Bajnai felismerte, milyen károkat okoz a korrupció + Képek

A korrupció nemzetgazdasági méretű károkat okoz, ha pedig hozzászokik ehhez a típusú visszaéléshez a társadalom, akkor az a társadalom alapműködésében okoz problémákat – jelentette ki Bajnai Gordon a Transparency International Magyarország korrupcióellenes világnapi rendezvényén szerdán Budapesten. A szervezet szerint nagy felelőtlenség vezető nélkül hagyni az Állami Számvevőszéket. • Bajnai inkább látna több feljelentést, mint korrupciót

MNO
2009. 12. 09. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország egyik legfontosabb stratégiai kérdésének nevezte a korrupció visszaszorítását a miniszterelnök. „A korrupció megrontja és elcsúfítja a demokrácia arcát” – jelentette ki a kormányfő, aki szerint addig nemigen léphetünk előbbre a fejlettségi rangsorokban, amíg nem sikerül jelentősen visszaszorítani ezt a jelenséget. Mint mondta, a korrupció nemzetgazdasági méretű károkat okoz, ha pedig hozzászokik ehhez a típusú visszaéléshez a társadalom, akkor az a társadalom alapműködésében okoz problémákat. Valahányszor lehetősége volt neki és az általa vezetett kormánynak, felléptek a korrupció ellen – hangoztatta Bajnai Gordon. „Talán nem tettünk eleget, de tettünk valamit” – fogalmazott.


A parlament előtt e témában fekvő törvényjavaslatokról szólva megemlítette: elfogadásuk esetén ezek a jogszabályok is csak keretet jelentenek, amelyet akkor lehet ténylegesen tartalommal feltölteni, ha lesznek felderített korrupciós ügyek és azokat követő szankciók, „ha Magyarországon egyre nagyobb kockázata lesz a korrupciónak”. Ez eleinte ronthatja a közérzetet, de „abból lehet tudni, hogy Magyarországon elindult valami, hogy sok ügy fog kiderülni, sok ügy jut bírósági szakaszba, és sok büntetés fog születni”, és akkor „talán néhány év múlva” mondhatjuk azt, hogy javulni kezdett a helyzet – fogalmazott a kormányfő.

„Felelőtlenség vezető nélkül hagyni az Állami Számvevőszéket”

A Transparency International (TI) szerint nagy felelőtlenség vezető nélkül hagyni az Állami Számvevőszéket (ÁSZ) – mondta szerdán a TI magyarországi szervezetének vezetője azzal kapcsolatban, hogy lejárt Kovács Árpád ÁSZ-elnök megbízatása, és utódjáról nem sikerült megállapodniuk a pártoknak. Alexa Noémi budapesti sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva azt mondta, különösen felelőtlen lépés egy kontrollintézetet vezető nélkül hagyni akkor, amikor Magyarországon jövőre választások lesznek.

Az ÁSZ vezetőit jelölő bizottság novemberben három zárt ülést is tartott. A tanácskozások után nyilatkozó politikusok szavaiból az derült ki, hogy a jelenlegi elnök, Kovács Árpád újraválasztását akár valamennyien el tudnák fogadni, azonban az alelnökök hosszú ideje problémás kérdését nem tudták lezárni. Kovács Árpád elnöki megbízatása szerdán járt le, míg a számvevőszék alelnökeinek személyéről 2002 óta nem sikerült megállapodniuk a képviselőknek.

Az Átláccó nyert

Széphelyi Júlia Átláccó című mozgóképe nyerte el az első helyezést a Transparency International által kiírt, Átláccó címet viselő kisfilmpályázaton. A második helyen Ruszty Balázs Walzer, valamint Kemény Eszter és Molnár Dániel Megálló című filmje végzett. A holland nagykövetség felajánlásának köszönhetően az első helyezett 500 ezer forintos, a két második helyezett alkotás készítői 150-150 ezer forintos pénzjutalmat kapnak – közölték a szervezők szerdán, a díjátadó napján az MTI-vel. Mint írták, a zsűri egyöntetű véleménye szerint a pályázatra beérkezett legtöbb alkotás a jól megszokott példákkal mutatja be a korrupciót, a nyertes filmek azonban túlmutatnak ezen. A győztes munkákat fantázia, játékosság és eredetiség jellemzi, a fiatalokat szólítja meg, rájuk hat elsősorban.


Képek: Nagy Béla/Magyar Nemzet


Egy társadalmi szemléletváltás elérése akkor a legsikeresebb, ha a fiatal generációt célozza meg, ezek a filmek pedig pontosan ezt teszik – hangsúlyozza a Transparency International Magyarország közleménye. A nyertes kisfilm például a mindennapi korrupciót egy humoros tanár-diák jeleneten keresztül ábrázolja, amelyben egy tanuló a közös osztályajándék mellett egy „személyes”, külön figyelmességgel is meglepi osztályfőnökét. „Széphelyi Júlia kisfilmje a fiataloknak szól, a fiatalok nyelvén. Olyanoknak, akikben még van remény arra, hogy másképp viszonyuljanak a megfogalmazott problémához” – idézik Török Ferenc filmrendezőt, a zsűri egyik tagját.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.