Az Európai Unió tagállamaiban 79 millió ember, az állampolgárok 16 százaléka él szegénységben, köztük 19 millió gyermek; a munkanélküliek 40 százaléka él a szegénységi küszöb alatt, közöttük ott van az 520-650 ezresre becsült magyarországi cigányság jelentős része is.
A magyarországi cigányok között harminc-negyven százalékos a munkanélküliségi ráta, hatvan százalékuk gazdasági és társadalmi szempontból is hátrányos helyzetű térségekben, a legrosszabb infrastruktúrájú kistelepüléseken él. Emellett etnikai hovatartozásuk miatt az élet számos területén éri őket hátrányos megkülönböztetés, amely alapvetően befolyásolja életminőségüket, jövőjüket – fogalmazott a miniszter. Hozzátette: a romák ötöde él rendkívül rossz lakhatási körülmények között, 30 százalék alatti a középiskolát végzettek, 1 százalék alatti a diplomások aránya. Ez nem maradhat így se Magyarországon, se az EU egészében, a változáshoz pedig hozzájárulhat, hogy 2010 a szegénység és a társadalmi kirekesztődés elleni küzdelem éve lesz az Európai Unióban – hívta fel rá a figyelmet Herczog László.
A konferencia címére – Az EU alapok szerepe a roma integráció elősegítésében – utalva a miniszter úgy fogalmazott: az unió a romák szegénységének, társadalmi kirekesztettségének csökkentését úgy segítheti elő, hogy támogatja a tagállamokat a nemzeti stratégia és politika kialakításában. Cél, hogy a tagállamok tanuljanak egymástól, átvehessék a bevált programokat. A pénzügyi alapok pedig közvetlenül segíthetik a rászorultak munkaerő-piaci és társadalmi integrációját – fogalmazott. Az Európai Unió csak kiegészíti és erősíti tagjainak törekvéseit, a felelősség a tagállamoké, hogy minden megtegyenek a társadalmi feszültségek és társadalmi különbségek növekedésének elkerüléséért – fogalmazott Herczog László.
(MTI)