Az indítvány egy vagy két tantárgyból kötelezővé tenné az emelt szintű érettségit a diplomát nyújtó képzésekbe való belépésnél. A javaslat szerint 2010 márciusáig kellene a kormánynak meghatároznia, hogy a 2012-ben indítható alapszakok esetében mely tantárgyból szükséges az emelt szintű vizsga. Ennek alapján a jelenlegi 10. osztályosok 2010 tavaszán el tudják dönteni, mely tantárgyakból készülnek fel emelt szintű vizsgára, így nem lesz akadálya annak, hogy ezt a követelményt a 2012 őszén induló alapképzés esetében alkalmazni lehet. Addig az időpontig a korábban érettségizettek is felkészülhetnek az emeltszintű vizsga letételére, ha 2012-ben, vagy azt követően kívánnak bekapcsolódni diplomát adó felsőfokú képzésbe.
Az MSZP-s javaslat növelné a közoktatási intézmény közösségeinek jogkörét a vezetői pályázatok elbírálásban. A módosítás a pályázó vezetői programjának meghatározott (40 százalékos) támogatásához köti a vezetői megbízást. Ebben nem csak a tantestület, hanem például a szülői közösség képviselőinek szavazata is szerepet kap. Tóth Tiborné (MSZP) kétségeit osztotta meg a továbbtanuláshoz két tárgyból előírt emelt szintű érettségiről. Igaz, hogy a felsőoktatásba való bekerülés így magasabb szintű tudással történne, de a középiskolákban zavart okozhatna a felkészülés megszervezése – mondta. A vezetői kinevezések kérdésében egyetértett a kezdeményezéssel, s komplex szabályozást sürgetett. Megjegyezte: a vezetői kinevezések politikai síkra terelése új jelenség, e területen mindenképpen lépni kell.
Pokorni Zoltán (Fidesz) az emelt szintű érettségi kötelezővé tételéről azt mondta, hogy az elmúlt hét évben kialakult egy gyakorlat, amit így korrigálni megfontolatlanság lenne. Mint mondta, nem látja azt a kormányzati potenciált, amellyel a szükséges kérdéseket márciusig képesek lennének kormányrendeletben szabályozni. Illúzió, hogy a rendszer 2012-től működhetne, hosszabb kifutásra van szükség – hangsúlyozta.
Szabó Zoltán (MSZP) osztotta a fideszes képviselő aggodalmát. Azt mondta, ő az előzetes vita során 2014-es hatálybalépést javasolt. Tatai-Tóth András (MSZP) azt mondta, hogy ő megvárná a középiskolák hogyan nyilatkoznak a kérdésről. Az ülésen élénk vita bontakozott ki az intézményvezetők kinevezéséről szóló pontról.
Révész Máriusz (Fidesz) kiemelte, hogy több ezer iskolaigazgató kinevezése gond nélkül zajlik, 1-2 eset van, ami országos visszhangot vált ki. A problémák nemhogy csökkennének, az intézményeket viszont hosszabb távon nehezebb helyzetbe hoznák – mondta. Szüdi János, az oktatási tárca szakállamtitkára azt mondta, hogy a törvényjavaslat további átgondolást és egyeztetést igényel.
(MTI)