Demszky: Hagyó szeretett tetszelegni, de többször menekült

Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester szerint korábbi, a BKV-t felügyelő helyettese, Hagyó Miklós (MSZP) szeretett a cég irányítójaként megjelenni, ám a konfliktusos ügyek elől többször elmenekült.• Most HÉV-ügyben tett feljelentést a BKV vezérigazgatója

MNO
2010. 02. 10. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A városvezető erről szerdán, a BKV-ügyeit vizsgáló fővárosi eseti bizottság előtt beszélt, arra a kérdésre válaszolva, milyen kifogásokat tett volt helyettese tevékenységével kapcsolatban.

Demszky Gábor több levelet és írásos kabinetemlékeztetőt is idézett, melyekben Hagyó Miklós több, BKV-val kapcsolatos feladatellátását sérelmezte. Közölte: az első ilyen levél 2007 áprilisában született, amikor Hagyó Miklós „téves feladatértelmezését” a koalíciós koordinációs tanács napirendjére javasolta. Ebben azt sérelmezte, hogy szocialista helyettese a koalíciós szerződésen „túlnyúló” feladatok ellátására is igényt tartott fővárosi közüzemi cégeknél, gazdasági társaságoknál. Példaként említette továbbá, hogy 2008 februárjában levelet írt Hagyó Miklósnak, melyben arra hívta fel a helyettese figyelmét: a „hozzá telepített képviseleti jog tovább nem delegálható”.

Demszky Gábor elmondta azt is: 2009 júliusában Hagyónak írt levelében „szerencsétlennek” nevezte, hogy egy tőle (Hagyótól) származó, párton belüli levél nyomán a sajtóban az jelent meg, „megrendült a városvezetés jelentős részének bizalma” Kocsis István BKV-vezérigazgatóban és „vezetőváltás hírét adják közre”. Ekkor helyettesétől azt kérte, hogy a jövőben a hasonló kérdéseket ne a nyilvánosság útján, hanem közvetlenül ossza meg vele és a városvezetés többi tagjával.

A főpolgármester úgy fogalmazott: Hagyó Miklóst többször ki kellett oktatnia arról, mi a dolga, ám ezek az ügyek szakmai típusúak voltak. Demszky Gábor azt hangoztatta, hogy tavaly nyárig a BKV-val összefüggésben csak irányítási hibák, rossz vezetői döntések híre jutott el hozzá, és – mint mondta – Hagyó Miklóst ezekért tartja felelősnek.

Arra a kérdésre, mikor és honnan szerzett tudomást a BKV menedzsmentje által alkalmazott tanácsadói szerződéskötési gyakorlatról, kifejtette: az AAM-szerződés ügyében foglalkoztak ezzel először érdemben, amikor 2008 októberében bevitték a közgyűlés elé a BKV összes, 2007. január 1-je és 2008. március 25-e között kötött tanácsadói szerződését, így elvben azoknak is ezek között kellett lenniük, amelyek most a nyomozás tárgyát képezik. Akkor azonban senki sem látott törvénysértésre utaló körülményeket.

Demszky Gábor jelezte: az ülésre készülve munkatársai felhívták a figyelmét arra, hogy a BKV által akkor szolgáltatott adatok és az azóta nyilvánosságra hozott szerződések listája nem fedi egymást, azaz vannak olyan cégek, amelyek ellen nyár eleje óta feljelentés történt, de 2008-ban nem kaptak róla tájékoztatást a BKV-tól. Mint mondta, összesen 306 olyan tanácsadói, reklám- és kommunikációs szerződés létezett Antal Attila idején, amellyel kapcsolatban elképzelhető, hogy a BKV megtévesztette a felügyelőbizottságot és azon keresztül a közgyűlést, elhallgatva bizonyos szerződéseket. A vizsgálóbizottság dolga a két lista összevetése – fűzte hozzá.

A főpolgármester Dancs Gábor közösségi közlekedési tanácsnok 2008 augusztusi távozásával kapcsolatban elmondta: úgy véli, ha Dancs Gábor azt érezte volna, hogy „érdemi befolyása van a BKV működési struktúrájának átalakítására”, akkor maradt volna. Felidézte: Dancs Gábor 2006-ban „kész koncepcióval érkezett”, egy javaslattal arra vonatkozóan, hogy a BKV-tól független megrendelő szervezetet hozzanak létre, de ezt Hagyó nem támogatta. Sőt – mint mondta – Hagyó szóban nehezményezte, hogy Dancs Gábor túl jó kapcsolatot ápol Vitézy Dáviddal, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) szóvivőjével, a BKV felügyelőbizottsági (fb-) tagjával, és többször együtt szavaznak az fb-ben.

Miért nem indított Demszky fegyelmit Hagyó ellen?

Demszky Gábor (SZDSZ) azért nem indított fegyelmit Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes ellen, mert ez veszélyeztette volna az egyfős közgyűlési többséget és így a város működését; a főpolgármester erről a BKV ügyeit vizsgáló közgyűlési bizottság szerdai ülésén beszélt. Steiner Pál szocialista frakcióvezető, a testület tagja azt kérdezte a főpolgármestertől, ha több alkalommal kifogásolta Hagyó Mikós munkáját, miért nem indított ellene eljárást fegyelmi célzattal. A Fővárosi Közgyűlésben 2006 októbere óta egyfős koalíciós többség volt a szocialistákkal, és így bármilyen hasonló intézkedés veszélyeztette volna a város működését – jelentette ki a főpolgármester. Szintén Steiner Pál kérdésére elmondta: adott jutalmat Hagyó Miklósnak. Úgy fogalmazott, a főpolgármester-helyettesek rosszul vannak fizetve, ezért így igyekezett ösztönözni őket.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.