Önkormányzati cégek vezetőinek fizetése megyei szinten

Több önkormányzati cég vezetőjének eddig is nyilvános volt a fizetése, azokon a településeken pedig, ahol nem, ott szeptember 15-én eleget tesznek a közzétételre vonatkozó rendeletnek – derült ki az MTI országos összeállításából.

MNO
2009. 09. 04. 6:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI azért kereste meg az önkormányzatokat, mert a kormány rendeletben írta elő, hogy szeptember 15-ig nyilvánosságra kell hozni az állami és önkormányzati vállalatok vezető beosztású munkavállalóinak és a menedzserszerződéssel rendelkezőknek a fizetését, jutalmait, valamint a jogviszony megszüntetése esetére járó juttatásaikat is. Ezt követően minden évben az éves mérleg elfogadása után kell a frissített adatokat nyilvánosságra hozni.

A Fejér Megyei Önkormányzat tulajdonában levő két cég – egy kft. és egy kht. – első számú vezetőinek adatait a jogszabályban rögzítettek alapján nyílt ülésen tárgyalja majd a megyei közgyűlés, s azokat a megye honlapján nyilvánosságra hozzák – mondta el Balogh Ibolya (Fidesz), a megyei közgyűlés elnöke. Székesfehérvár önkormányzata az államháztartási törvényben foglaltaknak megfelelően már megkérte a 11 önkormányzati cég első számú vezetőjének és felügyelőbizottsági tagjainak személyi juttatásairól szóló adatokat; azokat összesítik, s szeptember 15-ig a város honlapján nyilvánosságra hozzák – közölte az MTI érdeklődésére Pápai Erzsébet kabinetvezető.

Nagykanizsa polgármestere szerint alig öt perc alatt nyilvánossá tehetők a városban az önkormányzati tulajdonú cégek vezetőinek adatai. A város honlapján jelenleg is szerepel az önkormányzat tulajdonában álló cégek néhány adata. Nyolc ilyen társaságot sorol fel a weboldal, de ezen túlmenően a Dél-zalai Vízmű Zrt.-ben több önkormányzattal közösen birtokol üzletrészt a város. Marton István – akit 2006-ban a Fidesz támogatásával választottak polgármesterré – a kevés számú társaság miatt gondolja úgy, hogy gyorsan felvihetők az általa részleteiben még nem ismert kormányhatározatnak megfelelően az adatok. Az azonban kérdéses, hogy a jogszabály miként vonatkozik a nem csak a város tulajdonában álló cégekre – tette hozzá.

Tolna megyei vezetők is nyilvánosságra hozzák a bérezésüket

Júniusban a Zalai Hírlap sorozatot készített a megyében működő önkormányzati társaságok vezetőinek fizetéséről és juttatásairól. A lap akkori beszámolói szerint túlnyomó többségében maguk a cégek irányítói adták meg a fizetésükről és juttatásaikról szóló adatokat, csak néhány esetben zárkóztak el vagy hárították másra a nyilatkozattételt. Tolna megyei önkormányzati vezetők arról számoltak be, hogy a szeptember 15-i határidőig a városok honlapján nyilvánosságra hozzák az önkormányzati tulajdonú cégek vezetőinek javadalmazását. Szekszárdon hét cég van az önkormányzat százszázalékos tulajdonában.

A cégvezetők bérét a megyeszékhely hivatalos honlapján teszik közzé – mondta az MTI érdeklődésére Amreinné Gál Klaudia aljegyző. Hozzátette: folyamatban van a jogi háttér tisztázása, ugyanis a vezetői fizetések személyes adatok. „Meg kell nézni, hogy mi az a kör, amelynek a fizetését mindenképpen nyilvánosságra kell hoznunk” – húzta alá. Mint mondta, a fizetésekről a városi közgyűlés legtöbbször zárt ülésen döntött, szavai szerint ezért a határozat sem volt nyilvános.

Ács Rezső, Szekszárd gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere a rendelkezés kapcsán úgy vélte: sokaknak meglepő lesz, ha megismerik a szekszárdi önkormányzati cégvezetők bérét. A városi vízműtársaságot és a hulladékkezelést végző Aliscaterra Kft.-t, illetve az Ipari Park Kft.-t és a város fejlesztési cégét egyaránt egy-egy ügyvezető irányítja, akiknek ugyanakkor nincs kétszeres fizetésük – jegyezte meg. Az alpolgármester szerint a kormányrendelet feleslegesen kelt feszültséget, a BKV ugyanis nem mérhető össze egy szekszárdi önkormányzati társasággal, ráadásul a tolnai megyeszékhely cégei nem részesülnek állami támogatásban, hanem osztalékot fizetnek a tulajdonos önkormányzatnak – tette hozzá.

