A vasfüggöny lebontására emlékeznek péntektől Sopronban

Korabeli filmhíradók levetítésével, szemtanúkkal készített interjúk bemutatásával idézik fel Sopronban a vasfüggöny lebontásának 20. évfordulóját péntektől. A rendezvény három napig tart, és a magyar mellett a bajor és az osztrák evangélikus egyház is résztvevője lesz. A páneurópai piknik helyszínén, Sopronpusztán vasárnap ünnepi istentiszteletet tartanak.

MNO
2009. 07. 01. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határnyitás ,89 címmel nemzetközi szimpóziumot rendez Sopronban a vasfüggöny lebontásának 20. évfordulója alkalmából a bajor, az osztrák és a magyar evangélikus egyház péntektől; a háromnapos találkozón részt vesz Németh Miklós, a rendszerváltás miniszterelnöke is – jelentette be Ittzés János, a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) elnök-püspöke szerdán Budapesten.

Szombaton akkori filmhíradók levetítésével, szemtanúkkal készített interjúk bemutatásával idézik fel a 20 évvel ezelőtti történéseket, az Eljutni a határig című multimédiás rendezvényen részt vesz mások mellett Németh Miklós, Oplatka András újságíró-történész, Prőhle Gergely korábbi német nagykövet és Hannelore Reiner, az Ausztriai Evangélikus Egyház főtanácsosa – közölte Ittzés János sajtótájékoztatón. A médiaanyagokból, dokumentumokból kiállítást is rendeznek szombaton.

A páneurópai piknik helyszínén, Sopronpusztán vasárnap tartanak ünnepi istentiszteletet. Az osztrák és a bajor televízió által egyenes adásban közvetített ünnepségen Ittzés János, Steinbach Jószef református püspök, Thomas Hennefeld, az Ausztriai Református Egyház országos szuperintendense és Johannes Friedrich, a Bajorországi Evangélikus Egyház tartományi püspöke hirdet igét – közölte. Az elnök-püspök hangsúlyozta, az egyházi esemény a határnyitásra emlékező állami, társadalmi rendezvények sorába illeszkedik, mert – mint mondta – a vasfüggöny lebontásának „az egyház tagjai is részesei voltak”. Szólt arról is, hogy az egyházi találkozó programjába a „kisemberek életének történetei is belekerülnek”.

Prőhle Gergely, az MEE országos felügyelője a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: Németországban az 1989-es határnyitással kapcsolatban ma is leginkább az akkori állampárt, a Magyar Szocialista Munkáspárt reformszárnya jut legtöbb ember eszébe. Bár Németh Miklósnak fontos szerepe volt abban, hogy „akkor és olyan módon ment végbe a határnyitás, ahogy végül megtörtént”, nem szabad elfelejteni – mondta –, hogy akkor Magyarországon hatalmas „civil nyomás” volt tapasztalható, amelynek kezdetei 1956-ig vezethetők vissza, és „mássá tették a szocializmust, mint az NDK-ban vagy Csehszlovákiában”.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.