A XI. kerületben található, az 1945–1956 között a nemzeti ellenállásban részt vett és kivégzett hazafiak emlékére állított emlékműnél tartott rendezvényen az államfő azt mondta: fel kell tárni a múltat, mert nem érthetjük meg magunkat, ha óriási „fehér foltokat” hagyunk történelmünkben. „A nemzet emlékezetét nem csonkíthatjuk meg” – hangsúlyozta. Az áldozatokról szólva utalt arra, hogy 1949 és 1953 között mintegy 650 ezer ember ellen folyt büntetőeljárás, és ebből 390 ezret el is ítéltek. A padlássöprés idején pedig 400 ezer parasztot hurcoltak meg közellátási bűntett miatt.
„És áldozatok azok a milliók is, akiknek egyszerűen az élete siklott ki, ment tönkre a pályájuk, az egészségük, a családjuk, mert valaki följelentette őket, ha nem a rendőrségen, akkor a munkahelyükön, mert valaki megbízhatatlannak tartotta őket” – hangoztatta Sólyom. Szerinte a Mementó igazságtétel az egykori áldozatok számára, de igazán a fiataloknak szól, mert nekik kell továbbvinniük a „nemzet történelmi öntudatát”.
A Politikai Elítéltek Közössége által szervezett megemlékezésen megjelent Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, Molnár Gyula, a XI. kerület szocialista polgármestere és Tőkés László erdélyi református püspök.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.