Békés megyében is nyilvános lesz

A békéscsabai önkormányzat honlapján a törvényeknek megfelelően már eddig is minden közérdekű adatot megtalálhatnak a polgárok, s szeptember 15-vel szerepelni fognak az önkormányzati vállalatok vezetőinek javadalmazásai is – közölte az MTI-vel Opauszki Zoltán, az önkormányzat kabinetfőnöke. A város két társaságban száz, kettőben pedig ötven százalékban érdekelt. A kabinetfőnök elmondta, hogy az idén már volt a városban egy számvevőszéki vizsgálat, és előzetesen azt a tájékoztatást kapták, hogy a korábbiakhoz képest lényegesen javult a szerződéses fegyelem Békéscsabán. A Békés Megyei Önkormányzat titkársági és jogi osztályvezetője elmondta, hogy az önkormányzat minden tevékenységében a jogszabályi kötelezettségek szerint jár el. Dávid Sándor hozzátette: így a megyei önkormányzat többségi tulajdonában álló gazdasági társaságok eleget tesznek a kötelezettségüknek, és szeptember 15-ig saját internetes honlapjukon közzéteszik az előírt adatokat, többek között név szerinti bontásban a vezető tisztségviselők, a felügyelőbizottsági tagok, valamint a vezető beosztású munkavállalók személyi alapbérét, végkielégítésük összegét és felmondási idejük időtartamát.

Somogy, Baranya és Jász-Nagykun-Szolnok megyét nem érinti

Somogy, Baranya és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben a megyei önkormányzatoknak nincs érdekeltsége vállalkozásokban, így az új rendelet nem érinti őket. A pécsi önkormányzat sajtóreferense, Nácsa János elmondta: természetesen eleget tesznek a rendeletnek. Hozzátette: felhívták az érintett vállalatok figyelmét a közzétételre, s nagy valószínűséggel mindegyik cég a saját honlapján teszi majd közzé az adatokat. Siófok szóvivője, Nagy István közölte, hogy a balatoni város öt vállalkozásban tulajdonos eltérő arányban. A vonatkozó jogszabály kihirdetésére várnak annak tisztázására, pontosan mely esetekben és mi a teendője az önkormányzatoknak, és ennek megfelelően fogják végrehajtani az új rendelkezést. Szolnok megyei jogú város nyolc céget működtet többségi tulajdonosként. Hegmanné Nemes Sára fideszes alpolgármester közlése szerint azok vezetőinek összes járandóságát szeptember 15-ig megjelenítik a város internetes honlapján.

Jász-Nagykun-Szolnok megye kisebb városai közül feltehetőleg Karcag rendelkezik a legtöbb önkormányzati tulajdonú céggel, még nyereségesen működő lakatosipari üzeme is van – tájékoztatott Karcag jegyzője. Mint Rózsa Sándor megjegyezte, az ügyvezetők fizetését és egyéb juttatásait az önkormányzat hivatalos honlapján fogják közzétenni, nincs abban semmi titok. Nagy meglepetésre ne számítson majd senki az összegek láttán, maximum 400-500 ezer forintos fizetésekről lehet szó. Nagyobb jövedelemmel feltehetőleg a fővárosi vagy egyes nagyvárosi önkormányzatoknál lévő cégek vezetői rendelkeznek – fogalmazott a hivatalvezető. Abádszalók önkormányzata egy a városüzemeltetésért és idegenforgalomért felelős céget működtet Avüsz Kft. néven – közölte Bordás Imre független polgármester. A társaság vezetője szeptembertől bruttó 320 ezer forintot keres – árulta el a városvezető. A cégvezető prémiumot is kaphat, ha a cég nyereséges évet zár, ez nagyjából egyhavi fizetésének fog megfelelni. Amint az önkormányzat önálló honlapja elkészül, helyet kap rajta az ügyvezető bére is – jegyezte meg.

