Szegedért vívnak élet-halál küzdelmet a szocialisták

Az előrejelzések és az elmúlt öt országgyűlési választás trendjei alapján csupán a szegedi választókerületekben kell izgalmakra számítani Csongrád megyében az áprilisi országgyűlési választáson. A megye sok szempontból olyan területnek számít, ahol mindig az nyer, aki később kormányt alakít, ez alól csak a 2002-es voksolás volt kivétel.

Kovács András
2010. 02. 11. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csongrád megye hét egyéni választókerületből áll. Szeged a hozzá tartozó kisebb településekkel együtt három körzetre oszlik, valamint egyéni kerületet alkot még Csongrád, Szentes, Makó és Hódmezővásárhely.

Elsöprő MDF-fölény

1990-ben az első fordulóban 63,39 százalék szavazott a megyében, ami több mint másfél százalékkal maradt el az országos aránytól. Legtöbben a hódmezővásárhelyi (67,17 százalék), míg a legkevesebben a csongrádi körzetben (57,83 százalék) éltek állampolgári jogukkal. A megyében messze országos átlaga fölött szerepelt az MDF (38,67 százalék), amivel a legjobb eredményt érték el az egész országban. Érdemes kiemelni Szeged városát, ahol a demokrata fórum 52,24 százalékot összesített. Az első fordulóban két körzetben is érvényes és eredményes volt a voksolás. A Szeged 1-es kerületben Raffay Ernő, az MDF jelöltje 53,42, míg a Szeged 2-esben Király Zoltán, szintén az MDF politikusa 65,47 százalékot szerzett. A második fordulóban a megmaradt öt körzet közül hármat az MDF, egyet-egyet pedig az FKGP és egy független jelölt nyert meg.

Csak Hódmezővásárhelyt nem vette be az MSZP

A második szabad választáson 65,35 százalék szavazott az első fordulóban Csongrád megyében, ami közel négy százalékkal volt kevesebb, mint az országos részvétel. A legtöbben ismét a hódmezővásárhelyi (67,63 százalék), míg a legkevesebben a csongrádi körzetben (60,43 százalék) szavaztak. Csongrád megyében közel hat százalékkal kapott kevesebb szavazatot az MSZP, mint országosan, míg a kisgazdák három százalékkal kaptak több szavazatot. Az MDF nagyon látványosan visszaesett a déli országrészben a négy évvel korábbi szerepléshez képest. A második körben ebben a megyében is érvényesült az országos trend: az MSZP a hét egyéni kerületből hatot megnyert. Fontos kiemelni, hogy a szocialista jelöltek egyetlen körzetben sem szereztek ötven százalékosnál nagyobb támogatottságot. Nagy meglepetést okozott a hódmezővásárhelyi körzet, ahol Rapcsák Andrásnak, a KDNP politikusának az első fordulót követően is sikerült megtartania vezető pozícióját és a voksok 45,17 százalékával aratott győzelmet.

Narancsra váltották a szegfűt

1998-ban az első körben országosan 56,26 százalék járul az urnákhoz, míg Csongrádban 53,26 százalék. A legtöbben a Szeged 1-es (57,88 százalék), míg a legkevesebben a csongrádi körzetben (48,60 százalék) mentek el szavazni. A déli megyében országos eredményéhez képest a Fidesz (31,35 százalék) és az FKGP (15,72 százalék) jobban szerepelt, míg az MSZP (28,57 százalék) az alatt. Az első fordulóban Hódmezővásárhelyen volt érvényes és eredményes a voksolás, mivel Rapcsák már a Fidesz–MDF jelöltjeként 51,44 százalékot szerzett. A második forduló előtt három körzetben a Fidesz, kettőben az MSZP, egyben pedig az FKGP politikusa állt az első helyen. A jobboldal a két vesztésre álló kerületben is fordított, így a megye mind a hét körzetében a Fidesz–FKGP-koalíció diadalmaskodott. 1990 után Csongrád megye ismét a polgári oldal mellett voksolt.

Megdőlt egy hagyomány

2002-ben a korábbi voksolásokhoz képest megugrott a részvételi arány (67,33 százalék), ami még így is több mint három százalékkal maradt el az országostól. A legtöbben Szeged 1-es (73,44 százalék), míg a legkevesebben a csongrádi körzetben (60,53 százalék) szavaztak. A megyében az országos MSZP-sikerrel szemben a területi listán a Fidesz–MDF-szövetség 43,16 százalékot ért el, míg a szocialisták 40,50 százalékot szereztek. Az első fordulóban ismételten a hódmezővásárhelyi körzetben volt érvényes és eredményes a választás. Lázár János, a Fidesz–MDF jelöltje 55,87 százalékkal diadalmaskodott. A második forduló előtt három-három arányban osztozott a Fidesz és az MSZP az első helyeken. Április 21-én a jobboldal egy körzetben, Makón tudott fordítani, így Csongrádban a jobboldal 5-2 arányban győzött. A korábbi három választáson az volt megfigyelhető, hogy a megyében mindig az az oldal nyert, amely később kormányt alakított, most nem ez történt. A szocialisták csupán Szegeden tudtak győzni, a városon kívül nem sok babér termett számukra.

2006-ban tarolt az MSZP

Az ötödik szabad választáson 66,25 százalék járult az urnákhoz a déli országrészben, ami nagyon kevéssel maradt el az országos aktivitástól. A legtöbben ismételten a Szeged 1-es (71,88 százalék), míg a legkevesebben a makói körzetben (59,54 százalék) voksoltak. A négy évvel korábbi eredménnyel szemben a területi listás szavazás most a balliberális erők sikerét hozták. Az MSZP 44,16, a Fidesz–KDNP 41,83, míg az SZDSZ 5,29 százalékot ért el. Az első fordulóban már öt körzetben eldőlt a mandátum sorsa. A szocialisták a Szeged 1-es és 3-as, a szentesi és makói körzetben diadalmaskodtak, míg a Fidesz csak a csongrádiban tudott nyerni. A második körben a Fidesz és az MSZP egy-egy körzetet nyert. Csongrádban a 2002-es eredménnyel szemben teljes baloldali fordulat történt, az MSZP–SZDSZ-koalíció 5-2 arányban győzött. Érdemes kiemelni a hódmezővásárhelyi körzetet, ahol a korábbi választásokkal szemben elmaradt a jobboldal első fordulós sikere és a második körben is csupán 55-45 arányban tudott nyerni Lázár János egy független aspiránssal szemben.

Szegeden lehet szoros

Az elmúlt öt választás alapján elmondható a megyéről, hogy bizonyos értelemben olyan területnek számít, ahol a győztes később mindig kormányt alakít, ez alól csak 2002 a kivétel. Itt is található egy olyan körzet (Hódmezővásárhely), ahol az MSZP-nek soha nem sikerült nyernie. A mostani támogatottsági trendeket és az EP-választás eredményét figyelembe véve a jobboldal akár megismételheti 1998-as eredményét, de a szegedi választókerületekben nem érdemes leírni a szocialistákat sem.

(Forrás: valasztas.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.