A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 3,5 milliárd forintot szán a közoktatási intézmények fejlesztésére a három megyéből álló nyugat-dunántúli régióban. A pályázati keret fedezetéül az uniós források mellett a magyar költségvetés szolgál. Kistérségenként egy pályázat nyújtható be. Kivételt képeznek azok a kistérségek, amelyek központja egy-egy megyei jogú város, mert ők két pályázatot adhatnak be. A nyugat-dunántúli régióban négy ilyen város van: a három megyeszékhely, Zalaegerszeg, Szombathely és Győr, valamint Sopron. A tét nem kicsi: a felújítást elnyerő iskola jövője biztosnak látszik, a leromlott állapotú intézmények viszont akár be is zárhatnak.
Borkai Zsolt, a Győri Kistérségi Társulás elnöke a hírTV-nek azt mondta: nem hajlandók veszekedésre és nem tudják elfogadni, hogy a kormány nem meri felvállalni a döntést. Borkai Zsolt elmondta: akik pályázni szeretnének, a nevük belekerül egy kalapba, és ebből a kalapból fogják kihúzni azt az egy települést, amelynek iskolája indulhat a pályázaton.
A csornai kistérségben három település is pályázna, de a májusi határidőre csak egy maradhat állva közülük. Turi György, Csorna fideszes polgármestere azt mondta: szakértőkre lesz szükség, akik elbírálják, hogy melyik pályázat a legjobb. „Ez ismételten bizonyos anyagi ráfordítással jár majd, nem tudjuk másképp megoldani” – tette hozzá.
A mosonmagyaróvári kistérségben olyan polgármesterek választják majd ki az indulót, akik maguk nem pályáznak. Mecsér polgármestere is tagja volt a bírálóbizottságnak, de lemondott. Csaplár Zoltán kijelentette: eddig a pályázatok sorsa magasabb szinten dőlt el. „Valahol nem tartom jónak, hogy most ide van a gyeplő dobva erre a szintre” – fogalmazott. Azok a polgármesterek, akiknek együtt kellene dolgozni, össze kellene fogni a közös feladatok, célok megvalósításáért, most egymásnak vannak ugrasztva, hogy döntsék el, hogy az öt pályázó közül melyik lehet a befutó” – fejtette ki.
Gimnáziumok, kollégiumok, gyakorlóműhelyek, alapfokú művészeti iskolák és a gyógypedagógiai intézmények fejlesztésére nem nyújtható be pályázat. Az önálló bölcsődék korszerűsítését szintén nem támogatja a fejlesztési ügynökség, a fenntartók csak akkor nyerhetnek pénz, ha a bölcsőde mellett óvoda is van.
(hírTV)