Az előterjesztéshez több mint 1500 módosító javaslatot nyújtottak be. A szavazás mintegy tíz órát vesz igénybe, a képviselők kétóránként tartanak negyedórás szünetet. A módosító indítványokról való döntés után a költségvetési bizottság kedden még összeül, előkészíti a főszámokat, amelyekről ismét a plenáris ülésnek kell döntenie.
A kormány által támogatott, többnyire szocialista módosító indítványok a gyermekétkeztetéssel, a kórház-finanszírozással, a távhőáfa-csökkentéssel kapcsolatos megállapodásokat rögzítik. A kabinet a Fidesz nagyjából 1400 módosító indítványából egyet sem fogadott be. Hétfőn a határozathozatalok között szavaznak a 2010-es költségvetést megalapozó egyes törvények módosításáról. A törvénycsomag 41 törvényt módosít, szerepel benne, hogy az állami és önkormányzati cégek addig nem kaphatnak támogatást, amíg nem teszik közzé vezetőik jövedelmeit, és jövőre az önkormányzatok már nemcsak az 1 milliárd, hanem az 50 millió forintot elérő beruházások után is kaphatnak céltámogatást. A gyermekvédelmi törvény megteremti a családi napközi és a családi gyermekfelügyelet (bölcsőde-óvoda) intézményét. A családi napköziben legfeljebb 5, a gyermekfelügyelet keretében pedig 3 gyermek gondozható. Ha a parlament hozzájárul a házszabálytól való eltéréshez, hétfőn dönthetnek a lakáscélú kölcsönökre vonatkozó állami készfizető kezességről szóló törvény módosításáról. A kormány szándékai szerint a jövőben nemcsak a munkáltatói felmondás következtében, hanem a közös megegyezéssel munkanélkülivé váltak számára is elérhető lesz az állami garanciavállalás, és meghosszabbítják az államilag garantált hitel iránti igény benyújtásának határidejét is, jövő év június 30-ról december 31-ig.
Döntés születik a 2009-es költségvetés módosításáról is. Ennek értelmében a közszolgálati rádió és a televíziók a sugárzási díjban elért megtakarítást szervezeti átalakításra, közvetítésijog-vásárlásra, műszaki-technikai fejlesztéseik támogatására használhatják fel. A másik módosítás szerint a Munkaerőpiaci Alapnak 15 milliárd forinttal kevesebbet, 143,6 milliárd forintot kell átadnia a központi költségvetésnek a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának támogatására. Határoznak a Sólyom László köztársasági elnök által az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldött polgári törvénykönyvhöz (Ptk.) benyújtott módosító indítványokról. A visszaküldött jogszabályhoz az MSZP és a Fidesz–KDNP is nyújtott be módosító javaslatokat, az alkotmányügyi bizottság a köztársasági elnök észrevételeinek szellemében tucatnyi ponton javasolja módosítani az új Ptk.-t.
A határozathozatalok után hétfőn lefolytatják a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény módosításának általános vitáját. Az előterjesztés indoklása szerint 2009. január 1-jétől Magyarország egyoldalúan megnyitotta munkaerőpiacát valamennyi EU-tagállam állampolgára előtt, ezzel összefüggésben a módosítás véleményezési jogkört ad a miniszternek a fővárosban, valamint az egyes megyékben foglalkoztatható harmadik országbeli állampolgárok legmagasabb számának meghatározására vonatkozó döntéssel kapcsolatban. Több részletes vita mellett folytatódik a felsőoktatási törvény vállalkozói közintézetek jogszabályi feltételeinek megteremtésével összefüggő, valamint a közoktatási törvény, az iskolai erőszak visszaszorítását célzó módosításának vitája.
Kedden, miközben a költségvetési bizottság előkészíti a jövő évi büdzsé főszámairól való döntést, az Országgyűlés folytatja a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvény módosításának általános vitáját. Az előterjesztés többek között a szolgálati rendet és fegyelmet veszélyeztető jelenségek kizárására – a szakszervezeti rendezvények kivételével – parancsnoki engedélyhez köti a gyülekezési jog alá tartozó rendezvényeken az egyenruha viselését, illetve korlátozza a csatlakozási lehetőséget szervezett politikai közösséghez, tömegmozgalomhoz. Ugyancsak a szünetben folytatódik a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény módosításának általános vitája; az előterjesztés egyebek mellett a nyugállományba helyezett rendőrök határozott idejű visszafoglalkoztatásának jogszabályi kereteit teremti meg.
(MTI)