A Polgárjogi Díjat 14 évvel ezelőtt alapította a Roma Polgárjogi Alapítvány. A pénzzel nem, de a hazai roma közösség rangos erkölcsi megbecsülésével járó elismeréssel évről évre olyan embereket tüntetnek ki, akik sokat tettek a romák önbecsülése és elismertetése érdekében.
Az emberi jogok napja alkalmából rendezett idei díjátadón külön hangsúlyt kaptak az elmúlt két évben a romák ellen elkövetett támadások, gyilkosságok. Az idei rendezvény ezért csütörtök délelőtt Tatárszentgyörgyön kezdődött gyertyagyújtással az áldozatok emlékére.
Ezt követte délután öt órakor a budapesti, Páva utcai Holocaust Dokumentációs Központban az Iványi Gábor lelkész által megnyitott fotókiállítás, melyre még ősszel írt ki pályázatot Miért? címmel az RPA a Magyarországon az elmúlt egy évben romákat ért brutális támadásokkal összefüggésben készült fotódokumentumok és alkotóik számára. A tárlat a pályázatra érkezett legsikeresebb harminc alkotást mutatja be. A képeket neves fotóművészek bírálták el, a pályázatot Máté Péter, a Magyar Nemzet fotóriportere nyerte Gyertyagyújtás Tatárszentgyörgyön című alkotásával. A szerző korábban Koszovóban készült fotóival szerzett elismeréseket. A kiállítás egyben főhajtás is a romák ellen elkövetett támadások halálos áldozatai előtt, köztük a Tatárszentgyörgyön életét vesztő gyermek, az ötéves Csorba Róbert előtt.
A tárlatnyitó után, este fél hatkor az RPA elnöke, Horváth Aladár adta át az idei Polgárjogi Díjakat. Az elismerést hárman vehették át: Andrassew Iván, a Népszava publicisztikai rovatának vezetője „a romákat érő erőszak és gyűlöletkeltés ellen folytatott közírói, értelmiségi kiállásáért”, Mohácsi Erzsébet, a szegregációs pereket folytató Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány igazgatója a „cigány gyermekek iskolai esélyegyenlőségéért vívott küzdelemért” és Bocskay Zsolt, az épp most „nagykorúságát” ünneplő, jelenleg a Klubrádióban hallható, Szószóló című emberi jogi magazin főszerkesztője, mert az általa alapított, eredetileg a Magyar Televízióban indított, majd a londoni BBC magyar adásában, az InfoRádióban és a Klubrádióban folytatott műsor „példamutató módon 18 éve tudatos szerkesztői és műsorkészítői gyakorlatával dolgozik következetesen az emberi jogok érvényesítéséért és a kisebbségi közösségekért” – áll a Roma Sajtóközpont közleményében.
A rendezvényt Dalok a jégveremből címmel népzenei koncert zárta. A rendezvényen részt vett a Magyarországon tartózkodó Elie Wiesel Nobel-békedíjas holokauszttúlélő író, aktivista is.