40 milliárdos elvonás a vasúttól, hetven az önkormányzatoktól

A jövő évi költségvetés 3,8 százalékos hiánycéllal számol, 40 milliárd forintot elvon a közösségi közlekedéstől, nagyságrendileg 70 milliárd forinttal csökkenti az önkormányzatok támogatását, ugyanakkor nem változik a gyermekétkeztetés jelenlegi mértéke és megteremti annak fedezetét, hogy az ötszázalékos áfakulcsba kerüljön a távhő – többek közt ezeket tartalmazzák a költségvetéshez benyújtott módosító indítványok, amelyeket kedden fogadott el az Országgyűlés. Vonalbezárásokról, a magyar tudomány helyzetéről, a Magyarországi Leader Közhasznú Egyesületről beszéltek a képviselők kedden napirend előtt a parlamentben. • Csúcsra jár a szavazógép – 1513 indítványról döntenek

MNO
2009. 11. 03. 8:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lukács Tamás (KDNP) „hetyke” kijelentésnek nevezte a kormányszóvivő hétfői mondatát, miszerint a vonalbezárások kérdése kizárólag szakmai kérdés. Felidézte, hogy a fővárosból Egerbe közlekedő intercity-vonatokat 2006-ban szüntették meg, most pedig a közvetlen vonatközlekedést is megszüntetik a két város között. Budapest és a Balaton után a leglátogatottabb térség Eger – emelte ki. Hónig Péter közlekedési miniszter azt válaszolta: Eger vasúti kiszolgálása nem romlik, ugyanis Eger és a főváros közötti vasúti közlekedés nem szűnik meg. Hozzátette azonban: „az utas a lábával szavaz”, száz emberből mindössze hárman utaznak vonattal. Mint mondta, elgondolkodtató az, hogy évente 330 milliárd forintba kerül a közösségi közlekedés. Egy hároméves terv első lépését teszi meg most a kormány azért, hogy a továbbiakban a GDP egy százalékából fenn lehessen tartani a vasúti közlekedést – jelentette ki.

Magda Sándor szocialista képviselő a magyar tudomány ünnepéről beszélt, amelyet, mint mondta, minden évben november harmadikán ünnepel az ország. Elmondta, hogy Magyarországon az innováció és a versenyképesség javítása céljából 2003-ban létrejött egy kutatási alap. Beszélt a termőföldről is, mint alapvető természeti forrásról. Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter közölte: Magyarország egyik kitörési pontja a kutatás, a fejlesztés és az innováció lehet. Felidézte, hogy 2003-ban jött létre az innovációs alap, 2008-ban pedig a kutatásra és fejlesztésre fordított összeg Magyarországon meghaladta a GDP egy százalékát.

Font: Romokban a mezőgazdaság

Font Sándor (Fidesz) szerint romokban van a mezőgazdaság. Példaként kiemelte, hogy a föld alapú támogatástól 58 milliárd forintot von el a kormány. Közölte azonban: az MSZP-hez köthető Magyarországi Leader Közhasznú Egyesületnek 500 millió forintot utalt át a minisztérium. Hozzátette: pártja mindezért a legfőbb ügyészhez fordul. Az ellenzéki képviselő kiemelte: Kazár településen ugyanazon címen jegyezték be Ficsor Ádám korábbi titokminiszter révén a Balegyenes nevű munkacsoportot, mint a Magyarországi Leader Közhasznú Egyesületet. Gőgös Zoltán földművelésügyi államtitkár azt válaszolta: olyan kifizetés, melynek nincs jogi és alapja és nem törvényes, a minisztériumból nem ment ki. A mezőgazdaság helyzete kapcsán pedig azt válaszolta: 150 milliárd forintot fizetett ki a kormány a termelőknek ezekben a napokban.

Szavazás a módosító indítványokról

A kormány jó úton jár, az eredmények jelentkeznek, az eddigi erőfeszítések nem voltak hiábavalóak – szögezte le Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára a 2010-es költségvetéshez benyújtott módosító indítványok szavazása előtti zárszavában. Katona Tamás leszögezte: a 2010-es költségvetés meghatározó eleme Magyarország további stabilizációjának. A megkezdett folyamatot tovább kell vinni, mert az vezet el ahhoz, hogy az ország ebből a súlyos világgazdasági krízisből megerősödve kerülhessen ki – fogalmazott az államtitkár, aki visszautasította azt az ellenzéki vádat, hogy a kormány nem saját költségvetést alkotott, hanem a Nemzetközi Valutaalap utasítását követte.

A kabinet által is támogatott módosító indítványokat 200 igen szavazattal, 133 tartózkodás mellett fogadta el a törvényhozás. A jövő évi költségvetéshez benyújtott és elfogadott javaslatok a kormány és az MSZP által korábban bejelentett ígéreteket tükrözik: a tervezetthez képest több pénzt kap, azaz nem változik a gyermekétkeztetés jelenlegi támogatása, ami 12 milliárd forintos pluszforrást igényel.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.