Bajnai összegzi a „válságkezelő” kormány tevékenységét?

Várhatóan a ciklus utolsó ülését tartja hétfőn az Országgyűlés, amely közel harminc javaslat elfogadásáról dönthet. Az MTI úgy tudja, Bajnai Gordon a plenáris ülésen összegzi az általa vezetett válságkezelő kormány tevékenységét. • Polyák Gábort jelölte Sólyom és Bajnai az ORTT elnöki posztjára

MNO
2010. 02. 21. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint közel harminc törvényjavaslat és országgyűlési határozati javaslat zárószavazását tartják meg, de csak akkor, ha nem fogadnak el azokhoz módosító indítványokat. Az Országgyűlés várhatóan szavaz az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnökéről. A posztra Polyák Gábor jogászt jelölte Sólyom László köztársasági elnök és Bajnai Gordon miniszterelnök. A szocialisták támogatják a jelöltet, a Fidesz és a KDNP azonban nem. Az SZDSZ hétfőn alakítja ki álláspontját, az MDF-es képviselők megszavazzák a javaslatot.

A Fidesz azért nem támogatja a jelöltet, mert lehetetlen helyzetnek tartja, hogy egy olyan fontos, számos szakmai kérdést is felvető tisztség betöltéséről úgy kelljen döntenie a parlamentnek, hogy alig néhány nap áll csupán rendelkezésre a jelölt szakmai felkészültségének és alkalmasságának vizsgálatára. Az ORTT elnökéről az Országgyűlés a képviselők több mint felének szavazatával dönt. A testület korábbi elnöke, Majtényi László tavaly október végén mondott le posztjáról, lemondása okaként a rádiós pályázatok körül kialakult helyzetet jelölte meg.

A parlament elfogadhatja a szocialista Mesterházy Attilának a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítására tett javaslatát a holokauszttagadás büntethetősége érdekében. Az előterjesztést akkor fogadhatják el, ha a zárószavazás előtt nem hagynak jóvá módosító indítványt, bár a fideszes Répássy Róbert nyújtott be ilyet, azt az előterjesztő Mesterházy Attila nem támogatja, így megszülethet a feles többséget igénylő rendelkezés. A Fidesz tartalmi és alkotmányos kifogásokat is felvetett a szocialista javaslattal szemben.

Zárószavazás lehet az egyes szociális és munkaügyi tárgyú törvényeknek az új polgári törvénykönyv hatálybalépésével összefüggő módosításáról, amely összesen tizenegy törvényen változtat. Leginkább a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény módosul, főként az örökbefogadást, a kapcsolattartást és a családba fogadást érintően. Új feladatként jelenik meg az örökbefogadást követő gondozás, amit a területi gyermekvédelmi szakszolgálat és az örökbefogadást segítő közhasznú szervezet végezhet.

Szavaznak a szocialista Csiha Judit és Szép Béla által kezdeményezett Btk.-módosításról, miszerint a jövőben a feloszlatott társadalmi szervezet vezetésében való részvétel büntetése nem vétség, hanem bűntett lenne, egy évig terjedő szabadságvesztés helyett pedig három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnék. A képviselők dönthetnek az egyes rendészeti és migrációs tárgyú törvények módosításáról, valamint egyes törvényeknek a vízuminformációs rendszer (VIS) bevezetésével összefüggő jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvényjavaslatról. Az előterjesztés bevezetné az úgynevezett „leplezett figyelés” szabályait, fontos célja továbbá az Európai Unió vízuminformációs rendszere hazai működtetéséhez és a kijelölt magyar hatóságoknak e vízumadatbázishoz való hozzáféréséhez szükséges jogharmonizáció.

Döntés születhet a hagyatéki eljárásról szóló törvényjavaslatról, amely törvényi szintre emeli a hagyatéki eljárás lefolytatásának szabályait. A cél, hogy az örökhagyó halálával az örökséget érintő vagyoni viszonyokban bekövetkező változást – az örökség átszállását – egy erre szolgáló polgári nemperes eljárásban biztosítsa. Szavazhatnak a Csiha Judit és a szabad demokrata Magyar Bálint által javasolt, a polgári perrendtartásról szóló törvény módosításáról, amely a csoportos keresetindítást teszi lehetővé. Az indoklás szerint a javaslat egyik célja, hogy elősegítse a csoportos jogérvényesítést olyan társadalmi csoportok számára, amelyek egyéni jogérvényesítését anyagi lehetőségeik és egyéb körülmények korlátozzák.

Zárószavazás lehet a szocialista Tóbiás József által benyújtott, a kampányfinanszírozás átláthatóvá tételéről szóló törvényjavaslatról. A civilek elképzeléseit tartalmazó előterjesztés a kampányszámla bevezetését, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerepének megerősítését, a kampányidőszak csökkentését, a pártok kereskedelmi médiumokban való megjelenését és a civil szervezetek kampányban való részvételét szabályozza.

Az MSZP, a Fidesz és a KDNP kezdeményezésére dönthetnek a nemzeti és etnikai kisebbségek országgyűlési képviseletére vonatkozó jogalkotási folyamatról szóló, illetve a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Fórumáról szóló országgyűlési határozati javaslatról. Négypárti javaslatra születhet meg a szövetkezeti törvény módosítása, amely elsősorban a diákmunka-közvetítéssel foglalkozó szövetkezetek szabályozását szigorítaná.

Általános vita mellett határozathozatal is lehet a nemzeti és etnikai kisebbségi szervezetek költségvetési támogatásáról szóló országgyűlési határozati javaslatról; a hadigondozásról szóló törvény módosításáról; a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény módosításáról; a magyar mérnökök, műszaki és természettudományi értelmiség napjáról szóló országgyűlési határozati javaslatról; valamint a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló törvény módosításáról.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.