30 előterjesztés: a ciklus utolsó ülését tartja az Országgyűlés

Várhatóan a ciklus utolsó ülését tartja hétfőn az Országgyűlés, amely csaknem harminc előterjesztés elfogadásáról dönthet. Az MTI úgy tudja, Bajnai Gordon a plenáris ülésen összegzi az általa vezetett válságkezelő kormány tevékenységét.

MNO
2010. 02. 22. 6:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament a házszabály szerint még tarthat rendkívüli ülést a képviselők egyötödének írásbeli kérelmére, a kormány vagy az államfő kezdeményezésére is össze kell hívni. A bizottságok elvileg tarthatnak üléseket a rendes ülésszak alatt. Az eddigi gyakorlat szerint az új kormányok minden egyes esetben visszavonták elődeik előterjesztéseit. A képviselők és a bizottságok indítványai automatikusan „törlődnek”, azokat be lehet majd adni ugyanazzal a szöveggel, de már új előterjesztésként. A tervek szerint csaknem harminc törvényjavaslat és országgyűlési határozati javaslat zárószavazását tartják meg ma, de csak akkor, ha nem fogadnak el azokhoz módosító indítványokat. A képviselők szavaznak az Országos Rádió- és Televíziótestület (ORTT) elnökéről.

A posztra Polyák Gábor jogászt jelölte Sólyom László köztársasági elnök és Bajnai Gordon miniszterelnök. A szocialisták támogatják a jelöltet, a Fidesz és a KDNP azonban nem. Az SZDSZ hétfőn alakítja ki álláspontját, az MDF-es képviselők megszavazzák a javaslatot. Az ORTT elnökéről az Országgyűlés a képviselők több mint felének szavazatával dönt. A parlament elfogadhatja a szocialista Mesterházy Attilának a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítására tett javaslatát a holokauszttagadás büntethetősége érdekében. A Fidesz tartalmi és alkotmányos kifogásokat is felvetett a szocialista javaslattal szemben. Szavaznak arról a szintén szocialisták által kezdeményezett Btk.-módosításról, miszerint a jövőben a feloszlatott társadalmi szervezet vezetésében való részvétel nem vétség, hanem bűntett lenne, egy évig terjedő szabadságvesztés helyett pedig három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnék.

Az MSZP, a Fidesz és a KDNP kezdeményezésére dönthetnek a nemzeti és etnikai kisebbségek országgyűlési képviseletére vonatkozó jogalkotási folyamatról szóló, illetve a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Fórumáról szóló országgyűlési határozati javaslatról. Négypárti javaslatra születhet meg a szövetkezeti törvény módosítása, amely elsősorban a diákmunka-közvetítéssel foglalkozó szövetkezetek szabályozását szigorítaná.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.