Az értelmi fogyatékossággal élők, valamint a szociális ellátók és ellátottak érdekvédelmi szövetségei szerint a normatíva csökkentésével 18 ezer fogyatékos személy és további több tízezer ápolásra, gondozásra szoruló ember bentlakásos ellátása kerül veszélybe. Bár a fogyatékossággal élők érdekvédelmi szervezeteinek támogatását valóban „csak” 9 százalékkal csökkentette a kormány, amit jóindulattal akár előrelépésnek is nevezhetünk a tervezett 30 százalékhoz képest, ám ezzel az ellátottak ügye továbbra is válságos − hangsúlyozta közös nyilatkozatában Kovács Melinda, az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségének vezetője, és Pósfai Gábor, a Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesületének (SZESZE) alelnöke.
Több mint 14 százalékos elvonás
A fogyatékossággal élők, illetve a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának támogatása a tervek szerint 2010-ben 7,6 milliárd forinttal csökken, ami a tavalyi 52,9 milliárdhoz képest több mint 14 százalékos elvonást jelent. A fogyatékos személyek, idősek, krónikus betegek, hajléktalanok ápoló-gondozó szolgáltatásai és a gyermekvédelmi intézmények 12,8 milliárddal kapnak kevesebbet, ami 9,28 százalékos elvonást jelent. Ez a szám akkor válik igazán jelentőssé, ha hozzátesszük: a támogatások 2006 óta folyamatosan csökkennek, bizonyos területeken ez mára reálértéken 60 százalékos elvonást jelent. Ennek fényében a 9, illetve 12,8 százalékos további csökkenés sok esetben a túlélés, a működőképesség határa lesz, de mindenképpen a szolgáltatás színvonalának jelentős esésével jár – írják.
A legnagyobb veszélyben a civil szervezetek által működtetett bentlakásos intézmények vannak, hiszen amellett, hogy a fogyatékos személyek ellátása esetében az egy főre jutó normatív hozzájárulást 764 ezer forintról 710 ezerre tervezik csökkenteni, nekik nem jár az önkormányzatok által igénybe vehető kiegészítő támogatás sem. Egy gondozott ellátása évente 1,6 millió forintba kerül, amit sok szervezet képtelen lesz előteremteni, így sokan csődbe mennek majd, utcára küldve az ellátottakat és a dolgozókat egyaránt.
Át kell dolgozni a tervezetet
A két érdekvédelmi szervezet szerint a jelen tervezet nem is előrelátó. A mostani megvonások ugyanis azt jelentik, hogy a hozzátartozóknak − már ha egy gondozottnak vannak hozzátartozói − olyan személyek ellátásáról kell majd gondoskodnia, akik 24 órás felügyeletet igényelnek. Ez pedig amellett – írják –, hogy egy különben aktív családtagot elvon a munkaerőpiacról, további támogatásokat igényel majd. Ráadásul egy hozzátartozó biztosan nem tudja olyan hatásfokkal ellátni a gondozottat, mint egy szakemberek által üzemeltetett intézmény.
A fogyatékossággal élők, az idősek, a krónikus betegek, a hajléktalanok ápoló-gondozó szolgáltatásait veszélyeztető költségvetési törvénytervezetet azonnal át kell dolgozni. Egy gazdasági válságban pont ők azok a kiszolgáltatottak, akikről az államnak a legkörültekintőbben, a legnagyobb biztonságra törekedve kell gondoskodnia. A gazdasági problémák nem oldódnak meg, sőt tetéződnek a gyengék, öregek, gyerekek és fogyatékkal élők eddigi ellátórendszerének bedöntésével – zárul a két érdekvédelmi szervezetek közleménye.