A Tisza, a Szamos, a Kraszna és a Túr sík vidéki vízgyűjtő területén szinte teljesen elolvadt a hó, és szombaton csapadék hullott, emiatt emelkedett a folyók vízszintje – mondta az igazgató. Kiemelte: egyelőre a Kraszna mentén kellett elrendelni az elsőfokú, figyelőszolgálatot jelentő árvízvédelmi készültséget. Ágerdőmajornál a víz szintje egy nap alatt 45 centiméterrel emelkedett, s hétfő reggel már meghaladta az 510 centiméteres magasságot. Várhatóan a Túr mentén is szükség lesz elsőfokú készenlétre, a Tiszán szintén elsőfokú vízmagasság várható, de ott a jelenlegi számítások szerint nem lesz szükség készültség elrendelésére.
Bodnár Gáspár tájékoztatása szerint a Tiszán várhatóan telt mederrel vonul majd le a mostani árhullám, amit kedvezően befolyásol, hogy a határon túli hegyvidéki vízgyűjtő területen hétfőre virradó éjjel ismét fagyott, s megállt a hóolvadás. A nyíregyházi vízügyi szervezet vezetője hozzáfűzte: a folyók vízgyűjtő területén most 934 millió köbméternyi a hóban tárolt víz mennyisége, ez alig egyharmada a 2005. március 15-én mért rekordnak, amely 3,45 milliárd köbméter volt.
A szabolcsi belvízhelyzetről az igazgató elmondta, hogy Felső-Szabolcs mindhárom öblözetében, valamint a beregi tájegységben és a Szamos–Kraszna-közben egyaránt másodfokú, míg a Túr–Szamos-közben elsőfokú a készültség. Az érintett térségekben a folyók zsilipjeit a magasabb vízállás miatt zárni kellett, ezért szivattyúkkal távolítják el a vizet az elöntött határrészekről. Felső-Szabolcsban jelenleg Rétközberencs, Beszterec és Tiszabercel környékén hét, a Szamos–Kraszna-közben, az Ecsedi-lápon pedig hat szivattyútelep működik folyamatos, éjjel-nappali munkarendben.
(MTI)