Heves és Pest megyében eddig is nyilvános volt a bérezés

A Heves Megyei Önkormányzatnál mindig is nyilvános volt az önkormányzati intézmények, illetve az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok vezetőinek bére, ugyanis a közgyűlés nyílt ülésen dönt ezek mértékéről – tájékoztatta az MTI-t a megyegyűlés alelnöke. Merczel József (MSZP) hozzátette: amennyiben ezt jogszabály írja elő, újra nyilvánossá teszik a juttatások mértékét, várhatóan a megyegyűlés honlapján. A megye 52 intézményt és egy nonprofit gazdasági társaságot működtet. Utóbbit az egri kórház üzemeltetésére – mondta a politikus.

Heves megyéhez hasonlóan Pest megyében is ismerhették az emberek a megyei önkormányzat fenntartásában működő intézmények vezetőinek fizetését. Az önkormányzat sajtóreferense, Ambrus András az MTI-nek elmondta: a Pest megye önkormányzata fenntartásában működő 70 intézmény – oktatási, kulturális, szociális, egészségügyi – mindennapjait lényegében nem érinti a szeptember 15-től életbe lépő, a vezetők fizetésének nyilvánossá tételéről szóló rendelkezés, ezek az adatok ugyanis eddig is bárki számára nyitottak voltak. Ambrus András elmondta, hogy a megyei önkormányzat az idén 39 milliárd forintból gazdálkodik, az összeg csaknem fele, 19 milliárd a bérköltségek fedezését szolgálja. A megye gyakorlata szerint a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény értelmében a tisztségviselői bértáblázat a mértékadó egy-egy intézményi vezető fizetésének megállapításánál. Ugyanakkor a vezetői posztot elnyert pályázó adatai, fizetése a közgyűlés határozathozatalánál is széles körű nyilvánosság elé kerül és az önkormányzat honlapján is nyomon követhető. Az esetleges visszaélések megelőzésére az önkormányzat belső ellenőrzési csoportja rendszeres kontrollt végez az intézményeknél, miközben az Állami Számvevőszék szúrópróbaszerűen vesz górcső alá egy-egy iskolát vagy szociális otthont. Tavaly a számvevőszék egy átfogó vizsgálatnak is alávetette az érintett intézményeket. Megállapította: nem volt kifogás, visszaélés, jogsértés a fizetésekkel kapcsolatban. Az önkormányzat belső ellenőrei is mindent rendben találtak.

Nyíregyházán 2009. január elsejétől nyilvánosak az önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságok vezetőinek juttatásai, méghozzá visszamenőleg nyolc évre – közölte Csabai Lászlóné, a város MSZP-s polgármestere az MTI-vel. Bárki megtekintheti azokat a helyhatóság hivatalos honlapján – mondta az önkormányzati vezető. Hozzátette: a cégvezetők egyéb juttatással – amely konkrétan maximum százszázalékos prémiumot jelent – kiegészített teljes jövedelme szintén hozzáférhető mindenki számára. A jövedelmi adatok az önkormányzati közgyűlés elé beterjesztett éves gazdasági társasági beszámolókban találhatók, amelyek teljes terjedelemben ugyancsak megtekinthetők a honlapon.

Oroszlányban hárommilliárd forintos vagyont kezel a Szolgáltató Zrt., az egyetlen önkormányzati tulajdonban lévő társaság. A vezető díjazása eddig is megtekinthető volt a cég honlapján, a javadalmazási szabályzat pedig nyilvános letétben van a cégbíróságon – tájékoztatott Rajnai Gábor polgármester. A kormányhatározat értelmében a felső vezetés javadalmazása és az egyéb juttatások rendszere felkerül a társaság és Oroszlány weboldalára, az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjaira is vonatkoztatva.

„Maga a felvetés, az ötlet alkalmas arra, hogy az amúgy is kifosztott és a költségvetés-tervezetben újabb elvonásokkal szembesülő önkormányzati szféra ellen hangoljon azzal, hogy azt sugallja: a helyhatóságoknál kell kutakodni a kassza kiürülésének okai után. A rendelkezés (...) figyelemelterelés, a gazdasági összeomlás valódi okainak elkendőzése és bűnbakképzés” – válaszolta az MTI megkeresésére Takács István, Esztergom sajtófelelőse, aki hozzátette: gondoskodnak a vezetői fizetések nyilvánosságáról, de ennek módszerét még nem tudják. Komáromban és Tatán az önkormányzati gazdasági szervek vezetőit felszólították, hogy a cégek a honlapjukon tegyék az adatokat nyilvánossá, illetve az önálló honlappal nem rendelkező önkormányzati befolyású gazdasági társaságok vezetői fizetéseiről a város oldalán tájékoztatnak.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.