„Egy nagy kormányzati lopás zajlik Sukorón”

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. belső levelezése alapján egyértelműen megállapítható az, hogy a sukorói földcsere valóban egy „nagy kormányzati lopásnak” tekinthető – jelentette ki Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója pénteken Budapesten sajtótájékoztatón. Mint arról lapunk pénteki száma beszámolt, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezetése tisztában volt azzal, hogy a sukorói területek környezetvédelmi védettséget élveznek, s hogy a csereszerződés jogi feltételei nem adottak. • MNV: nem tekinthető még semmisnek a sukorói ingatlancsere-szerződés • Balsai: Következmények nélkül nem épülhet föl a kaszinóváros + Videó

MNO
2009. 09. 04. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budai a sajtó munkatársainak kiosztotta Benedek Fülöp, az MNV Zrt. agrárportfólióért felelős vezérigazgató-helyettesének feljegyzését, amely a vállalat belső levelezéséből származik. A feljegyzésben az áll: „A tervezett csereügylet szakmailag nehezen támogatható, megalapozható, jogi szempontból pedig megvalósítása jelentősebb akadályokba ütközhet”.

Ez volt tehát a vagyonkezelő álláspontja 2008. június kilencedikén, másfél hónappal később azonban a vagyongazdálkodási tanács minden habozás nélkül döntött a földcseréről – tette hozzá. A Magosz szövetségi igazgatója, aki egyben a Fidesz választókerületi elnöke is, közölte: a feljegyzés alapján egyértelműen megállapítható az, hogy a „sukorói földcsere valóban egy nagy kormányzati lopásnak tekinthető”.

Budai Gyula felhívta a figyelmet arra, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szeptember másodikai jelentésében kritizálja a King,s City beruházással kapcsolatos Sukoró-Pilis/Albertirsa ingatlancserét. „Szeptember másodikától az MSZP-kormánynak papírja van arról, hogy az elmúlt évek során elherdálta és ellopta a nemzeti vagyont” – jelentette ki a politikus. Úgy fogalmazott: „megígérjük az embereknek, hogy a nemzeti vagyon ellopásáért felelős személyek, beosztástól függetlenül, nem úszhatják meg az elszámoltatást”.

A feljegyzésből idézve többek közt elmondta: a sukorói földrészletnek vannak olyan területei, amelyek az országos ökológiai hálózaton belül ökológiai folyosónak tekinthetők, ezért az erre vonatkozó törvény szerint nem minősíthetők beépítésre szánt területnek. A fideszes politikus, szintén a feljegyzésre támaszkodva, felhívta a figyelmet arra is: a felajánlott albertirsai ingatlanok tulajdoni lapjának vizsgálata alapján az állapítható meg, hogy a földrészek jelzáloggal terheltek. Ezen kívül a Raiffeisen Bank Zrt.-t illető jelzálogjog biztosítására az ingatlan-nyilvántartásba elidegenítési és terhelési tilalmat is feljegyeztek, amely a csere lebonyolításának szintén akadálya – idézett a feljegyzésből.

Budai Gyula kiemelte: a vagyonkezelő Pest megyei és Fejér megyei területi irodájának is az volt a szakvéleménye, hogy jogilag nem lehet kivitelezni a csereügyletet. Hangsúlyozta azt is: az is probléma, hogy a Sukorón található állami terület több részlete nem termőföld. Hozzátette: a 2008. augusztus elsejétől hatályba lépett új földtörvény szerint pedig termőföldet csak termőföldre lehet cserélni.

A Magosz szövetségi igazgatója szerint a belső feljegyzés alapján egyértelműen megállapítható Veres János volt pénzügyminiszter, a Gyurcsány-Bajnai kormány, valamint Oszkó Péter jelenlegi pénzügyminiszter felelőssége az ügyben. Arra az újságírói kérdésre, hogy hogyan jutott a feljegyzés birtokába, Budai Gyula úgy válaszolt: „megküldték postán”. „Ez a dokumentum teljesen hivatalosan kerülhetett hozzám” – tette hozzá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.