Szörnyű szagok, rothadó testek – magyarok Haitin + Képek

Európai ésszel nem lehet felfogni a Haitin uralkodó szörnyű helyzetet – mondta el az MNO-nak a földrengés sújtotta területről hazaérkező magyar különítmény vezetője és helyszíni koordinátora. Jackovics Péter és csapata közel háromezer ember fájdalmát enyhítette a karibi országban. A csapat vezetőjével a szinte elviselhetetlen látványról és az agresszív fogadtatásról is szót ejtettünk.

Konopás Noémi
2010. 02. 10. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét napot töltött a magyar egészségügyi mentőcsapat a földrengés sújtotta Haitin. Kétezer főre elegendő gyógyszert vittek magukkal, amellyel az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet támogatta a Haitin élőket. Mindezek mellett az orvosokból álló társaság saját felhasználásra 1,5 tonna felszerelést is szállított a helyszínre, hogy teljes önfenntartásban tudjanak dolgozni, s ne szoruljanak rá senkire a munkájuk során – mondta Jackovics Péter.

Mint a katasztrófaelhárítási osztályvezető hangsúlyozta: az unió koordinátorai tábori kórházakba osztották be őket. A rongyokkal összetákolt, hatezer fős sátortáborokban, kalyibákban rengeteg ellátatlan sebesültnek sikerült segítséget nyújtanunk, átkötöztük a sebeiket, elláttuk a sérüléseiket, de részt vettünk a járóbeteg-ellátásban és az utógondozásban is – tette hozzá. Közel 3000 embert sikerült ellátniuk.


Az MNO kérdésére, miszerint hogyan lehet az ott látottakat feldolgozni, Jackovics így válaszolt: „Mint családos embert engem is nagyon megérint a csonkolt, síró gyermek látványa, de muszáj továbbmenni”. A csapat hölgytagja is hősiesen tudta kezelni a megrázó látványt – tette hozzá. Az őrnagy elmondása szerint minden reggel és este átbeszélték a látottakat, szakmai és magánjellegű kérdések is felmerültek ezeken a diskurzusokon, és minden napra volt A, B és C tervük is. Nagyon fontos volt, hogy ügyesen megszervezzük az orvosok védelmét – magyarázta. De mivel a magyar mentőcsapat számos gyakorlaton – ENSZ-, uniós kiképzés – részt vett már, ezért mindenki tudta a dolgát. A csapat vezetője arról is beszámolt, hogy 2004-ben Srí Lankán, 2009-ben pedig Szumátrán nyújtottak segítséget, a csapat tagjai katasztrófaorvosok és mentőtisztek, továbbá van közöttük katasztrófapszichológus is.


Különös volt, hogy Haitin nem tapasztaltunk semmi kedvességet, sőt agresszíven fogadtak minket – mondta Jackovics. A katasztrófaelhárítási osztályvezető úgy véli, ez a társadalmi berendezkedéssel magyarázható. Az őrnagy szerint a Srí Lanka-i katasztrófa elviseléséhez és feldolgozásához az ott élőket hozzásegítette a buddhizmus, Haitire ez sajnos nem volt jellemző, ott mindenki a voodoo vallás szerint éli a mindennapjait. Nap mint nap részt vettek NATO- és uniós értekezleteken is, ahol többek között a gyermekkereskedelemről is szó volt, de személyesen ilyesmit nem tapasztaltak – felelte a szakember azon felvetésünkre, mely szerint tapasztaltak-e gyermekkereskedelemre utaló jeleket.


(A képek a mentőcsapat helyszínen készített felvételei)

Európai szemmel nem lehet megérteni az ottani helyzetet – állítja Jackovics. A katasztrófaelhárítási osztályvezető elmondása szerint a földrengés csak súlyosbította az országban uralkodó, amúgy is szörnyű állapotokat. Mindenütt romos házak, szemét, zsúfoltság, szörnyű szagok, rothadó testek, füst, rongyokba burkolt, botokkal tákolt kalyibák – sorolta. Az sem lett volna meglepő, ha még a földrengés előtt járványveszély söpör végig a területen, mivel Haitin gyakorlatilag nincs működő közigazgatás, nincs vezetékes víz, nincs szennyvízcsatorna. Ez a helyzet csak rosszabbodott, nagyon nagy az esélye a járványveszélynek – hangsúlyozta.

Kérdésünkre, miszerint láttak-e halomba emelt holttestekből barikádokat, a katasztrófaelhárítási osztályvezető azt mondta: el tudják képzelni az ilyesmit, de szerencsére személyesen nem tapasztalták.

Jackovics szerint akár egy évre elegendő munka is lenne Haitin. A mentőcsapat további munkája azonban kormánydöntést és rengeteg pénzt igényelne, ezért az Európai Unióval abban maradtak, hogy a további munkákban vegyenek részt a nagyobb országok, államok. Meg kell oldani az áramfejlesztést, nincsenek betegszállító autók sem, ez pedig rengeteg pénz. A további segítséget összefogott erővel lehet csak megvalósítani – jelentette ki Jackovics Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.