A felelősség különlegessége abban áll, hogy az oktatók és a hallgatók az átlagosnál többet tudnak a világról, ezért viszont nagyobb is a felelősségük a világért, a társadalmi környezetért s azért is, hogy milyen közállapotokat teremtünk – hangsúlyozta.
Az MTA elnöke rámutatott: a tudomány világa ugyanakkor nagyon szigorú és sajátos erkölcsi tartást követel. Mint mondta, egy matematikatételt például nem lehet harminc vagy ötven százalékban bebizonyítani, hanem minden egyes részletnek pontosnak és igaznak kell lennie. Hozzátette: vannak tudományágak, amelyekben ugyan nem lehet ilyen pontosságot elérni, de szerinte a tudományban sehol sem engedhető meg lazaság. Ha akár csak kis részletet is elhanyagolunk, akkor az már nem tudomány – mondta Pálinkás József, majd az egyetemi tanulmányaikat most kezdő hallgatóknak azt ajánlotta, hogy „ezekben a fogékony években szívjanak magukba” minden lehetséges, megszerezhető tudást azon a Pannon Egyetemen, amelynek oktatói és tudományos kutatói igen jelentős eredményeket értek el.
Rédey Ákos, a Pannon Egyetem rektora beszédében azt hangsúlyozta, hogy intézményük az ország egyetemeinek rangsorában – a minőségi oktatás és a nemzetközi tudományos kutatás-fejlesztés, valamint az innovációs eredmények alapján – az előkelő 5. helyen áll. Hozzátette: a veszprémi egyetem a tudományos minősítéssel rendelkező oktatók számarányát illetően pedig az ország első három felsőoktatási intézménye között van. A rektor elmondta: a most kezdődő tanévben 41 alapszak mellett 34 mesterképzés indul, de az egyetem öt karának 121 szakán összesen több mint 11 ezer hallgató tanul. A Pannon Egyetemen a mostani tanévben 3444 elsőéves kezdi meg tanulmányait.
(MTI)