Hitel a pártépületeken – Nem olvad bele az SZDSZ az MDF-be?

Ha a választásokra létrejön az úgynevezett demokratikus közép, az nem az önálló SZDSZ végét jelenti, ugyanis az a cél, hogy a szabad demokraták jelenlegi bázisából kiindulva megerősödjön a párt – nyilatkozta a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke. Retkes Attila elmondta: többek közt az MDF-fel, a Centrum Párttal és a Tisztelet Társaságával is tárgyalnak az együttműködésről.

MNO
2010. 01. 18. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus kijelentette, tavaly nyáron azért vállalta el az SZDSZ vezetését, hogy továbbra is legyen olyan parlamenti erő, amelyre a liberális választók szavazhatnak. Hangsúlyozta: az a célja, hogy megerősítse az önálló SZDSZ-t és visszaállítsa a párt hitelességét.

Retkes Attila hozzátette: emellett viszont az utóbbi hetekben felmerült annak a lehetősége, hogy létrejöhet egy olyan demokratikus középerő, amely a 10 százalékos vagy afölötti választási eredményt is képes lenne megcélozni, és a meggyengült MSZP mellett parlamenti ellensúlyt tudna képezni a Fidesszel és a Jobbikkal szemben. Szavai szerint ennek a célnak a jegyében több párttal is zajlanak a tárgyalások, mert az MDF-hez hasonlóan az SZDSZ is meghirdette a nyitás politikáját.

Az MTI kérdésére konkrétan az MDF-et, a Centrum Pártot és a Tisztelet Társasága nevű civil szervezetet nevezte meg. Hozzátette, hogy a pártok és civil szervezetek külön-külön egyeztetnek a többi féllel. Véleménye szerint ugyanis korai lenne megmondani, hogy kik lesznek benne az úgynevezett demokratikus középben. Úgy látja, ennek létrejötte nem az önálló SZDSZ végét jelentené, ugyanis az a cél, hogy a szabad demokraták jelenlegi bázisából kiindulva a párt megerősödjön. Kijelentette, hogy az elmúlt időszakban a párt sikertelensége a kormányzásból fakadó elutasítottságnak köszönhető, az ebből való továbblépést a sikertelen politikát végigvivő SZDSZ-es vezetők által folytatott „utóvédharcok” gátolták.

A közös országos és területi listán való indulásról viszont azt mondta, hogy ez a kérdés „egyelőre még nincs kinyitva, ezeknek a napoknak a kérdése, hogy az egyéni jelöltek kérdésében megállapodásra tudunk-e jutni”. Retkes Attila szerint ugyanis az a cél, hogy ha létrejön az együttműködés, akkor az úgynevezett demokratikus közép jelöltjei minél több helyen szerezzék meg legalább a harmadik helyet.

Az MTI felvetésére, hogy ennek csak egy közös lista esetén lehetne jelentősége a töredékszavazatok miatt, a pártelnök azt felelte, „ezzel kapcsolatban most csak annyit mondhatok, hogy a cél a szavazatmaximalizálás, ha ez a megállapodás létrejön, akkor ennek érdekében igyekszünk a legracionálisabb megoldást létrehozni”. Megjegyezte, hogy a megállapodás létrejöttét viszont nem a következő néhány napra várja, mert véleménye szerint a szövetségben érintett feleknek később kell majd dönteniük a közös listáról. Kitért arra is, hogy a tárgyalásoknak – amelyek elmondása szerint nemcsak a pártok legfelsőbb vezetése, de a megyei szervezetek között is zajlanak – most már a nyilvánosság előtt kell folytatódniuk.

Az MTI kérdésére, hogy hajlandók lennének-e valamelyik másik párt neve alatt futó listán indulni, alapelvnek nevezte, hogy az SZDSZ-nek a saját identitásával kell megjelennie a kampányban. Egyúttal határozottan cáfolta, hogy „néhány parlamenti helyért beolvadnánk az MDF-be”. Arra a kérdésre, hogy akkor mindenképpen ragaszkodnak-e ahhoz, hogy az SZDSZ neve megjelenjen a szavazólapokon, úgy felelt, a párt számára fontos, hogy az identitásával jelen legyen, de ez még a következő időszak tárgyalásainak a függvénye.

Retkes Attila nem kívánta kommentálni Lévai Zoltán, az MDF budapesti elnökének nyilvánosságra került levelét. Ebben a politikus azt írta pártja elnökségének, hogy „az SZDSZ által megfogalmazott és kért feltételek a párt önállóságát, identitását veszélyeztetik, esetleges elfogadása esetén nem látjuk biztosítva a fővárosi szervezetek és az MDF érdekeit, így számunkra az elfogadhatatlan”. Retkes Attila annyit mondott csupán, hogy ezek a vélemények általában a párt belső közvéleményének szólnának.

Arra a felvetésre, hogy a sajtóban megjelentek olyan hírek, amelyek szerint a parlamentből való kiesés következtében az SZDSZ elveszítheti azokat az épületeit, amelyekre hitelt vett fel, azt mondta, a párt vagyona fedezetet nyújt a hitel törlesztésére. Kijelentette, hogy a nyáron olyan felelős gazdálkodásra tértek át, amelynek következtében mintegy 200 millió forinttal csökkent a párt adóssága.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.