A politikusok arra reagálva mondták mindezt, hogy a Magyar Nemzet hétfői cikke szerint belső vizsgálatot rendeltek el az NBH-nál, miután az internetre került egy a romagyilkosságokkal kapcsolatos anyag. A dokumentum szerint az egyik gyanúsított megfigyelését éppen akkor szüntették meg a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, amikor az fegyvervásárlásba kezdett, a másik gyanúsított pedig állítólag a Katonai Biztonsági Hivatal „titkos kapcsolata” volt.
A Nemzetbiztonsági Hivatalnál a botrányok és a szakszerűtlenségre utaló történések elértek egy olyan kritikus tömeget, amikor a miniszterelnöknek ezzel kiemelten kellene foglalkoznia – vélekedett Gulyás József, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szabad demokrata tagja. Itt az ideje, hogy a kormányfő körbenézzen, kire bízza a terület politikai és szakmai irányítását, ehhez pedig jó lenne, ha egyeztetne az ellenzéki pártok vezetőivel – mondta.
Az SZDSZ-es politikus szerint a világhálóra került írásos anyag vélhetően nem egy teljes, valódi belső dokumentum, hanem annak a kivonata vagy részlete. Elképzelhető, hogy olyan szövegekből, információkból építkezik, amelyek tartalmaznak valós elemeket. Hozzátette: ebben az ügyben a nemzetbiztonsági bizottság tagjait soron kívül tájékoztatniuk kellene az érintett vezetőknek. Gulyás József szerint a rendszerváltás után húsz évvel azt lehet mondani, hogy „soha ilyen rossz állapotban, színvonalon nem működött a Nemzetbiztonsági Hivatal, mint az elmúlt években, és ebből le kell vonni a tanulságokat”.
Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista tagja a „kiszivárgott információkkal” kapcsolatban újságíróknak azt mondta: rossz fényt vet a Nemzetbiztonsági Hivatalra, ha onnan kerültek ki. Szerinte a hivatalnak meg kell állapítania, hogy a szóban forgó anyag náluk készült-e. A szocialista politikus hozzátette: az irányító minisztériumnak a megjelentek tartalmi vizsgálatát kell elvégeznie, ezután pedig a nemzetbiztonsági bizottságot kell tájékoztatnia.
Vigyáztam arra, hogy az információkat „ne nevezzem dokumentumnak” – fogalmazott Tóth Károly, aki szerint a nemzetbiztonsági szolgálatoknak kell megvizsgálniuk az írásos anyag hitelességét, eredetét. Gulyás József szavaira reagálva azt mondta: be kell tartani a sorrendet, amelyet a törvény rögzít. Ha „rendellenes működésre utaló jel van, először a szolgálatnak, majd a miniszternek kell vizsgálatot tartania, ezt követően a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének és a parlamenti bizottságnak van feladata” – fejtette ki a bizottság MSZP-s tagja.
A Magyar Nemzet hétfőn számolt be arról, hogy belső vizsgálatot rendeltek el az NBH-nál, miután a világhálóra került a romagyilkosságokkal összefüggésben készült írásos anyag. A feljegyzés – bennfentes információkkal rendelkező – szerzője kemény kritikával illeti Laborc Sándort, az NBH leköszönő főigazgatóját, majd felteszi a kérdést: kinek állhatott érdekében a romák körében elkövetett gyilkosságsorozat? Az MTV Híradója pénteken közölte, hogy a titkosszolgálat a romagyilkosságok egyik gyanúsítottjának telefonbeszélgetéseit – mivel közismert volt, hogy szélsőséges nézeteket vall – évekig lehallgatta, de megfigyelését két hónappal az első gyilkosság előtt befejezte. Mindezt megerősíti az a dokumentum, amely szombaton jelent meg az interneten, az Index egyik fórumbeszélgetésében – írta a Magyar Nemzet.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.