A nagyhatalmakhoz való viszonyunkban nagyon hosszú idő óta most először alakul a saját választásunk, kedvünk szerint a világban elfoglalt helyünk – mondta Balázs Péter, hozzátéve, hogy erre 450 évig kellett várnunk. A külügyminiszter szerint az EU és a NATO keretei tág mozgásteret adnak a magyar külpolitikának, hiszen 21 ország mindkét szervezet tagja és Magyarország mind a NATO-ban, mind az EU-ban megbízható, hűséges és kiszámítható társ kíván lenni. Mindent megtesz azért, hogy ezt az elvet tartalommal töltse meg.
„Tiszta viszonyt akarunk Oroszországgal”
A globális pénzügyi szabályozást már évekkel ezelőtt meg kellett volna erősíteni – jelezte előadásában Martonyi János, aki szerint ezért talán jól is jött a válság, mert ráirányította a figyelmet a szükséges változtatásokra. „Szükség volt egy olyan impulzusra, amelynek nyomán elkezdődik a nemzetközi pénzügyi rendszer újraszabályozása közjogi értelemben és magánjogi értelemben is, hiszen a Bretton Woodsban rögzített rendszert meg kell újítani, és újra kell szabni azokat a legújabb termékeket, amelyek nehezen átláthatók és nehezen érthetőek a befektetők számára” – magyarázta a volt külügyminiszter. Martonyi egyetértett a miniszterelnökkel abban, hogy azok az országok lehetnek sikeresek, amelyeknek sikerül egyetértésre jutniuk az alapvető nemzeti kérdésekben. Véleménye szerint a nagy kérdésekben, az Európai Unióhoz, a transzatlanti szövetséghez való viszonyban, valamint a közép-európai politikában lényegében sokáig érvényesült a nemzeti konszenzus.
„Meggyőződésem, hogy egyfajta konszenzusminimumot helyre kell állítani, ezt meg is fogjuk tenni, a helyzet egyáltalán nem reménytelen. Reális esélyét látom annak, hogy egy erkölcsileg, politikailag megújult országban helyreálljon és érvényesüljön a nemzeti konszenzus” – fogalmazott a volt külügyminiszter, aki a demokrácia lényegét is megfogalmazta. El kell fogadni azt, hogy a politikai ellenfél is része a húsz éve megvalósított plurális demokráciának, s „fogadjuk el, hogy egyetlen demokratikus rendszernek vagyunk a szereplői, s játsszuk ezt a demokratikus játékot tisztességgel, áttekinthetően, becsületesen, a nemzeti minimum alapján” – magyarázta előadásában Martonyi. A volt külügyminiszter kitért a magyar–orosz kapcsolatokra is, utalva Orbán Viktornak az elmúlt napokban lezajlott szentpétervári látogatására. „A látogatás azt a törekvést fejezi ki, hogy stabil, világos, áttekinthető, tiszta partneri kapcsolatokat akarunk Oroszországgal” – rögzítette Martonyi.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.