Letette miniszteri esküjét az igazságügyi tárca új vezetője + Képek

Letette miniszteri esküjét hétfőn az Országgyűlésben Forgács Imre, aki keddtől tölti be az igazságügyi és rendészeti miniszteri posztot. • „A valódi felelős Gyurcsány Ferenc és kormánya” + Képriport + Videó • Forgács Imre három szóban összefoglalta teendőit

MNO
2009. 12. 14. 17:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új tárcavezetőnek eskütétele és az esküokmány aláírása után gratulált Bajnai Gordon kormányfő, Katona Béla házelnök, Mandur László, az Országgyűlés alelnöke, Avarkeszi Dezső, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) államtitkára, valamint a frakciók képviselői.

Forgács Imre, az Önkormányzati Minisztérium önkormányzati és lakásügyi szakállamtitkára Draskovics Tibort váltja az IRM élén. Draskovics Tibor lemondását azzal indokolta, hogy pártpolitikai vitákban nem kíván részt venni, a következő időszak pedig szerinte erről szól majd.

Forgács Imre a tavaszi országgyűlési választások zavartalanságának rendészeti biztosítását és a 2011-es magyar EU-elnökségre felkészülést emelte ki az előtte álló feladatok közül parlamenti bizottsági meghallgatásain hétfőn. A jelöltet támogatta az európai ügyek bizottságának, a honvédelmi és rendészeti bizottságnak, valamint az alkotmányügyi bizottságnak a kormánypárti többsége. Forgács a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium feladatai a következő időszakban három szóban foglalhatók össze: ez a törvényesség, a rend és a konszolidáció.

Fotók: Magyar Nemzet/Máté Péter

A Fidesz szerint Forgács Imre Gyurcsány Ferenc kinyújtott karja, minisztersége pedig a volt kormányfő visszatérésének bizonyítéka.

Megmenekült közalapítványok, elfogadott jelentések

Az Országgyűlés „megmentette” a Mező Ferenc és a Wesselényi Miklós Sportközalapítványokat hétfőn. A parlament sportbizottsága javaslatára 342 igen, nyolc nem szavazattal és két tartózkodás mellett módosították a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvényt, míg a sporttörvény módosítását 343 igen, hat nem szavazattal és két tartózkodással hagyták jóvá. A sporttörvény rögzíti, hogy a sportközalapítványok működése az államháztartáson belüli és kívüli eredetű bevételeik arányától független. Ez azért fontos, mert a törvények szerint egy éven belül kötelező kezdeményezni a megszüntetést, ha a közalapítvány vagyonán belül az államháztartáson kívüli eredetű bevétel – juttatás, adomány – aránya két éven át 80 százalék alatti. Az előírt bevételi arányt egyik sportközalapítvány sem éri el. Az szja törvény módosítása biztosítja, hogy az alapítványok által nyújtott ösztöndíj, támogatás, segély adómentes legyen.

Az Országgyűlés 186 igen, 158 nem és 5 tartózkodás mellett elfogadta a kormány beszámolóját a Magyarországon élő nemzeti és etnikai kisebbségek 2007. február és 2009. február közötti helyzetéről. Az Országgyűlés emberi jogi és kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottsága november 16-ai ülésén megvitatta a beszámolót. A határozati javaslat szerint a testület többsége úgy vélte, a beszámoló a korábbi évekhez hasonlóan átfogó, táblázatokkal, statisztikai adatokkal is alátámasztott, és megfelel a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvényben előírt kötelezettségeknek.

Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a Nabucco földgázvezeték előkészítésének és megvalósításának folyamatát segítő eseti bizottság 2009. július-december közötti tevékenységéről szóló jelentését. A képviselők az erről szóló határozatot 352 igen szavazattal, egyhangúlag fogadták el. A parlament a határozatban vállalta, hogy továbbra is alapvető fontosságúnak tartja a Nabucco földgázvezeték mielőbbi megépítését az ország energiaellátásának biztosítása, és az egyoldalú importfüggőség csökkentése érdekében. Az Országgyűlés emellett felkéri a kormányt, hogy tegyen meg mindent a Nabucco projekt úgynevezett projekttámogatási megállapodásának mihamarabbi megkötése, illetve a projekt kiemelt beruházássá minősítése érdekében. A honatyák a határozatban egy európai koordinátor kijelölését is javasolják, aki összefoghatná a gázvezeték építésével kapcsolatos feladatokat, valamint megjeleníthetné az egységes európai elkötelezettséget.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.