A népszámláláson rákérdeznek a fogyatékosságra is

A fogyatékosság is felkerült azon adatkörök közé, amelyekre rákérdeznek a 2011-es népszámláláson. A parlament hétfőn módosításokkal ismét elfogadta a Sólyom László köztársasági elnök által az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldött törvényt. Bevezetik 2012-től a tartalékos haderőt Magyarországon. A képviselők megszavazták azt is, hogy ne kaphassanak életjáradékot az elítélt olimpikonok.• Az új polgári törvénykönyv csak 2011 januárjában lép hatályba

MNO
2009. 12. 07. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A képviselők 190 igen, 158 nem és 2 tartózkodó szavazattal fogadták el a jogszabályt, amelynek alapján 2011 októberében veszik fel a lakosok adatait.

A törvény zárószavazását két héttel halasztották el, mert az MSZP még egyeztetett a fogyatékos szervezetek képviselőivel arról, hogy a népszámláláson, vagy a kormány javaslata alapján egy külön adatgyűjtésen mérjék fel a fogyatékosságot. Végül mindkét alternatíva bekerült a javaslatba, így külön felmérés is lesz. A vallásra vonatkozóan továbbra sem gyűjtenének adatokat; ezt korábban kifogásolta az államfő.

Tartalékos haderő 2012-től

Bevezetik 2012-től a tartalékos haderőt Magyarországon. Erről a honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvény (HJT) módosításával, 343 igen 1 nem és 1 tartózkodás mellett döntöttek a képviselők. Az önkéntes tartalékos szolgálat lényege, hogy mintegy 4000 főt úgy alkalmaz a honvédség, hogy az önkéntesek megtartanák civil foglalkozásukat. Első alkalommal 25 napra, ezt követően a szerződésben foglalt időtartamra, évente legfeljebb 15 napra hívhatják be őket. Ezen felül az önkéntes tartalékos 3 évente, összesen legfeljebb 6 hónap tényleges szolgálatra is behívható a Magyar Honvédség szervezeteihez.

Fizetésüket, a költségtérítések, kedvezmények és támogatások mértékét a szerződéses katonákra vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani. Ezen felül rendelkezésre állási díjra jogosult minden önkéntes, ennek összege a szerződés 1-2 évében évi 1 havi, 3-5 évében évi 2 havi, 5 év felett évi 3 havi alapilletmény összegével egyenlő. Változik az az eddigi szabály is, amely szerint akik elérték az adott rendfokozatban eltölthető maximális időt, kénytelenek voltak elhagyni a szolgálatot. A HJT módosítása lehetővé teszi, hogy kérésre, ha a parancsnok is úgy ítéli meg, akkor meghosszabbítható a szolgálati idő.

A módosítással az eddigi gyakorlattól eltérően 30 nap betegszabadság után automatikusan csökken az addig 100 százalékos térítés 90 százalékra. Ezután az illetékes parancsnok megvizsgálja a betegség okát, és ha nem a szolgálatteljesítéssel összefüggő probléma okozta a betegséget, akkor tovább csökkenhet a térítési díj egészen 50 százalékig, ha igen, akkor megtérítik a 100 százalékot.

Módosították a leszerelési segélyt is és bevezették a szerződéshosszabbítási díjat. A módosítás értelmében a katona ezentúl egy periódus szerint (3-4-5 év) veheti fel ezt a díjat: 3 év után 1,3 havi illetményt, 5 év után 1,6 havi pénzt kaphat egészen 20 évig, igaz, az összeg csak egy ideig növekszik, aztán csökken. A jövőben a katonák a szakszervezet által rendezett megmozdulásokon egyenruhában vehetnek részt, de valamilyen megkülönböztető jelzést kell magukon viselniük, pontosabban egy karszalagot. A HJT-módosítás nyomán ezentúl a szakközépiskolai tanulmányi időt beszámítják a nyugdíjjogosultságba.

Elítélt olimpikonoknak nem jár életjáradék

Jövő év januárjától nem kaphat életjáradékot az az olimpiai érmes sportoló – sem edzője, vagy özvegye –, akit szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélt a bíróság, vagy a járadékra jogosító helyezését – például doppingolás miatt lefolytatott eljárás eredményeként – később elveszíti.

Az Országgyűlés hétfőn 193 igen, 149 nem szavazattal, valamint két tartózkodással fogadta el a törvénymódosítást. Az előterjesztés kétharmados támogatást igénylő – a bírák jogállására vonatkozó – részeit nem fogadta el a parlament.

A módosítás a 900, életjáradékot kapó között érinti Farkas Péter birkózót, 1992-es olimpiai bajnokot, aki kábítószerügyének elsőfokú ítélethirdetése előtt kisétált a tárgyalóteremből és azóta sem találja a rendőrség. Az Országgyűlés hétfőn fogadta el azt, a bűnügyi nyilvántartási rendszer átalakításával összefüggésben több mint hatvan jogszabályt módosító előterjesztést, amelynek része a sporttörvény módosítása is.

A járadékra jogosult érdemtelen a járadékra, és a járadék folyósítását meg kell szüntetni, ha a járadékra jogosultat a bíróság jogerős ítéletével szándékos bűncselekmény elkövetése miatt végrehajtandó szabadságvesztéssel sújtotta, amíg a külön törvényben meghatározott bűntettesek nyilvántartásában, vagy a hátrányos jogkövetkezmények alatt álló, büntetlen előéletű személyek nyilvántartásában szerepel – áll az új jogszabályban.

A sporttörvény megváltozott szövege értelmében a Nemzet Sportolója cím sem adományozható olyan személynek, akit szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítéltek. Fel kell függeszteni az életjáradék folyósítását a Nemzet Sportolója címet elnyert személy számára, ha az érintett szándékos bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás hatálya alatt áll. A magánvádas vagy pótmagánvádas ügyek nem tartoznak ide.

Fidesz: rossz tapasztalatok a salátatörvényekkel


A Fidesz nem támogatta a kétharmados támogatást igénylő részeket, ugyanis – ahogyan azt Kontrát Károly, az ellenzéki párt szakpolitikusa az általános vitában is elmondta – évek óta rossz tapasztalataik vannak az úgynevezett salátatörvényekkel. A képviselő szerint a jelenlegiben is olyan törvények módosítását is javasolja a kormány, amelyek egyébként napirenden vannak a parlamentben. A politikus a vitában azt mondta, hogy a számos támogatható rendelkezés mellett az a problémájuk a törvényjavaslattal, hogy az mások javaslatairól is szól, ezért nem tudják támogatni.

Az Alkotmánybíróság 2008 novemberében állapította meg, hogy a bűnügyi nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló törvény egyes rendelkezései alkotmányellenesek; ezeket a szabályokat a testület 2009. június 30-ával meg is semmisítette. Az új törvény idén június 30-án hatályba lépett, ezzel összhangban kellett szabályozni azokat a munkaügyi tárgyú és más ágazati törvényeket, amelyek munkaviszony létesítéséhez, illetve valamely bejelentéshez, vagy hatósági engedélyhez kötött tevékenység gyakorlásához bűnügyi nyilvántartásban kezelt adatokkal igazolható feltételt írnak elő.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.