaslatát, amely az önkormányzati rendszer megújítását szorgalmazza – mondta a kormányszóvivői tájékoztatón szerdán Gyenesei István önkormányzati miniszter.
Mint elmondta: az önkormányzati rendszer átfogó megújításának az a célja, hogy a rendszer ésszerűbben, takarékosabban, demokratikusan működjön, s hatékonyabb, az állampolgári igényeket jobban kielégítő legyen. Az átalakítás szlogenje a „több demokrácia, kevesebb bürokrácia” – fogalmazott a miniszter.
Kiemelte: jelenleg tagolt az önkormányzati rendszer, szétaprózott az önkormányzati igazgatás, indokolatlanul drága a bürokrácia, és ez megnehezíti az állampolgárok ügyeinek intézését. A kormány által javasolt lépéseknek húszéves beidegződésekkel, szakmai-politikai ellenállással kell megküzdeniük – közölte Gyenesei István, hozzátéve: az általuk javasolt változtatások szinte mindegyike érinti az önkormányzati törvényt, amelynek módosításához kétharmados többség kell. „Hiszek abban, hogy az önkormányzatok, ezeken keresztül az állampolgárok szolgálata nemcsak a kormánypártok érdeke, hanem az ellenzéknek is fontos” – válaszolta a szakminiszter arra a kérdése, hogy szerinte mi az esélye a jogszabályok parlamenti elfogadásának. Szerinte nem minden lépést lehet majd megtenni azok közül, amelyeket szeretnének, de ez még nem ok arra, hogy semmit se tegyenek.
A kormány azt javasolja egyebek mellett, hogy az önkormányzati képviselő-testületek létszámát differenciáltan csökkentsék, ez azt eredményezné, hogy a jelenlegi 25 941 fős képviselői létszám 45,7 százalékkal csökkenne: 14 077 főre – jelentette ki Gyenesei István, hozzátéve, hogy ez nyolcmilliárd forintos megtakarítást jelentene a helyhatóságoknak.
A szakminiszter elmondta: a kabinet azt is javasolja, hogy páros létszámú legyen minden képviselő-testület, és terjesszék ki a polgármesteri vétójogot. Az 500 fő alatti településeken megfontolandó, hogy működjön-e főállású polgármester; ennek az lenne a feltétele, hogy a település költségvetésén belül a működési költségek 5 százalékát nem haladhatja meg a polgármester javadalmazása – közölte Gyenesei István. Megváltozna a jegyzők jogállása, körjegyzőséget nem csak egymással határos települések alakíthatnának, csökkenne az önkormányzati hivatalok száma: 1500 fő alatti településen nem lehetne önálló hivatalt működtetni – sorolta még a kormány javaslatait a miniszter.
Kérdésre válaszolva a miniszter azt mondta, összességében 20 milliárd forintos megtakarítást jelentene az önkormányzati csomag. Arra reagálva, hogy szerdán 100 somogyi polgármester tiltakozó levelet ad át az iskolafelújítási pályázatokról Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszternek, Gyenesei István azt mondta: a somogyi kisiskolák az elmúlt esztendőben jelentős támogatást kaptak, 4,8 milliárd forintra pályázhattak, és ugyanekkora összegre idén is pályázhatnak. A miniszter szerint mesterségesen összekeverik az uniós támogatásokat és a kormány erre a célra létrehozott alapját. Hozzátette: a kabinet azért hozta létre ezt a 4,8 milliárd forintos külön alapot, hogy akik nem tudnak pályázni az uniós forrásokra, azoknak legyen lehetőségük a hazai források elnyerésére. De „aki nem kér, annak nem tudnak támogatást adni” – jegyezte meg.
Az üdülési csekk jövőjét firtató kérdésre Gyenesei István azt mondta: azt javasolta a kabinetnek, hogy ne e szolgáltatás járulékterhét növeljék, hanem a kibocsátott értéket csökkentsék, illetve a mai 17 terület helyett csak két szolgáltatási területen, a szállásoknál és a vendéglátóiparban lehessen felhasználni az üdülési csekkeket.
(MTI)