A kormányfő szerint rendkívüli költségvetési év elé néz jövőre Magyarország, ezért kezdték el az egyeztetéseket a szokásosnál korábban, elsőként az önkormányzati érdekképviseletekkel. Bajnai Gordon a Kormány–Önkormányzatok Egyeztető Fórumának ülését követően tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az önkormányzatokkal való találkozóval megkezdődött a társadalmi egyeztetési folyamat a jövő évi büdzséről. Mint fogalmazott, azt keresik, hogy kevesebb pénzből, kisebb tortából hogyan lehet jóllakni vagy legalábbis túlélni. Hozzátette: az önkormányzatok a tervek szerint a kevesebb forrás mellé több döntési szabadságot, ám kevesebb feladatot kapnának. Minden érdekcsoportnak és részcsoportnak a saját működését a visszaeső gazdasághoz kell igazítania, az „egy-két év alatt összesen 7,5 százalékkal visszaeső gazdasági és bevételi szinthez” – közölte.
Elmondta: az ülésen azt javasolta az önkormányzatoknak, hogy kezdjenek el egy két-három hetes egyeztetéssorozatot, ahol részterületenként áttekintenék, hol lehetne forrásokat megtakarítani. Közölte azt is, három területen az önkormányzatok jövőre több pénzhez juthatnak. Az egyik ilyen terület a közbiztonság, ahol a települések pluszforrást kaphatnának a rendvédelem, a rendőrség munkájának támogatására. Az Út a munkához programot is kibővítené a kormány, így az önkormányzatok még több pénzt kapnának a foglalkoztatásra. A harmadik terület, ahová többletpénzt szán a kormány, a kisgyermekek napközbeni felügyelete, gondozása, a családi napközire bölcsőde támogatása lenne. A kormányfő azt közölte, „nem fűnyíróval, hanem tételesen válogatva, darabra megnézve, hogy hol fáj legkevésbé” próbálnak pénzt elvenni.
A kormányfőtől az újságírók nem kérdezhettek, így csak az önkormányzati érdekképviseletek fél órával későbbi sajtótájékoztatóján derült ki, hogy felfüggesztették a költségvetési egyeztetéseket. Az érdekképviseletek figyelemfelhívásnak szánták döntésüket, mert úgy látják, hogy a költségvetési tervezet benyújtása előtt már konkrét számokról kellene beszélni.
(MTI)