Az FRSZ a nyílt levelet – amelyet csütörtökön az MTI-hez is eljuttattak – a kormánynak, az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottságnak és Kónya Péternek, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Szövetsége (FRDÉSZ) elnökének címezte. Pongó Géza, az FRSZ főtitkára levelében emlékeztetett: a megállapodás szerint 2010-ben, a havi bruttó 340 ezer forintnál alacsonyabb illetménnyel rendelkező közszolgálati dolgozók éves szinten bruttó 98 ezer forintos keresetkiegészítésben részesülnek. A juttatást két részletben, a januári és a márciusi illetményekkel együtt fizetik ki.
A levél szerint a megállapodással a sztrájkbizottság kapitulált a kormány előtt, és „lényegét tekintve aláírta a 13. havi illetmény halálos ítéletét”. Határozottan kijelentik: az FRSZ nem adott felhatalmazást a tizenhat szakszervezet vezetőihez csatlakozó FRDÉSZ-nek a megállapodás aláírására. Mindezek alapján az FRSZ elhatárolódik a megállapodástól, azt magára nézve kötelezőnek nem ismeri el, és felszólítja az FRDÉSZ elnökét, hogy a nyilvánosság előtt adjon számot arról, kiknek a felhatalmazása alapján járt el a megállapodás elfogadásakor.
Az FRSZ sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy „a kormányzatnak ismét sikerült megbontani a közszolgálatban álló dolgozókat képviselő szakszervezetek egységét”. Az FRSZ nem tarja elegendőnek a kormányzat ajánlatát, és „nem mond le a rendőrség állományába tartozó munkavállalók érdekében megfogalmazott jogos követeléseiről”. Ezért kezdeményezi a Szolgálati Jogviszonyban Állók Érdekegyeztető Fóruma, valamint az Igazságügyi és Rendészeti Érdekegyeztető Tanács soron kívüli összehívását a rendvédelmi szervek és a rendőrség állományába tartozó munkavállalók 2010. évi bérezésének megvitatása érdekében.
Az FRSZ a bértárgyalások során követeli a megszüntetett 13. havi illetmény teljes körű kompenzálását, a 2010-ben adókötelessé váló, korábban is folyósított béren kívüli juttatások fedezetének felbruttósítását, a fizetési fokozatban előresorolásra kerülő közalkalmazottak illetményének a bértábla szerint kötelező illetményemelésen felüli, további ötezer forintos emelését és az idei és a jövő évre tervezett infláció ellensúlyozásaként az illetmények 8 százalékának megfelelő mértékű további bérkompenzáció végrehajtását rendvédelmi pótlék bevezetése útján. Az FRSZ által javasolt rendvédelmi pótlék bevezetése – a munkáltatókat terhelő járulékokkal együtt – szerintük körülbelül 10 milliárd forintot igényelne.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.