Az Európai Bizottság által szervezett magas szintű találkozót Vladimir Spidla foglalkoztatásért és esélyegyenlőségért felelős biztos, Sólyom László köztársasági elnök és Járóka Lívia, a Fidesz-MPSZ néppárti képviselőnője nyitotta meg. A képviselőnő szerint a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben és a gettósodó aprófalvakban élő lakosság csapdahelyzetbe, nyomorspirálba került az elmúlt évek során. Járóka elmondta, hogy a hátrányos helyzetű romák többsége ilyen kistelepüléseken él, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a mélyszegénység nem romaprobléma, mivel a háromnegyed milliósra becsült magyarországi leszakadó rétegnek csupán egyharmada roma, illetve az összes magyar romának csupán egyharmada él nyomorban. A leszakadó térségek újratermelik a szociális és gazdasági feszültségeket, így gátolják az össztársadalmi fejlődést, ám éppen hátrányos helyzetük miatt esélytelenek a pályázati forrásokért folytatott versenyben – mutatott rá Járóka. A képviselőnő szerint ezért az ilyen mikrorégiókat ki kell emelni a kilátástalan versenyből és elkülönített alapokból finanszírozott, komplex programok révén kell fejleszteni őket.
Járóka hangsúlyozta továbbá, hogy a roma civil szervezetek számára nehéz hozzáférni az uniós forrásokhoz az elégtelen működési feltételek, valamint a pályázati tervezésben és az összetett támogatási rendszer nyomon követésében járatos személyzet hiánya miatt. Ezért szükséges a civil szféra megerősítése egyrészt a szervezetek anyagi és szakmai támogatása, másrészt egy hiteles, szakmailag felkészült roma vezetői réteg képzése révén, hogy a roma szervezetek valódi partnerek legyenek a tervezés, megvalósítás és ellenőrzés minden mozzanatában, illetve hogy hatékonyan mérjék fel és közvetítsék a helyi közösségek igényeit – mondta a képviselőnő. Járóka hangsúlyozta továbbá, hogy az uniós ellenőrzést és nyomon követést ki kell terjeszteni és azt szigorítani kell a pályázati programok minden lényeges mozzanatával kapcsolatban.
A tavaly szeptemberi Európai Roma Csúcstalálkozót követően az Európai Bizottság magas szintű találkozók sorozatát kezdeményezte a tagállamokban az uniós alapok leghatékonyabb felhasználásáról a romák helyzetének javítására. Az első találkozónak Magyarország adott otthont, amely a budapesti megnyitót követően Pécsett, Szegeden, Debrecenben és Miskolcon is folytatódik – közölte Járóka Lívia titkársága.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.