Szekeres: Csodák nincsenek, itt kisebb a mozgástér

Az MSZP elnökhelyettese szerint a szocialisták hétvégi kongresszusának világos döntést kell hoznia a gazdasági válság kezeléséről. Szekeres Imre azt mondta, hogy a gazdasági visszaesés csökkentésében megítélése szerint ma leginkább a monetáris politikának van mozgástere. A jövőről szólva kijelentette: 2010-ben annak a szocialista politikusnak kell a párt kormányfőjelöltjének lennie, aki a társadalomban a legnagyobb támogatottsággal bír.

MNO
2009. 03. 19. 12:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szekeres Imre szerint az MSZP hétvégi tisztújító kongresszusának el kell indítania azt a folyamatot, amelynek eredményeképpen a kormány visszanyeri az emberek bizalmát. Hozzátette: a testület feladata az is, hogy meghatározza az MSZP „modernizációjának” az irányait, illetve elindítsa az európai parlamenti (EP-) választás előtti politikai fordulatot. „Mindez akkor sikerülhet, ha napirendre tűzünk politikai, szervezeti és személyi kérdéseket is” – fogalmazott a posztjáért újra ringbe szálló politikus.

A távirati iroda kérdésére a politikus elmondta: a kongresszuson új tagok kerülhetnek az elnökségbe. Fontosnak tartja, hogy a megválasztott politikusok világos politikai nézettel, szervezőképességgel rendelkezzenek, és csapatjátékosok legyenek. Az MSZP komoly kihívás előtt áll, hiszen egyidejűleg akar sikeresen szerepelni az előtte álló három – EP-, önkormányzati, parlamenti – választáson, és közben szeretné az országot a válságból kivezetni. A kongresszusnak ezért világos, érvényes politikai döntéseket kell hoznia – szögezte le a honvédelmi miniszter.

Szekeres Imre szerint a szocialistáknak az a célja, hogy megfékezzék a gazdasági visszaesést és növeljék a foglalkoztatottságot. Hozzátette: amit a kormány eddig a gazdasági válságkezelésért tett, szükséges volt, de nem elégséges. A gazdaság fellendítésére a szocialista politikus alapvetően négy eszközt tart alkalmazhatónak: a belföldi fogyasztás, a beruházás és az export bővítését, valamint az állami kiadások növelését. Mint mondta: Magyarország exportpiacai nem nőnek, csökkent a lakosság fogyasztása, a megtakarítások is alacsonyak és a beruházások szintje sem emelkedik annyira, hogy ezt ellensúlyozza. Így elvileg csak az állami kiadások növelése maradna a keresletbővítésre.

Amíg az európai államok többsége az utóbbi mellett dönthet, addig Magyarország ezt nem teheti meg a konvergenciaprogramban vállaltak miatt, és azért sem, mert az állam finanszírozhatósága érdekében kötött pénzügyi megállapodások kényszereket szabnak. Következetesen végiggondolva tehát csupán a monetáris politikának van mozgástere – szögezte le Szekeres Imre.

„A százszázalékos állami tulajdonban lévő Magyar Nemzeti Banknak a magyar állam és társadalom érdekét kell szolgálnia” – fogalmazott. Hozzátette: olyan összehangolt intézkedéseket tart szükségesnek, amelyekkel a jegybank hozzájárul ahhoz, hogy rövid időn belül bővüljön a kereslet, ami a magyar gazdaság visszaesését és a munkanélküliség növekedését részben meg tudja állítani. A szocialista politikus szerint az MNB-nek így például a másodlagos állampapírpiacon vevőként kellene megjelennie, és a bankok bankjaként a kereskedelmi bankoknak olyan hiteleket kellene biztosítania, amelyeket megéri igénybe venni. Vagyis változzanak meg a kereskedelmi bankoknak felkínált csomag feltételei, mert a jelenlegivel nem lehet eléggé ösztönözni őket arra, hogy az ipari és a mezőgazdasági termelést hitelezzék – jelentette ki az elnökhelyettes.

Szerinte a jegybanknak a rendelkezésére álló lehetőségeivel élve nagyobb összeget kellene a reálgazdaságba juttatnia, akár úgy, hogy a Magyar Fejlesztési Bankon (MFB) keresztül hitelt folyósít a kereskedelmi bankoknak. Hozzátette: a jegybank valutapiaci árazása is lehetne bátrabb. Arra a kérdésre, hogy a kormány miként írhatná elő a jegybanknak a követendő lépéseket, az elnökhelyettes azt válaszolta: a kormány nem írhatja ezt elő, de fontosnak tartja, hogy a kormány és az MNB ilyen helyzetben szorosan együttműködjön és összehangolja lépéseit.

Az MSZP elnökhelyettese a kormány általi teendőkről úgy vélte: a költségvetési eszközök alkalmazásában „csodák nincsenek, itt kisebb a mozgástér”. Hozzátette: aprólékos munkával lehet a kiadásokat csökkenteni, az adókat átrendezni. Időigényes és nehéz feladat az ehhez szükséges parlamenti többséget biztosítani, az érdekegyeztetést lefolytatni és a szükséges társadalmi támogatást megszervezni. Arra a felvetésre, hogy a kormány hitelét vajon ez az aprólékos munka állíthatja-e vissza, Szekeres Imre úgy reagált: a kabinet hitelét az állítja vissza, ha jól, szakmailag megalapozottan, következetesen kormányoz. „Nekünk nem a Fidesszel kell viaskodnunk, nem antifideszként kell viselkednünk. Nekünk az lehet a célunk, hogy megnyerjük a választópolgárok támogatását” – vélekedett.

Arra a kérdésre, hogy 2010-ben ki lesz az MSZP miniszterelnök-jelöltje, Szekeres Imre azt válaszolta, hogy ezt a kérdést ma még korai eldönteni. Szerinte olyan szocialista politikus legyen a jelölt, aki akkor a legnagyobb támogatottsággal bír a magyar társadalomban. Szekeres Imre szerint egy éve van az MSZP-nek arra, hogy a választásokig meggyőzze az állampolgárokat, voksoljanak a szocialistákra. Kiemelte: azok támogatását akarják visszaszerezni, akik 2006-ban rájuk szavaztak. Ők jussanak majd arra a következtetésre, hogy „nehéz időszak volt és hibázott is az MSZP, de összességében jól kormányzott”. „Ennek a felismerésnek, az lesz majd az alapja, hogy az utolsó egy évben mit teszünk, mennyire vagyunk hitelesek és sikeresek” – jelentette ki a politikus. Hozzáfűzte: ha az MSZP vissza tudja szerezni a támogatóit, továbbá ha az MDF és az SZDSZ is bejut az Országgyűlésbe, akkor Magyarországon kiegyensúlyozott politikai erőviszonyok lesznek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.