Balog: Magyarországon sokan vannak az elesettek

Átadták a Dizseri Tamás Szeretetszolgálati Díjat Bereczky Ildikó harkányi református lelkésznek szombaton Budapesten. A kitüntetést a Bethesda-kórház, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinata, a Dunamelléki Református Egyházkerület és a német ajkú protestáns gyülekezet fóruma hozta létre.

MNO
2010. 01. 23. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának fideszes elnöke köszöntőbeszédében rámutatott: a díj azt mutatja, hogy szükség van azokra az emberekre, akik segítenek a bajbajutottaknak, Magyarországon pedig sokan vannak az elesettek, a szociálisan rászorulók.

Bölcskei Gusztáv, az MRE zsinatának lelkészi elnöke laudációjában elmondta: Bereczky Ildikó szülei a második világháború idején Erdélyből menekültek Budapestre. A kitüntetett itt elvégezte a teológiai akadémiát, ahol lelkipásztori diplomát szerzett, 1986-ban pedig Kecskeméten száz nőtársával együtt lelkésszé avatták. Közben 1983-ban és 1984-ben a bázeli egyetem teológiai fakultásán végzett két szemesztert. A református püspök kitért arra, hogy Bereczky Ildikó a nyolcvanas években dolgozott a Ráday-kollégium levéltárában, közben Pécsett ifjúsági szervezőmunkát végzett. A pártállami időkben az egyházügyeket vezető Állami Egyházügyi Hivatal utasítására adminisztrációs eszközökkel ez utóbbi tevékenységét megszüntették, ő mégis Baranyában maradt. Itt megszervezte az egyházmegye ifjúsági és 10 szórványgyülekezet lelki életét.

A püspök szólt arról is, hogy Bereczky Ildikó tanított a kilencvenes években a nagykőrösi főiskolán Újszövetséget, 1998-tól pedig a pécsi református iskolában vallástanár és a harkányi gyülekezet lelkésze. Ennek során „a munkanélküliség, a szegénység állandó kísérője volt lelkészi munkájának”. Cigánypasztorációs munkájában együttműködött katolikus lelkésztársaival Baranyában – tette hozzá. Közlése szerint a díjazott a nyolcvanas években erdélyi, a kilencvenes évek elején pedig délvidéki menekülteket fogadott be, volt olyan nap, amikor több száz adag ételt osztott ki nekik.

Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke igehirdetésében Jézus gyógyításainak történetein keresztül hangsúlyozta: a Megváltót „nem lehet kihasználni”, és rá kell jönni arra, hogy „milyen keveset kérik őt”. Jézus gyógyítása nem késik, nem úgy, mint a magyarországi védőoltás vagy az egészségügyi reform – fogalmazott.

Bereczky Ildikó köszönőbeszédében kiemelte, hogy „a díj azokról szól, akiket megtalál a szenvedés, a katasztrófa, a kiszolgáltatottság, az emberi szükség”, illetve azokról, akik segítenek rajtuk. Utóbbiak „hiánypótló modellek ebben a világban”, akik meglátják azt, hogy „a bajban lévő ember a felebarát” – fűzte hozzá.

A Dizseri Tamás-díjat 2005-ben adták át először. A Melocco Miklós szobrászművész által tervezett, az irgalmas szamaritánust ábrázoló kisplasztikával nettó 700 ezer forint pénzjutalom jár.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.