Faller Jenő külügyi szakállamtitkár a moszkvai magyar kereskedelmi képviselet épületének eladásáról készült külügyminisztériumi vizsgálatot ismertetve a külügyi bizottság ülésén elmondta, hogy „az ügy, amennyiben ez ügy, semmilyen módon nem befolyásolja a magyar–orosz kapcsolatokat”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy „az ügy körül lévő sajtópolémia és a viták nehézzé teszik az egyéb ingatlanok értékesítését”, pedig a minisztérium jövő évi költségvetésébe már az ingatlaneladásból származó bevételt is bekalkuláltak.
Faller emlékeztetett arra, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szokásos éves vizsgálatai során foglalkozott a moszkvai ingatlan értékesítésével, és „a Külügyminisztérium tekintetében nem állapított meg semmilyen elmarasztaló, figyelemfelhívó tényt”. A Külügyminisztérium belső vizsgálatai alapján elmondta, hogy a rendszerváltozás után folyamatosan csökkent a képviselet kihasználtsága, amely egyébként az orosz állam telkén álló, magyar állami tulajdonban lévő épületegyüttes, s amelynek a Külügyminisztérium a vagyonkezelője. A Külügyminisztérium ismeretei szerint 2005-ben ugyan keletkezett egy adás-vételi szerződés az ingatlanról, de azt nem írták alá.
Az értékesítésről 2006. április 4-én kormányhatározat döntött, a zártkörű pályázat győztese a Diamond Air luxemburgi bejegyzésű cég lett. A Külügyminisztérium irattárában két szerződés lelhető fel ezzel kapcsolatban 2008-ból, a második szerződést a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) kezdeményezte. A külügy ennek pontos okát nem tudja, „a tranzakcióval kapcsolatban a Külügyminisztérium számláján pénzmozgás nem történt” – tette hozzá az államtitkár, hangsúlyozva, hogy „az értékesítés folyamatának egésze nem ítélhető meg a minisztériumban lévő dokumentumok alapján.” Ezeket, és a belső ellenőrzés eredményét a minisztérium megküldte az ÁSZ-nak – jegyezte meg.
„A kormány a felelős”
Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke arról beszélt az ügy kapcsán, hogy „a kormány felelőssége van a középpontban, nem a Külügyminisztériumé”. Elmondta, hogy ismeretei szerint az ingatlaneladási pályázat győztese, a Diamond Air cég tulajdonosi hátteréről a magyar kormány semmit sem tud, és úgy kötött meg egy többmilliárdos szerződést, hogy meg sem kísérli tisztázni, ki a cég tulajdonosa. A bizottság elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy zártkörű pályázatot a vagyontörvény értelmében csak nagyon indokolt esetben lehet kiírni, ezért kérdés, hogy „van-e ennek írásos nyoma”.
Kifogásolta, hogy a vagyonértékelésnek nincs magyar nyelvű fordítása, holott ez is törvényi kötelezettség. Elmondta, hogy hétfőn arról kapott tájékoztatást, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz a moszkvai képviselet ügyében. Szerinte a Külügyminisztérium „utólagosan megpróbálta lepapírozni az ügyeket”, továbbá kifogásolta, hogy kérése ellenére október óta nem kapta meg a Külügyminisztérium belső vizsgálatának anyagát. Ezt követően Faller Jenő a bizottság ülésén átadta Németh Zsoltnak a kért dokumentumot.
A bizottság elnöke szerint az eladási ügyben részt vevő, a sajtónak is nyilatkozó Székely Árpád tevékenységéért felelősséggel tartozik a Külügyminisztérium. Az épület eladását gazdaságpolitikai szempontból „önveszélyes műveletnek” minősítette, ezért – mint mondta – „alapvető gazdaságpolitikai és külpolitikai érdek lenne az épület visszaszerzése”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.