Balázs Péter külügyminiszter a szlovéniai Bledben rendezett stratégiai fórumon vasárnap megállapodott szlovák kollégájával a két ország kormányfőinek találkozójáról. A tárgyalásokon felmerült a nyelvtörvény is, amelynek most kezdődik a végrehajtása. A kormányfői találkozóra „kezelhető napirendet és megoldási javaslatokat” dolgoztak ki akét ország külügyminiszterei.
A találkozó biztosan magyar területen lesz a „legközelebbi jövőben”, a helyszínről a Miniszterelnöki Hivatal dönt „praktikus szempontok alapján”. Robert Fico szlovák miniszterelnök vasárnap jelentette be, hogy a magyar kormányfővel tervezett találkozója után Révkomáromban is kész találkozni magyar politikusokkal. A pozsonyi tv-adó O 5 minut 12 (5 perc múlva 12) című politikai műsorában a szlovák kormányfő azt javasolta Révkomárom polgármesterének, Bastrnák Tibornak, hogy találjon „méltó helyet” Cirill és Metód hittérítők szobrának, és akkor majd annak lábánál „találkozhatunk magyar illetékesekkel”.
Ebben az esetben – tette hozzá Fico – hajlandó volna fölkeresni I. István magyar király augusztus 21-én felavatott révkomáromi szobrát is. Bajnai Gordon munkatalálkozóra vonatkozó javaslata és a bledi kétoldalú külügyminiszteri megbeszélés előtt már több fejlemény terhelte Magyarország és Szlovákia viszonyát az elmúlt időszakban. A szlovák parlament június végén fogadta el az államnyelvtörvényt szigorító módosítást.
A szeptember elsején hatályba lépő jogszabály egyebek mellett arról rendelkezik, hogy a nyilvános érintkezésben szlovákul kell használni az ottani földrajzi elnevezéseket. Augusztus 21-én meghiúsult Sólyom László szlovákiai látogatása, mivel a pozsonyi hatóságok megtagadták a belépést a magyar államfőtől, aki a révkomáromi Szent István-szobor avatásán vett volna részt. Robert Fico szlovák miniszterelnök aznap délután jelentette be a pozsonyi döntést. A köztársasági elnök a lépést példátlannak, a két szövetséges állam viszonyában megmagyarázhatatlannak és kimenthetetlennek nevezte.
Kumin Ferenc, a KEH főosztályvezetője az incidensről azt mondta: a sértés miatt Magyarországnak elégtételt kell kapnia. Marek Trubac szlovák elnöki szóvivő azt nyilatkozta: „Ivan Gasparovic elnök úr nem lát okot arra, miért kellene a szlovák félnek bocsánatot kérnie”. A Külügyminisztérium is példátlannak nevezte az államfő kitiltását. Balázs Péter közölte, a tárca tájékoztatni akarja a szélesebb nemzetközi közvéleményt és az EU tagállamait. Az Európai Bizottság közben azt tudatta, hogy a magyar-szlovák diplomáciai incidenst olyan kétoldalú ügynek tekintik, amelyben a testület semmilyen formában nem érintett.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.