Mikola: Maradjon állami kézben a gyógyszer- kiskereskedelem

Ellentétes vélemények alakultak ki a patikaliberalizáció következményeiről az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága szerdai, budapesti ülésén; a gyógyszerészi kamara szerint romlott a helyzet, a szaktárca és a Gazdasági Versenyhivatal szerint azonban jobb lett a lakosság gyógyszerellátása. Mikola István úgy vélte: nemzeti érdekkörben kell tartani a gyógyszer-kiskereskedelmet.

MNO
2009. 02. 18. 15:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A grémium meghallgatta Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnökének jelentését, amelyben vázolta a patikaliberalizációt lehetővé tévő gyógyszer-gazdaságossági törvény 2007-es hatályba lépése óta eltelt helyzetet. A jelentés szerint a patikaalapítást „nyitottabbá” tévő törvény óta 400 új patika alakult, 80 százalékuk olyan településen, ahol korábban már legalább öt gyógyszertár működött, és mindössze 15 létesült olyan helyen, ahol korábban nem volt patika. A megszűnt gyógyszertárak száma 46 volt. A kamarai elnök elmondta azt is, egy tavaly októberi felmérés szerint a külföldi tulajdonban lévő patikák száma 243 volt, a gyógyszertár-láncokhoz tartozó gyógyszertárak száma – az MGYK becslése szerint – meghaladja az ötszázat. Az elnök szerint problémás az is, hogy a láncok agresszív felvásárlási politikát folytatnak.

Héja Mária, az Egészségügyi Minisztérium főosztályvezetője a szaktárca adatait ismertetve elmondta, a törvény életbe lépése óta 392 patika létesült, elsősorban azokon a településeken és városokban, ahol a lélekszám meghaladta az ötezret. Ezt a szakember azzal magyarázta, oda létesítenek patikát, ahol nagyobb a várható kereslet. Az eltelt időszakban 87 gyógyszertár szűnt meg – ismertette Héja Mária. A főosztályvezető elmondta azt is, hogy a patikaliberalizáció mindenképpen versenyt indukált a gyógyszertárak piacán, amelyet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) sem talált versenytörvénybe ütközőnek.

Mikola István, a bizottság fideszes alelnöke azon a véleményen volt, hogy a tőkekoncentráció bekebelezi a gyógyszer-kiskereskedelmet, amit véleménye szerint nemzeti érdekkörben kell tartani, hiszen a gyógyszerellátás az egészségügy szerves része, amelynek állami hatáskörben kell működnie és nem piaci alapon.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.