Nem tetszett az étel szaga, nem főzhetnek a tűzoltók a parlamentben

Leszerelték az országházi tűzoltók tűzhelyét – értesült az MNO. Az esetről az egyik érintett tűzoltó tájékoztatta a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetét (HTFSZ). Levele szerint múlt pénteken nyugdíjas kollégáikat látták vendégül az épületben, ám az ételszag zavarta az ott dolgozókat. Az országház főigazgatója az MNO-nak azt mondta: az épületben biztosított a melegkonyhás étkezés – természetesen nem ingyen.

Forrai Mária Melinda
2009. 12. 07. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyugdíjas-találkozók – amelyeket általában mindössze évente egyszer rendeznek meg a laktanyákban – fontos közösségi események a tűzoltók életében. Mivel a hosszú évekig tartó szolgálati idejük alatt gyakran életüket és egészségüket teszik „egymás kezébe”, együtt részesei olyan eseményeknek, amelyeket az átlagember talán soha életében nem tapasztal meg. Emiatt kialakul közöttük egyfajta szoros kötődés, bajtársiasság, s ez a kötelék a nyugdíjba vonulásuk után sem szűnik meg. A különféle közösségi rendezvények ezt a köteléket jelképezik, s minden lánglovag életében fontos események.


Egy múlt pénteken történt, felháborító esetről számolt be az MNO-nak Hócza György, a HTFSZ szervezeti ügyvivője. Az Országházban szolgálatot teljesítő tűzoltók nyugdíjas-találkozót tartottak, amelyen – szokás szerint – saját készítésű étellel látták vendégül idős bajtársaikat. Ám az egyik képviselőt zavarta az ételszag, ezért az országház gazdasági főigazgatója elrendelte a tűzoltók tűzhelyének leszerelését, amely perceken belül meg is történt. Emellett még a mikrohullámú sütőjüket is lepecsételtették. Ez utóbbit azóta már használhatják a lánglovagok, ám villanytűzhelyüket nem kapták vissza.

A tűzoltók felháborodtak; Hócza Györgyhöz eljuttatott levelükben egyikük többek között így fogalmazott: „A munkaidőnk nem az EU-s norma szerinti, a fizetésünkről már nem is beszélve. De arra még álmomban sem gondoltam volna, hogy számunkra a 24 órás szolgálatellátás ideje alatt a meleg étel fogyasztásának a lehetősége sem jár.”

A tűzoltók parancsnoka az esetről tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot, Kajsza Zoltán, az érdekképviselet elnöke pedig szerdán látogat el a helyszínre. A szakszervezet nyomatékosan kéri az érintetteket, hogy azonnal állítsanak vissza mindent az eredeti állapotra – tette hozzá Hócza.

„Nem egy kifőzde”

Az MNO megkérdezte az esetről Bakos Emilt, az Országház gazdasági főigazgatóját is. Állítása szerint több ízben szólították fel arra az országházi tűzoltókat, hogy nagy mennyiségben ne főzzenek a tűzhelyen, mert – mint fogalmazott – „az Országház nem egy kifőzde”. Mint hozzátette, az épületben melegkonyhás étteremben biztosított az ott dolgozók étkezése. A mikrohullámú sütővel kapcsolatban pedig leszögezte: azt csupán átmenetileg, és technikai okok miatt helyezték üzemen kívül.

Úgy véli, az esemény – mármint a nyugdíjas-talákozó – közegészségügyi aggályokat is felvetett, szerinte nem alkalmas a tűzoltók konyhája arra, hogy ott „mintegy 30 ember” számára főzzenek.

Az MNO azt is felvetette, volna-e lehetőség arra, hogy a tűzoltók ingyen kaphassanak meleg ételt az Országház étkezdéjében – tekintettel a 24 órás szolgálatra, és a tűzoltók igen csekély anyagi juttatására. Bakos erre úgy reagált: a tűzoltók nem az Országház, hanem az OKF alkalmazottai. Majd sietve hozzátette, „a tűzoltóknak az Országházban eddig nem volt dolga tűzzel, feladatuk az útvonalak bejárása és a riasztórendszer kiépítése, illetve karbantartása”. Kérdésünkre, hogy megoldást jelent-e egy megfelelő elszívórendszer kiépítése, azt mondta, az több millió forintba kerülne. Bakos úgy fogalmazott, nyitott a helyzet valamilyen megoldására, ám azt határozottan kijelentette, a tűzhelyet nem fogják visszahelyezni.

Nem fizetik meg őket

Az MNO korábban többször is beszámolt a tűzoltók jelenlegi helyzetéről, munka- és anyagi körülményeikről. Köztudott, régóta küzdenek elmaradt tűzoltódíjuk kifizetéséért; ők ugyanis nem 40, hanem 48 órát dolgoznak egy héten, sőt a 24/48 órás munkarend miatt ez három hetente 72 óra szolgálatot jelent. Ennek ellenére csupán 40 órát fizetnek ki nekik, amely ellentmond az uniós irányelveknek is.

A helyzet miatt több ízben is tartottak demonstrációt, legutóbb október 19-én, a jövő évi költségvetés elleni tiltakozásul. A tervezet szerint ugyanis 1,8 milliárd forintot vonna el tőlük a kormány, amely még lehetetlenebb helyzetbe hozná őket, akár a tűzoltóságok működése is veszélybe kerülhet.

Az MNO úgy tudja, a rendvédelmi feladatokat ellátók közül a tűzoltók keresnek a legkevesebbet: egy átlagos „vonulós” tűzoltó nettó bére 90 és 120 ezer forint között mozog. Mindezért minimum 48 órát dolgoznak hetente, s miközben életeket mentenek, állandó veszélynek teszik ki saját életüket és egészségüket.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.