Börtönbezárás 600 milliós többletkiadással?

Dömény Sándor büntetés-végrehajtási vezérőrnagy, az országos parancsnok biztonsági és fogva tartási helyettese hétfőn levelet írt Draskovics Tibor miniszternek, amelyben vázolja, hogy a nyíregyházi börtön indokolatlan bezárásával több százmillió forinttal többe kerülne a rabok ellátása 2010. január 1-jétől. Ezzel a kormányzati tervvel mintegy 600 millió forinttal terhelnék meg a magyar költségvetést a PPP-alapú magántőke javára, ami az ismert gazdasági válság idején luxus volna – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzet kérdésére Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének (MÖOSZ) fideszes elnöke.

Tolcsvai L. László
2009. 09. 17. 16:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MÖOSZ elnöke rendelkezésünkre bocsátotta azt a levelet, amelyet Dömény Sándor írt az igazságügyi és rendészeti miniszternek. Draskovics Tibor egyelőre még nem válaszolt, azonban a megyei önkormányzatok anyagi helyzetének ismeretében Ódor felháborítónak tartja a szaktárca elképzeléseit, ugyanis semmi sem indokolja a nyíregyházi állami börtön év végi bezárását. Ezért az elnök arra kéri Draskovicsot, bírálja felül döntését, mielőtt még meghozná. A MÖOSZ elnöke úgy véli, a vezérőrnagy konkrétumokkal és számokkal támasztja alá, miszerint nem jár el helyesen a kormány, az átszervezés pedig pénzkidobás.

Dömény Sándor úgy fogalmaz: a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet 2009. december 31-i megszüntetésével a jogutód a tiszalöki börtön volna. Mint írja, a nyíregyházi intézet kiiktatásával Tiszalökön jelentős dolgozói létszámemelést kell végrehajtani. Ráadásul az alapító okirat módosítása sem elkerülhető, hiszen a fogvatartottak aránya szintén jelentősen nő, következésképpen a szombathelyi büntetés-végrehajtási intézet kapacitását ugyancsak igénybe kell venni. Mindez komoly többletkiadással jár – áll a levélben.

A vezérőrnagy felhívja a tárcavezető figyelmét, hogy Nyíregyházán egy elítélt jelenlegi fogva tartása 1633 forintba kerül naponta, amennyiben azonban a rabok átkerülnek a másik két városba, akkor Tiszalölön az 1633 forint 5091-re, míg Szombathelyen 6210 forintra emelkedne. Ez éves szinten 622,3 millió forintos többletkiadást jelentene, ami még kormányzati szinten is jelentős összegnek nevezhető. Az úgynevezett PPP alapon épült tiszalöki és szombathelyi börtön üzemeltetőinek mintegy 520 elítéltet kellene átvenniük, az országos parancsnok biztonsági és fogva tartási helyettese pedig aggályosnak tartja, ha az állami börtönök helyett a magánintézményeket élveznének előnyt.

Ódor Ferenc azt mondja, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban pénteken, azaz holnap tárgyalnak az ügyről, s amennyiben Draskovicsék a PPP-s megoldást választanák az állami fogva tartás fejlesztése helyett, akkor nyilvánvaló, hogy a cél nem más, mint a magántőke támogatása szocialista érdekek alapján.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.