30 előterjesztés: a ciklus utolsó ülését tartja az Országgyűlés

Várhatóan a ciklus utolsó ülését tartja hétfőn az Országgyűlés, amely csaknem harminc előterjesztés elfogadásáról dönthet. Az MTI úgy tudja, Bajnai Gordon a plenáris ülésen összegzi az általa vezetett válságkezelő kormány tevékenységét.

MNO
2010. 02. 22. 6:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament a házszabály szerint még tarthat rendkívüli ülést a képviselők egyötödének írásbeli kérelmére, a kormány vagy az államfő kezdeményezésére is össze kell hívni. A bizottságok elvileg tarthatnak üléseket a rendes ülésszak alatt. Az eddigi gyakorlat szerint az új kormányok minden egyes esetben visszavonták elődeik előterjesztéseit. A képviselők és a bizottságok indítványai automatikusan „törlődnek”, azokat be lehet majd adni ugyanazzal a szöveggel, de már új előterjesztésként. A tervek szerint csaknem harminc törvényjavaslat és országgyűlési határozati javaslat zárószavazását tartják meg ma, de csak akkor, ha nem fogadnak el azokhoz módosító indítványokat. A képviselők szavaznak az Országos Rádió- és Televíziótestület (ORTT) elnökéről.

A posztra Polyák Gábor jogászt jelölte Sólyom László köztársasági elnök és Bajnai Gordon miniszterelnök. A szocialisták támogatják a jelöltet, a Fidesz és a KDNP azonban nem. Az SZDSZ hétfőn alakítja ki álláspontját, az MDF-es képviselők megszavazzák a javaslatot. Az ORTT elnökéről az Országgyűlés a képviselők több mint felének szavazatával dönt. A parlament elfogadhatja a szocialista Mesterházy Attilának a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítására tett javaslatát a holokauszttagadás büntethetősége érdekében. A Fidesz tartalmi és alkotmányos kifogásokat is felvetett a szocialista javaslattal szemben. Szavaznak arról a szintén szocialisták által kezdeményezett Btk.-módosításról, miszerint a jövőben a feloszlatott társadalmi szervezet vezetésében való részvétel nem vétség, hanem bűntett lenne, egy évig terjedő szabadságvesztés helyett pedig három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnék.

Az MSZP, a Fidesz és a KDNP kezdeményezésére dönthetnek a nemzeti és etnikai kisebbségek országgyűlési képviseletére vonatkozó jogalkotási folyamatról szóló, illetve a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Fórumáról szóló országgyűlési határozati javaslatról. Négypárti javaslatra születhet meg a szövetkezeti törvény módosítása, amely elsősorban a diákmunka-közvetítéssel foglalkozó szövetkezetek szabályozását szigorítaná.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.