„Egy nagy kormányzati lopás zajlik Sukorón”

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. belső levelezése alapján egyértelműen megállapítható az, hogy a sukorói földcsere valóban egy „nagy kormányzati lopásnak” tekinthető – jelentette ki Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója pénteken Budapesten sajtótájékoztatón. Mint arról lapunk pénteki száma beszámolt, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezetése tisztában volt azzal, hogy a sukorói területek környezetvédelmi védettséget élveznek, s hogy a csereszerződés jogi feltételei nem adottak. • MNV: nem tekinthető még semmisnek a sukorói ingatlancsere-szerződés • Balsai: Következmények nélkül nem épülhet föl a kaszinóváros + Videó

MNO
2009. 09. 04. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budai a sajtó munkatársainak kiosztotta Benedek Fülöp, az MNV Zrt. agrárportfólióért felelős vezérigazgató-helyettesének feljegyzését, amely a vállalat belső levelezéséből származik. A feljegyzésben az áll: „A tervezett csereügylet szakmailag nehezen támogatható, megalapozható, jogi szempontból pedig megvalósítása jelentősebb akadályokba ütközhet”.

Ez volt tehát a vagyonkezelő álláspontja 2008. június kilencedikén, másfél hónappal később azonban a vagyongazdálkodási tanács minden habozás nélkül döntött a földcseréről – tette hozzá. A Magosz szövetségi igazgatója, aki egyben a Fidesz választókerületi elnöke is, közölte: a feljegyzés alapján egyértelműen megállapítható az, hogy a „sukorói földcsere valóban egy nagy kormányzati lopásnak tekinthető”.

Budai Gyula felhívta a figyelmet arra, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szeptember másodikai jelentésében kritizálja a King,s City beruházással kapcsolatos Sukoró-Pilis/Albertirsa ingatlancserét. „Szeptember másodikától az MSZP-kormánynak papírja van arról, hogy az elmúlt évek során elherdálta és ellopta a nemzeti vagyont” – jelentette ki a politikus. Úgy fogalmazott: „megígérjük az embereknek, hogy a nemzeti vagyon ellopásáért felelős személyek, beosztástól függetlenül, nem úszhatják meg az elszámoltatást”.

A feljegyzésből idézve többek közt elmondta: a sukorói földrészletnek vannak olyan területei, amelyek az országos ökológiai hálózaton belül ökológiai folyosónak tekinthetők, ezért az erre vonatkozó törvény szerint nem minősíthetők beépítésre szánt területnek. A fideszes politikus, szintén a feljegyzésre támaszkodva, felhívta a figyelmet arra is: a felajánlott albertirsai ingatlanok tulajdoni lapjának vizsgálata alapján az állapítható meg, hogy a földrészek jelzáloggal terheltek. Ezen kívül a Raiffeisen Bank Zrt.-t illető jelzálogjog biztosítására az ingatlan-nyilvántartásba elidegenítési és terhelési tilalmat is feljegyeztek, amely a csere lebonyolításának szintén akadálya – idézett a feljegyzésből.

Budai Gyula kiemelte: a vagyonkezelő Pest megyei és Fejér megyei területi irodájának is az volt a szakvéleménye, hogy jogilag nem lehet kivitelezni a csereügyletet. Hangsúlyozta azt is: az is probléma, hogy a Sukorón található állami terület több részlete nem termőföld. Hozzátette: a 2008. augusztus elsejétől hatályba lépett új földtörvény szerint pedig termőföldet csak termőföldre lehet cserélni.

A Magosz szövetségi igazgatója szerint a belső feljegyzés alapján egyértelműen megállapítható Veres János volt pénzügyminiszter, a Gyurcsány-Bajnai kormány, valamint Oszkó Péter jelenlegi pénzügyminiszter felelőssége az ügyben. Arra az újságírói kérdésre, hogy hogyan jutott a feljegyzés birtokába, Budai Gyula úgy válaszolt: „megküldték postán”. „Ez a dokumentum teljesen hivatalosan kerülhetett hozzám” – tette hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.