A kormány maximálni kívánja az állami és önkormányzati vállalatoknál adható végkielégítések mértékét, valamint rendeletben előírja e vállalati körben a vezetők és menedzser szerződéssel rendelkezők javadalmazásának nyilvánosságát – jelentette be Budai Bernadett kormányszóvivő pénteki tájékoztatóján. A cél az, hogy az állami és önkormányzati vállaltok bérezési és végkielégítési gyakorlata átláthatóbb, és a jelenlegi gazdasági helyzetnek megfelelően a korábbinál visszafogottabb is legyen – mondta a szóvivő.
A már megkötött vezetői menedzser szerződések esetében a kormány rendeletben előírja, hogy szeptember 15-ig nyilvánosságra kell hozni az állami és önkormányzati vállalatok vezető beosztású munkavállalóinak, és a menedzser szerződéssel rendelkezőknek a fizetését, jutalmait, valamint a jogviszony megszüntetése esetére járó juttatásaikat is. Ezt követően minden évben az éves mérleg elfogadása után kell a frissített adatokat nyilvánosságra hozni.
A jövőben kötendő új munkaszerződésekre vonatkozóan a kormány törvényjavaslatot kezdeményez annak érdekében, hogy az állami és önkormányzati vállalatoknál és ezek leányvállalatainál is maximálják az adható végkielégítések mértékét. A javaslat szerint ebben a vállalati körben a felmondási időre kifizetett összeg és a végkielégítés együttes összege nem haladhatja meg a hat havi alapbér összegét. Egyes különösen fontos ágazatokban indokolt lehet további maximum 3 havi bérnek megfelelő foglalkoztatási tilalmi pénz kifizetése, elkerülendő az összeférhetetlenséget – ismertette a kormányszóvivő.
A kormány által még e hónap végéig benyújtandó törvényjavaslat azt is tartalmazza, hogy az új, határozott időre szóló menedzser szerződés idő előtti felmondása esetén legfeljebb hat havi bérre tarthasson igényt az adott cégvezető. A szóvivő közölte: a kormány elkötelezett abban, hogy a jövőben csak azok az önkormányzatok, illetve állami és önkormányzati tulajdonú vállalatok számára biztosít költségvetési vagy uniós támogatást, ahol betartják a jogszabályok rendelkezéseit. Hangsúlyozta azonban, hogy mindez nem vonatkozik az úgynevezett alap normatívákra, így például az oktatási alap normatívára.
Feltételként szabható azonban a jogszabály betartása a helyi közösségi közlekedési normatív támogatáshoz, az önhibáján kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatnak szánt támogatás és a kiegészítő normatív támogatások vagy a fejlesztési támogatások elnyeréséhez. A szóvivő tájékoztatása szerint a kormány szándéka az, hogy sem a jelenlegi, sem a későbbi kormányok mandátuma idején ne fizethessenek elfogadhatatlan nagyságú végkielégítéseket köztulajdonban lévő cégeknél. Budai Bernadett elmondta: a kormány egyetért Hagyó Miklós és Bárándy Gergely országgyűlési képviselők törvényjavaslatával, hiszen a képviselői javaslat is azt a célt szolgálja, hogy ne lehessen elfogadhatatlan nagyságú végkielégítéseket kifizetni köztulajdonban lévő cégeknél. A kormány tehát azért ért egyet a törvényjavaslattal, mert az ennek a célnak az érdekében fogant. A két szocialista képviselő a hét elején nyújtotta be az Országgyűlésnek javaslatát, amely szerint hat havi illetményben maximálnák a vezető beosztású munkavállalónak adható végkielégítés mértékét a munka törvénykönyvében.
Két marokkal a közpénzekbe
Az MSZP elnöke szerint elég volt abból, hogy miközben a világválság idején a kis jövedelműeknek takarékoskodniuk kell, mások két marokkal nyúljanak a közpénzekbe. Elég a kettős mércéből, elég abból, hogy egy egész országot baleknak nézzenek – véli Lendvai. A szocialista politikus úgy gondolja: ha egyes önkormányzatok és vállalatok maguktól nem lépnek, akkor a kormánynak és a parlamentnek kell az eddiginél erősebb eszközökkel lépéskényszerbe hozni őket. Ezért támogatta az MSZP már Bárándy Gergely és Hagyó Miklós törvénykezdeményezését is a vezetői végkielégítések korlátozásáról, és ezért sürgette és támogatja most a külön költségvetési támogatás megtiltását a pazarló vállalatok és önkormányzatok számára – áll a közleményben.
Lendvai szerint helyes, hogy a kormány és a parlamenti többség a maga eszközeivel sorompót állít a gátlástalanok elé, de arra is szükség van, hogy mindenki más is tegye a dolgát. A parlamenti pártok nyilatkozzanak, partnerek-e a jogszabályalkotásban – szólított fel Lendvai. A polgármesterek, állami és önkormányzati vállalatvezetők kezdjék azzal a hetet, hogy sürgősen szétnéznek a saját portájukon, és a saját hatáskörükben meghozzák mindazokat az intézkedéseket, amelyekkel már most véget vethetnek a kettős mércének – zárul Lendvai közleménye.
Szijjártó: Az MSZP és az SZDSZ lebukott
Az MSZP és az SZDSZ lebukott – reagált Lendvai szavaira Szijjártó Péter. Több milliárdot fizettek ki a fővárosban és állami cégeknél is horribilis összegű végkielégítésekre – áll a Fidesz szóvivőjének közleményében. Most, hogy a sajtó és az ellenzék lebuktatta őket, a szocialisták úgy csinálnak, mintha éppen ők harcolnának a – saját maguk által kifizetett – végkielégítések ellen – véli a fideszes politikus. Ennyire azért nem kellene hülyének nézni az embereket – zárul Szijjártó közleménye.
(OS/MNO/MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.